V SDS so danes vložili interpelacijo zoper ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc, že deveto interpelacijo, uperjeno proti članom vlade Mira Cerarja. Tudi Kolar Celarčeva se bo morala pred poslanci zagovarjati že drugič.
Poslanka SDS Jelka Godec je za to interpelacijo več razlogov, k odločitvi o njeni vložitvi pa so jih zlasti vzpodbudile nekatere aktualne zadeve, tudi neurejeno stanje na ljubljanski pediatrični kliniki in pomanjkljivosti na področju zdravstvene zakonodaje.
Tako je Godčeva ugotavljala, da koaliciji ni uspelo uresničiti naloge, ki si jo je zadala na začetku mandata, tj. izboljšanje slovenskega zdravstvenega sistema s ključnimi cilji krepitve javnega zdravstva in zagotavljanja čim boljših pravic državljanom ter jasnejše ločitve pravic med javno in zasebno zdravstveno dejavnostjo.
Interpelacija je po besedah Godčeve napisana že kar nekaj časa, predvsem ob dogajanju na pediatrični kliniki, zadeva pa je nekako dozorela z zakonodajo, ki jo je ministrica pripravljala oziroma je sedaj v proceduri v državnem zboru. "Zadeve so prišle tako daleč, da ministrica kaže, da ne obvladuje zdravstvenega sistema oziroma situacije v zdravstvu," je še ugotavljala poslanka.
'Interpelacija priložnost da povem, kaj smo naredili na področju zdravstva'
Ministrica je v izjavi novinarjem zatrdila, da se razprave o interpelaciji veseli, saj bo priložnost izkoristila, da pove, kaj vse so z njeno ekipo in vlado naredili na področju zdravstva. Prepričana je, da se za interpelacijo skriva nasprotovanje predlaganim zdravstvenim zakonom.
Ob tem je ministrica v izjavi, ki jo je podala pred sejo odbora za zdravstvo v DZ, nanizala te dosežke in navedla, da je vsako leto "zagotovila precej več denarja iz proračuna", nadaljevali so investicije, ki prej stale po pet, šest let, pri čemer je izpostavila ljubljanski diagnostični center, v okviru katerega bodo septembra dali nove prostore internistični prvi pomoči.
"Sanacijo vodovoda onkološkega inštituta smo končali pred časom in s prihranki, odprli smo deset urgentnih centrov, zagotovljen je bil dodaten denar za opremo bolnišnice Slovenj Gradec," je naštevala in dodala še, da začenjajo novogradnjo oz. nadomestno gradnjo prostorov oddelka za invalidno mladino in rehabilitacijo Stara Gora, obnavljajo tudi Center za zdravljenje bolezni otrok in mladine v Stični.
Prepričana je, da so zelo veliko naredili na skupnih javnih naročilih, "znižala sem cene zdravil za 6,5 odstotka", je dodala in izpostavila še po njeni oceni odlično delovanje eRecepta, saj je več kot 85 odstotkov vseh receptov eReceptov. Prav tako je spomnila na uvedbo eNapotnice in navedla, da je za skrajševanje čakalnih dob namenjenih dodatnih 41 milijonov evrov.
Ob tem je Kolar Celarčeva izpostavila še, da so pretekle vlade sprejemale ukrepe, ki so zdravstvu odnesle več 100 milijonov evrov. Ministrica se tako boji, da se za očitki SDS skriva čisto nekaj drugega, in sicer trije zakoni, ki so v parlamentarni razpravi - spremembe zakona o zdravniški službi, pacientovih pravicah in zdravstveni dejavnosti.
V sindikatih Fides in Praktikum podprli interpelacijo zoper Kolar Celarčevo
V zdravniškem sindikatu Fides in sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum so podprli interpelacijo zoper ministrico za zdravje. "Zdi se mi čudno, da je opozicija tako dolgo čakala z interpelacijo," je dejal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin.
Po Kuštrinovih besedah se v tem mandatu na področju zdravstva pravzaprav ni nič naredilo: "Tudi ne na področju zakonodaje, kar je pogoj za reševanje problematike čakalnih dob. Dialog z zdravniškimi organizacijami, vključno z zdravniško zbornico, je v primerjavi s prejšnjimi mandati na najnižji ravni. Brez strokovnih analiz se je ministrica lotila združevanja bolnišnic."
