Zaradi dvakratne zavrnitve zahteve za sklic izredne seje DZ o kreditiranju državnih bank bodo v poslanski skupini SDS sprožili postopek za zamenjavo predsednika DZ Pavla Gantarja, je napovedal predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša.
Kot je še dejal, jim je po dveh zavrnitvah na voljo ostal en sam ukrep, zamenjava predsednika DZ. "To bomo tudi storili," je zatrdil, saj gre za ravnanje, ki z zlorabo ustave, zakona in poslovnika DZ omogoča prikrivanje ravnanj, ki so pripeljala v dolžniško krizo, s katero se zdaj sooča Grčija in celotna Evropa. "To je edina možnost in edini način, da razpravljamo o problemu, o katerem smo želeli razpravljati na izredni seji."
Pojasnil je, da je Gantar pred več kot mesecem dni vloženo zahtevo za sklic izredne seje o kreditiranju dražvnih bank sprva "dal na hladno", nato pa jo zavrnil, ker naj bi bili sklepi neskladni z mnenjem zakonodajno-pravne službe. Zato jih je, kot dodaja Janša, poslanska skupina popravila in znova vložila zahtevo za sklic izredne seje, ki je bila v torek znova zavrnjena, čeprav je bila, tako Janša, "vložena skladno z ustavo, zakonom in poslovnikom DZ, ki je do vejice natančno usklajena s pravnim mnenjem zakonodajno-pravne službe".
Na vidiku nov sporen kredit?
Janša je prepričan, da gre za nedopustno početje predsednika državnega zbora, njegov namen pa naj bi bil obramba in zaščita klientelističnih kapitalskih interesov v ozadju Gantarjeve stranke (Zares) in njegove politične opcije. Janša namreč razpolaga s sicer neuradno informacijo, da je NLB odobrila približno 50 milijonov evrov kredita za financiranje projekta v Stožicah, ki v času krize ni prioritetna investicija, pri odločitvi NLB pa naj bi po njegovih besedah prevladala argumentacija političnega pritiska.
Omenjeni kredit, ki ga je odobrila NLB, naj bi bil po Janševih besedah odobren zasebnemu podjetju, ki je v tesnih povezavah z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, ki je javno podprl Gantarjevo politično opcijo. "Problematično je to, da Gantar zanika ustavno pravico četrtini poslancev DZ, da skliče izredno sejo po svoji presoji," je zatrdil Janša.
"Zahtevo za sklic izredne seje smo vložili skladno z vsemi poslovniškimi principi, a je bila dvakrat zavrnjena. To zavlačevanje je bilo očitno namensko, saj je NLB v tem času odobrila kredit. Predsednik DZ je očitno svoj namen dosegel," je dejal Janša.
Gantar: To so samo novi pritiski SDS
Zahteva je sestavni del pritiskov predstavnikov največje opozicijske stranke, katerih namen je "funkcionalizirati predsednika državnega zbora v njihove politične koristi", je v odzivu povedal Gantar in dodal, da ga poteza SDS ni presenetila. Povedal je še, da je za pobudo za njegovo razrešitev izvedel iz medijev in da je sam še ni dobil.
Gantar na osnovi Janševih izjav sklepa, da gre za vprašanje sklica seje na temo Stožic. Svojo odločitev, da na podlagi tako pripravljenega gradiva s tako predlaganimi sklepi seje ne bo sklical, je, kot je poudaril, utemeljil tudi na mnenju zakonodajno-pravne službe. "Razprava o tem, kako bo neko privatno podjetje, ki gradi nek trgovski center, dobilo kredite od bank, preprosto ni zadeva, o kateri bi lahko in smel na takšen način razpravljati državni zbor," meni Gantar.
Predsednika DZ sprožitev postopka za njegovo zamenjavo ni presenetila. "To je sestavni del pritiskov, ki se že nekaj časa izvajajo name s strani največje opozicijske stranke," je dejal. Po njegovih besedah je namen teh pritiskov, da se predsednika državnega zbora "funkcionalizira v njihove politične koristi". "Temu se je treba upreti," je poudaril. Ti pritiski se sicer po njegovih besedah odražajo v primerih, povezanih s sklici sej, z razporeditvijo točk in časovnimi razporeditvami.
Janševo osebno maščevanje?
Gantar meni, da gre pri tej zahtevi morda tudi za "neko vrsto osebnega maščevanja Janeza Janše nad blogom, ki je bil danes objavljen, kjer sem prikazal svoj pogled na reševanje spora s Hrvaško in na njegovo vlogo v tem sporu". Sicer pa se predsednik DZ razprave o tem veseli, saj bo pokazala na to, kakšna je vloga državnega zbora in predvsem, "ali je lahko parlament, tak kot je, ovira pri poti v drugo republiko".
Podpise bodo dali tudi v SNS
Cveta Zalokar Oražem, vodja poslanske skupine Zares, torej stranke, ki ji pripada sam Gantar, je zahtevo SDS ocenila kot smešno. "Njegovo mnenje in odločitve v zvezi s tem, kdaj kakšno zadevo zavrne oz. zahteva dopolnitev pri posameznih zahtevah, vedno temelji na mnenju stroke in nikoli na nekih ocenah ali na ad hoc odločitvah," je prepričana. Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je napovedal, da morajo v stranki zahtevo še preučiti. Ob tem pa je dodal, da "če nekaj nekomu ni všeč, to ne more biti podlaga za zamenjavo in razrešitev predsednika DZ". Vodja poslancev DeSUS Joško Godec je ocenil, da gre za stvar, ki sodi v sklop "določenih predvolilnih bojev" in dokazovanja moči s strani največje opozicijske stranke. Godec osebno ne podpira zahteve tudi zato, "ker pač verjamem predsedniku državnega zbora, da ne govori na pamet, da ve, kaj pove, in da ima okoli sebe tak sklop strokovnih delavcev, da lahko kvalitetno in pametno to zadevo preučijo in povedo, kaj je prav in skladno z obstoječo zakonodajo". V SD pa zahteve za zdaj ne komentirajo.
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič pa je povedal, da bodo podpise za sprožitev postopka prispevali tudi njegovi poslanci. Prepričan je namreč, da predsednik krši zakone in ustavo.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.