Poslanska skupina SDS bo v ponedeljek v zakonodajni postopek vložila predlog za spremembo 81. člena ustave z osnutkom ustavnega zakona, s katero se ureja postopek za izvedbo predčasnih volitev. "Te so v razmerah, v katerih se je znašla Slovenija, pravzaprav edina realna opcija, saj je treba čim prej oblikovati novo koalicijo, ki bo imela dovolj visoko stopnjo legitimitete, da bi lahko izpeljala prepotrebne reforme,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Predlagana sprememba omogoča, da bi se državni zbor lahko razpustil tudi s svojim sklepom in s tem sam sebi dejansko skrajšal mandat. Državni zbor bi tako odločitev izglasoval s posebnim sklepom, ki bi bil veljaven le, če bi bil sprejet z absolutno večino glasov vseh poslancev. "Zaradi pomena odločitve, ki posega v sicer ustavno določeno dolžino mandata državnega zbora, predlagamo, da bi ga lahko predlagala le dva kvalificirana predlagatelja, in sicer najmanj dvajset poslancev državnega zbora ali vlada," pišejo v SDS.
Državni zbor bi o sklepu glasoval javno, in sicer z osebnim izrekanjem vsakega poslanca. S tem bi se po mnenju SDS pri sprejemanju razvojno zelo pomembne odločitve med drugim izognili kasnejšim zapletom s ponavljanjem glasovanj, predvsem pa bi prišla do izraza osebna odgovornost vsakega poslanca posebej za sprejeto odločitev. Tako sprejetemu sklepu bi sledil razpis volitev, ki bi ga predsednik opravil skladno z že sedaj veljavnimi določili ustave, ki veljajo v primeru razpustitve državnega zbora.
Kot pravijo, predlagana sprememba ne bi imela nobenih finančnih posledic za proračun. Nasprotno, na tej osnovi hitro izvedene predčasne volitve bi omogočile oblikovanje široke razvojne koalicije z visoko stopnjo legitimitete, ki bi lahko uspešno izpeljala nujno potrebne razvojne reforme. S tem bi dosegli nov razvojni ciklus tudi v Sloveniji, ta pa bi omogočil vzpostavitev trdnih temeljev za višjo kakovost življenja državljank in državljanov.
SDS bo jutri svoj predlog ponudila v sopodpis vsem poslanskim skupinam v državnem zboru.
'Predlog izhaja iz sovražnega odnosa do predsednika'
"Veseli nas, da je SDS ponovno pritrdila oceni Zaresa, da je mogoče priti do predčasnih volitev na urejen in pregleden način samo na podlagi spremembe Ustave," je v odzivu za Slovensko tiskovno agencijo dejal predsednik Zares Gregor Golobič. Težava predloga SDS pa je po njegovi oceni v tem, da "ne sledi dobrim evropskim praksam, temveč izhaja iz njihovega sovražnega odnosa do aktualnega predsednika države Danila Türka. Obstoječe rešitve, ki jim je botroval enako negativen odnos do tedanjega prvega predsednika predsedstva RS Milana Kučana, danes hromijo politični sistem v Sloveniji".
Zato pradlagajo, da se skozi spremembe ustave "uravnotežijo pristojnosti med različnimi vejami oblasti in institucijami, tako da bi o razpustitvi parlamenta in razpisu predčasnih volitev lahko odločal predsednik republike v situaciji, ko bi mu predsednik vlade vrnil mandat". Golobič ob tem upa, da se bo ustavna komisija čim prej lotila tega in še nekaterih drugih vprašanj (na primer vprašanja referendumske ureditve), ki so pomembna, in bi jih bilo nujno doreči še pred morebitnimi predčasnimi volitvami.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa pravi, da bi o podpori predlogu SDS razmišljali, če bi bil oblikovan na način, da bi se DZ lahko razpustil sam, če bi za to glasovali dve tretjini poslancev.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.