Posebej kritičen je bil Kuštrin do predlogov novel zakona o zdravstveni dejavnosti in zakona o zdravniški službi: "Oba zakonska predloga sta nastala na hitro in brez soglasja strokovne javnosti oziroma zdravništva. Zdravniška zbornica ima po zakonu pravico in dolžnost, da sodeluje pri pripravi zakonodaje, pa je pravzaprav ni nobeden nič vprašal."
"Tudi druge zadeve, kot sta eNaročanje in centralno naročanje, so bile uvedena na hitro in brez premisleka, zaradi česar nastaja kup težav," je opozoril Kuštrin. Dodal je, da pa so bile številne poteze ministrstva "zgolj čisti piar".
Do ministrovanja Kolar Celarčeve je kritičen tudi predsednik Praktikuma Igor Muževič. "Ministrici je tuja vsaka rešitev, ki vključuje zgledovanje po bolj solidarnih državah z boljšim zdravstvenim sistemom, saj ocenjuje, da si Slovenci zaslužimo politični prevzem financiranja in organizacije zdravstva," je poudaril.
Po Muževičevi oceni je ministrica oseba z izrazito skromnimi kompetencami na področju zdravstvenega varstva: "Na žalost je sveto prepričana, da te kompetence presegajo znanje tujih in domačih strokovnjakov ter da se znanstvene raziskave motijo, ko dokazujejo, da bo s svojimi ukrepi povečala umrljivost prebivalcev Slovenije."
Muževič je še dodal, da gre za neiskreno osebo, ki je požrla več ustnih in pisnih obljub: "S takšnimi ljudmi pa ni mogoče konstruktivno sodelovati."
Interpelacija brez podpore v sindikatu delavcev v zdravstveni negi in sindikatu zdravstva
Interpelacije zoper ministrico pa ne podpirajo v sindikatu delavcev v zdravstveni negi ter sindikatu zdravstva in socialnega varstva. Po njihovem mnenju Kolar Celarčeva za razliko njenih predhodnikov ne sliši samo zdravnikov, ampak tudi druge zdravstvene delavce.
V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije so pojasnili, da so razlogi za nepodporo interpelacije številni. "Ključni razlog pa je zagotovo dejstvo, da je to prva ministrica od zadnjih 13 ministrov v 12 letih, ki ne sliši samo zdravnikov, ampak tudi druge zdravstvene delavce in sodelavce v zdravstvu," je dejala predsednica sindikata Jelka Mlakar.
Po njenem mnenju ministrovanje Kolar Celarčeve "kaže v smer pridobivanja večjega deleža finančne pogače za zdravje ljudi, skrb za odpravljanje čakalnih dob in pripravo zakonskih podlag za večjo in transparentnejšo ureditev zdravstvenega varstva". Kot je opozorila Mlakarjeva, vzbuja skrb delovanje nekaterih politikov, ki od ministrice zahtevajo zdravstveno reformo, obenem pa rušijo sleherni predlog, ki ni iz njihovih vrst. "Zato je v interesu vseh, ki jih zastopamo v sindikatu, da ministrica za zdravje dokonča mandat in izpolni obljube, ki jih je dala vsem nam. Lepo bi bilo, če bi ji pustili v miru dokončati zastavljene cilje in ne bi izgubili dveh mesecev zaradi interpelacije. Nenazadnje ji privoščimo malo dopusta. Zasluži si ga," je dodala Mlakarjeva.
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije zaenkrat še niso utegnili prebrati interpelacije. "Smo pa že povedali, da ministrico podpiramo, da spelje zdravstveno reformo, kar pa je težko narediti, saj je nemogoče v enem mandatu narediti vse, kar so ji pustili njeni predhodniki zadnjih deset ali več let," je poudarila generalna sekretarka sindikata Dragica Kekec.
Po njenih besedah zdravstvena reforma ni le en zakon, temveč skupek najzahtevnejših zakonov, za katere je potreben konsenz parlamentarnih strank in širše javnosti. "Problem pa nastane, ko spremembe trčijo na različne interese. Vsi resorji zahtevajo več denarja, več denarja gre za policijo, za vojsko, za zdravstvo pa denarja ni, kar je po našem mnenju nedopustno."
Kot je še opozorila Kekčeva, je izgubo v bolnišnicah treba sanirati iz proračunskih sredstev, "saj je izguba posledica sistemske ureditve, bolnišnice kot javne zavode pa mora upravljati država kot ustanovitelj".
