Poslanska skupina SDS bo spet podprla novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, na katero je državni svet izglasoval odložilni veto. Na vseh področjih smo praktično prešli iz samoupravljanja v soupravljanje, zato želi največja koalicijska stranka soupravljanje uvesti tudi na področju šolstva, je povedala poslanka SDS Alenka Jeraj. Tu se zgledujemo po evropskih državah, kjer so ureditve podobne, je še dodala.
Poglavitni razlog za veto državnih svetnikov je bil določba, ki spreminja sestavo sveta šolskih zavodov. Novela spreminja sestavo dosedanjega 11-članskega sveta, v katerem so imeli zaposleni pet predstavnikov, starši in ustanovitelji pa po tri, tako da bi bil svet sestavljen po formuli 3-3-3.
SDS bo ob ponovnem glasovanju v državnem zboru podprla novelo, ker želi upoštevati vse zainteresirane skupine in jim s tem omogočiti enakovreden položaj pri odločitvah. "Kadar privilegiraš le eno skupino, bi težko govorili o soupravljanju, zato podpiramo predlog za bolj uravnoteženo sestavo, torej 3-3-3, in bomo ponovno podprli novelo zakona," je povedala Jerajeva.
Ob tem je pojasnila, da je svet zavoda organ upravljanja, v zakonu pa so določene naloge, ki naj bi jih organ izvajal. Zavod pa ima tudi strokovne organe, v katerih imajo zaposleni kot strokovnjaki s posameznega področja večino. "Ne samo da imajo večino, so praktično zastopani le oni. Tako lahko sprejemajo ključne strokovne odločitve," je povedala koalicijska poslanka. Če je njihova strokovna odločitev in mnenje o določeni zadevi podkrepljeno z argumenti, jo bo po njenem mnenju zagotovo podprl tudi svet zavoda.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.