Predlog sprememb zakona o volitvah v državni zbor, ki predvideva uvedbo absolutnega preferenčnega glasu in ukinja volilne okraje, v koaliciji še ni usklajen. SDS uradnega stališča o predlogu zakona še ne more podati, ker ga še niso dobili. Pri takšni zakonodaji je treba biti še posebej previden, preden se lahko dokončno opredeliš, je opozoril Janša. Veseli pa jih, da so tudi v LDS po desetletju povsem drugačnih stališč končno začeli razmišljati o tem, da morajo imeti volivci bolj ali manj končno besedo pri izbiri poslancev.
SDS je protikorupcijski zakon že predlagala
Protikorupcijski zakon je, pravi Janša, SDS predlagala že leta 1994, a je vlada takšen predlog odločno zavračala. Po devetih letih je ista politična opcija spremenila stališče in sama predlagala omenjeni zakon. Do takšnega preobrata je, po njegovih besedah, prišlo iz dveh razlogov: ker se je v tem obdobju korupcija v Sloveniji zelo razbohotila in ogroža tudi interese nekaterih na oblasti, obenem pa splošno vidna korupcija ogroža tudi kredibilnost oblasti. V času pred volitvami skuša vlada povleči nekaj potez, da bi ta vtis popravila. Janša sicer pravi, da je ustanavljanje nekakšne etične komisije nesmiselno, saj bi bila neučinkovita, zato pa bi morala vlada s protikorupcijsko zakonodajo okrepiti položaj tistih institucij, ki se že ukvarjajo z bojem proti korupciji, tj. zlasti tožilstvo. Slednje ni tretja veja oblasti, pač pa je bolj ali manj v pristojnosti vlade. Prav v tožilstvu je bilo v zadnjem času odkritih nekaj odmevnih primerov korupcije ali neučinkovitosti.
Predsednik SDS tudi o zakonu o javnih uslužbencih
Janša se je znova dotaknil tudi zakona o javnih uslužbencih. Ta bi sicer lahko pomenil korak naprej, vendar pa bo, po njegovih besedah, vsa zakonodaja na področju reforme javne uprave invalidna, vse dokler ne bo sprejet resen"zakon o plačah v javnem sektorju. Zakon o javnih uslužbencih za več kot 70 vodilnih funkcij v državni administraciji določa petletni mandat, dosedanjim vodilnim uslužbencem pa so se z uveljavitvijo zakona mandati iztekli, vendar v SDS pričakujejo, da vlada do volitev ne bo nikogar na novo imenovala oz. bo imenovala le vršilce dolžnosti. V nasprotnem primeru bi namreč šlo za zlorabo zakona in nadaljnji poskus politizacije javne uprave, je še opozoril Janša.