Mezek: Ni v interesu zdravstvenega sistema, da bi ostali brez ministra
Direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metod Mezek pa ob tem pravi, da je veliko stvari v teku in da v tem trenutku zagotovo ni v interesu zdravstvenega sistema, da ne bi imeli ministra.
Dejal je, da jih je interpelacija presenetila. Ministrica oziroma ministrstvo pod njenim vodstvom sta zastavila zelo veliko sprememb na področju zakonodaje in tudi sicer. Veliko stvari je v teku in sam ocenjuje, da v tem trenutku zagotovo ni v interesu zdravstvenega sistema, da ne bi imeli ministra. "Bojim se, da bo to zahtevalo še dodaten čas. Tega pa ministrica potrebuje, da na ključnih področjih opravi delo," je menil.
Mezek sicer pritrjuje navedbam vlagateljev interpelacije, da so zdravstveni zavodi v težavah. Vendar pa dodaja, da imajo konkretne dogovore oziroma smeri reševanja. Ocenjuje, da je ministrstvo prisluhnilo sporočilom, ki jih dajejo, in meni, da so tik pred rešitvami, in sicer v smeri dviga cen zdravstvene storitve in pokrivanja vsaj delnih izgub iz preteklih let. Pri tem je opozoril, da v sistemu zdravstva brez dodatnega denarja ne bo šlo.
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik, ki se je danes v DZ udeležila seje odbora za zdravstvo, pa interpelacije ni želela komentirati.
Podporo interpelaciji za zdaj napovedala NSi, tudi druge opozicijske stranke s kritikami dela Kolar Celarčeve
V opoziciji ne varčujejo s kritikami na račun ministrice za zdravje. Podporo interpelaciji so za zdaj napovedali v NSi. V Zavezništvu se bodo opredelili, ko jo bodo prebrali. Ne bodo pa je podprli v Levici, ker da jo je napisal zdravniško-zavarovalniški lobi.
Poslanec NSi Jernej Vrtovec se strinja, da si ministrica za zdravje interpelacijo zagotovo zasluži. Če bo do glasovanja o interpelaciji prišlo, jo bodo v NSi, kot že prvo, podprli.
Da pa ne bi čakali dva, tri mesece, da dejansko pride do seje, na kateri bo DZ odločal o interpelaciji, bi bil po Vrtovčevem mnenju ta trenutek potreben zlasti razmislek predsednika vlade, da potegne ključno potezo ter ministrico sam razreši.
Kot je dejal, ministrica očitno ne obvladuje svojega resorja, zato naj premier da priložnost komu drugemu, da med poletnimi počitnicami dobi zagon in stvari vsaj v nekem okviru postavi na svoje mesto. Kajti tudi v tem mandatu še ni vse zamujeno, meni Vrtovec.
Predsednica Zavezništva Alenka Bratušek je pojasnila, da interpelacije še niso prebrali in se zato do nje konkretno težko opredelijo. "Dejstvo pa je, da so razmere v slovenskem zdravstvu alarmantne, podaljšujejo se čakalne vrste, izgube bolnišnic so iz meseca v mesec večje. Problemi so danes bistveno večji kot tri leta nazaj," je ugotavljala.
Po njenih navedbah ima slovensko zdravstvo probleme že dlje časa, je pa ministrica Kolar Celarčeva kriva in odgovorna, da so se te razmere v zadnjih treh letih bistveno poslabšale. "In od vsega začetka ji hrbet krije predsednik vlade Miro Cerar, zato je za to alarmantno stanje enako odgovoren tudi on," je opozorila poslanka.
Dodala je, da odgovornost nosita tudi koalicijski DeSUS in SD, ki sta se premalo odločno opredelili in zavzeli za probleme, s katerimi se naše zdravstvo srečuje. Ta vlada za zdravstvo v treh letih ni naredila nič in do konca mandata ne bo, je pri tem poudarila in dodala, da so se s tem v Zavezništvu na nek način že sprijaznili, dejstvo pa je, da bo morala nova vlada zdravstvo takoj vzeti za prvo in najbolj prioritetno nalogo.
"To interpelacijo je morda vložila SDS, ampak napisal jo je zdravniško-zavarovalniški lobi," pa je menil poslanec Levice Miha Kordiš in dodal, da je zato v Levici ne bodo podprli.
