Pravih razlogov za finančne težave Slovenije ni mogoče najti v ukrepih vlade Janeza Janše, temveč izhajajo iz neustreznega odzivanja vlade Boruta Pahorja na gospodarsko in finančno krizo, iz prevelikega in neprilagojenega trošenja v zadnjih treh letih glede na prihodke ter iz tega, da vlada ni sanirala bančnega sistema, so prepričani v SDS.
Finančni minister Franc Križanič, ki opravlja tekoče posle, je v soboto ob robu zasedanj Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke v Washingtonu med drugim povedal, da je strukturni oziroma dolgoročni primanjkljaj "nastal z davčno reformo leta 2005 in potem 2007, kar je bilo preveč optimistično zaradi prešibkih finančnih virov za potrebe".
Številke pravijo ravno nasprotno, saj je Slovenija na podlagi te reforme leta 2007 prvič po slovenski zgodovini dosegla javnofinančni presežek, so danes v sporočilu za javnost poudarili v SDS.
Za pravo sliko je po njihovem mnenju treba primerjati podatke o javnem dolgu države, ki neposredno bremeni državo. Ta se je v mandatu Janševe vlade po podatkih SDS povečal le za 0,9 milijarde evrov, s 7,3 na 8,2 milijarde, medtem ko se je od konca leta 2008 do prvega četrtletja 2011 povečal z 8,2 na kar 16,4 milijarde evrov ali skupaj kar za 8,2 milijarde evrov.
"To pomeni, da se je v obdobju Pahorjeve vlade javni dolg države podvojil," poudarjajo v stranki. Od vlade, ki ni dobila zaupnice "ravno zaradi neuspešnega upravljanja z državo in njenimi financami", bi zato v SDS pričakovali več samokritičnosti.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.