Drži pa po njegovih besedah trditev, da sta ta vlada in to ministrstvo v tem mandatu naredila premalo, da se je premalo stopilo na prste privatnim interesom v slovenskem javnem zdravstvenem sistemu. "Iz slovenskega javnega zdravstvenega sistema odtekajo sredstva, ampak ta sredstva odtekajo po legalni poti, skozi legalizirano privatizacijo slovenskega javnega zdravstva in skozi zasebne komercialne zavarovalnice, ki skubijo zavarovance," je dejal.
"Imamo še eno leto mandata, bomo videli, kako ga bo vlada izpeljala. Upamo pa, da bolj intenzivno kot v preteklih treh letih," je dejal Kordiš.
V SMC ob interpelaciji zoper Kolar Celarčevo opozarjajo na pritiske in lobije
V poslanski skupini SMC pričakujejo, da bo ministrica v sklopu interpelacije lahko pojasnila svoje dosežke in razgrnila načrte, a tudi spregovorila o lobijih in pritiskih, ki jih doživlja. Močnim pritiskom vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer pripisuje tudi blokade pri spremembah.
Javni zdravstveni sistem v tej državi se je po besedah Kustec Lipicerjeve doslej popolnoma izrodil v smer interesov nekaterih, ki si krojijo neupravičene zaslužke na račun zdravja, tudi na račun tega, da bi vsi bolniki lahko imeli enako možnost, da pridejo do zdravniške storitve.
"To je glavni razlog za to, da smo sedaj v položaju, ko so pritiski iz dneva v dan skoraj nemogoči," je poudarila v odzivu na interpelacijo zoper Kolar Celarčevo, sicer ministrico iz kvote SMC. Tako Kustec Lipicerjeva želi, da ministrica ob interpelaciji javno spregovori o številnih pritiskih, ki jih doživlja s svojo ekipo od različnih interesnih skupin in lobijev v zdravstvu.
Tudi blokade, ki "se dogajajo pri sprejemanju zakonodaje v tem mandatu", so po njenih besedah posledica tega, da so pritiski, pričakovanja in blokade, ki prihajajo od posameznih skupin in lobijev, tako močni, da dobesedno preprečujejo kakršno koli potezo. Na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je obtičala na odboru za zdravstvo, je sicer številne pripombe vložila zakonodajno-pravna služba DZ. Na novinarsko vprašanje, ali je torej tudi slednja žrtev sil, je Kustec Lipicerjeva odgovorila posredno.
Po njenih besedah tudi določene rešitve, ki so pripravljene v okviru zakonodajnih pobud, pišejo posamezniki in skupine, "ki imajo svoje osebne interese, to pa niso interesi, ki so povezani z enakim dostopom do zdravja". Kot je pojasnila Kustec Lipicerjeva, govori o zavarovalnicah, o nezdravih razmerjih v odnosu do vprašanja javnega in zasebnega zdravstva, o privilegijih na eni strani ter na drugi strani o pravicah in dolžnostih, ki bi jih morali vsi imeti.
Delo zakonodajno-pravne službe po njenih besedah je, da opozarja na nomotehnične in pravne pomisleke ter zagate, "nikakor pa ni delo pravnih strokovnjakov v tem položaju, da pišejo konceptualne, programske rešitve". Za to so politične stranke, je poudarila Kustec Lipicerjeva.
Vodja poslancev SMC verjame, da se bodo s koalicijskimi partnerji tudi ob tej interpelaciji pogovorili ter prisluhnili ministrici, ki bo imela ob tem priložnost nanizati dosedanje dosežke. Po ocenah Kustec Lipicerjeve je ministrica s svojo ekipo doslej naredila že izjemno veliko, pri čemer je poleg prvih nujnih reformnih korakov naštela še uvedbo eReceptov in eNaročanja.
V DeSUS in SD glede na težave v zdravstvu nad interpelacijo niso presenečeni
V koalicijskih DeSUS in SD pa glede na težave v zdravstvenem sistemu nad interpelacijo zoper ministrico niso presenečeni. Tudi sami kritik in opozoril pred nakopičenimi težavami ne skrivajo, a bodo že drugo interpelacijo zoper Kolar Celarčevo še preučili in se odločili o podpori.
Poslanec DeSUS in predsednik odbora DZ za zdravstvo Tomaž Gantar je v prvem odzivu na vloženo interpelacijo spomnil na pogoje, ki so jih Kolar Celarčevi postavili že ob prvi interpelaciji, a do danes niso bili izpolnjeni. Ukrepi, ki naj bi reševali težave, so po njegovem mnenju neustrezni in neučinkoviti, zato verjame, da so mnogi očitki ministrici na mestu.
Sicer težko oceni, kot je dejal, ali bo ministrica drugo interpelacijo težje prestala kot prvo. Upa pa, da bodo znali realno oceniti stanje in kaj je možno narediti, ter se na tej podlagi tudi odločiti. Gantarja vložitev interpelacije pred počitnicami ni presenetila, glede na predhodne interpelacije bi jo pričakoval že prej, je povedal in dodal, da je to glede na težave v zdravstvu razumljivo.
Od vsebine predlogov pa je po njegovih besedah odvisno, katera zakonodaja je lahko v tem mandatu še sprejeta. Če bodo šli predlogi v pravo smer, težav pri podpori ne bodo imeli, je zagotovil.
Posredno je odgovoril tudi vprašanje, ali bi po njegovem mnenju premier Miro Cerar moral ministrico že pred interpelacijo zamenjati. "Jaz vem, kaj bi naredil, če bi bil premier. Bom pa pustil, da se sam odloči," je dejal Gantar.
Vodja poslancev SD Matjaž Han se strinja, da so vsi odgovorni za stanje v zdravstvu, a dodaja, da se ve, kdo nosi največjo odgovornost. Interpelacijo zoper ministrico je pričakoval, saj stanje v zdravstvu ni dobro, na kar glasno opozarja tudi SD, v kateri so že pred nekaj tedni izrazili pričakovanje, da bo o težavah v zdravstvu koalicija razpravljala na posebnem srečanju.
Tudi danes je Han, ki je v eni od izjav v minulih tednih ocenil, da je ministrici položaj ušel iz rok, izrazil upanje, da bo interpelacija pripomogla k temu, da se bodo na posebnem srečanju pogovorili o tem, kako naprej.
Za zdaj je po njegovih besedah težko govoriti o ravnanju SD na glasovanju o interpelaciji oziroma o podpori ministrici. Interpelacijo bodo v SD preučili in se o odločili. "A vsi hodimo po Sloveniji in vidimo, kje so težave," je opozoril Han in ocenil, da bo ministrica tokratno interpelacijo težje prestala kot prvo. Vedno je po njegovem mnenju drugo interpelacijo verjetno težje preživeti.
Na vprašanje, kaj bi morala ministrica narediti, da si pridobi podporo SD, je odgovoril z besedami, da je najprej treba oceniti, kaj je narobe, in ne gre "slepo zagovarjati nekih svojih stališč, kako je vse dobro v zdravstvu". Po njegovih ocenah ni težava sprejemanje zakonodaje, pač pa kadrovske težave, premalo denarja, čakalne vrste ... "V zdravstvu je veliko težav," je pristavil Han.
Ni se konkretno izrekel o tem, ali ministrica v tem trenutku torej ne uživa njegove podpore. V SD bodo prebrali interpelacijo in se odločili o podpori, ob čemer je spomnil tudi na zavedanje, da so koalicijski partnerji.
Ali bo ministrica interpelacijo prestala, pa bo odvisno prav od koalicijskih partneric, ki sta ji na lanski preizkušnji dali še eno možnost.
Interpelacijo lahko vloži najmanj deset poslancev, da bi uspela, jo mora podpreti 46 poslancev
Predsednik državnega zbora Milan Brglez je že danes v skladu s poslovnikom DZ interpelacijo odposlal ministrici in vsem poslancem ter ministrici določil rok za odgovor. Ta rok sicer v skladu s poslovnikom ne sme biti krajši od 15 dni in ne daljši od 30 dni.
Državni zbor po poslovniku razpravlja in odloča o interpelaciji najkasneje na prvi naslednji seji po prejemu odgovora interpeliranega ministra, če so poslanci dobili odgovor na interpelacijo najmanj 15 dni pred sejo, oziroma na prvi naslednji seji po preteku roka za odgovor na interpelacijo, če odgovor na interpelacijo v tem roku ni bil dan. Glasovanje DZ o interpelaciji je tako pričakovati na septembrski seji DZ.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.