Stranka SDS bo vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za izobraževanje, znanost in šport Maje Makovec Brenčič. Kot je povedal poslanec SDS Tomaž Lisec, ministrici očitajo nespoštovanje odločbe ustavnega sodišča glede financiranja izobraževanja.
Dodal je, da so v SDS skušali ugotovljeno neustavnost zakona odpraviti, a ga je vladna koalicija zavrnila, sama pa rešitve tudi ni pripravila.
Ustavno sodišče je konec leta 2014 na pobudo staršev otrok, ki obiskujejo zasebne osnovne šole, ugotovilo, da je zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja v neskladju z ustavo v delu, kjer določa, da država javne programe v zasebnih osnovnih šolah financira v višini 85 odstotkov.
Ustavni sodniki so ocenili, da je različno financiranje javnih in zasebnih osnovnih šol v nasprotju z ustavo, saj da slednja zagotavlja pravico do brezplačnega obiskovanja javnega osnovnošolskega programa, ne glede na to, ali ga izvaja javna ali zasebna ustanova.
V SDS so večkrat poskušali s svojimi predlogi popravka zakona, nazadnje pa je parlamentarna večina v DZ njihov predlog zavrnila aprila letos. V SDS so tako že v tretje brez uspeha predlagali, da bi se tudi zasebnim šolam zagotavljalo 100-odstotno financiranje za izvajanje javno veljavnih programov.
Kot je dejal Lisec, so v koaliciji zavračali njihove rešitve, češ da ministrica pripravlja svojo, a se to ni zgodilo. Zato se bo zdaj morala zagovarjati pred poslanci DZ.
"Ministrica je kar dvakrat v DZ javno rekla, da bodo naredili vse, da bodo spoštovali odločbo ustavnega sodišča, a se je očitno zlagala, kajti dejstvo je, da tega ni naredila," je danes opozoril Lisec. Dodal je, da še v nobenem mandatu ni bilo toliko kršitev ustave in zakonov prav s strani predsednika vlade in ministrov.
V interpelacijo niso vključili ostalih očitkov
Sicer pa, kot je pojasnil poslanec, v interpelacijo niso vključili ostalih očitkov. Lisec je omenil njeno ravnanje ob aferi z dodatki za stalno pripravljenost, "kako potihem ukinja podružnične šole, kako se v posameznih šolah še naprej dogaja neka ideološka platforma, ko so otroci talci neke ministričine oz. vladne leve ideologije".
Pri tem je poudaril, da "potrebujemo sposobno ministrico, ki bo končno v DZ vložila zakon o visokem šolstvu, zakon o raziskovalni dejavnosti, zakon o športu, itd". Kot je dejal, se sedaj veliko govori, a nič ne naredi.
Ministrica z vsebino še ni seznanjena
Ministrica je za interpelacijo izvedela iz medijev in z njeno vsebino še ni seznanjena. Zato jo namerava najprej proučiti, šele nato komentirati, je dejala na novinarsko konferenci po seji vlade. V odgovoru namerava nanizati vse, kar so na ministrstvu naredili na tem področju. Spomnila je, da je bil predlog zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja objavljen aprila, "dobili so tudi odgovore in je v postopkih zaključevanja," je dejala.
Že šesta interpelacija
To je sicer že šesta vložena interpelacije v mandatu vlade Mira Cerarja. Kot prva je interpelacijo uspešno prestala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, za njo zunanji minister Karl Erjavec, za las pa je na položaju ostala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak.
Minuli teden je SDS vložila interpelacijo tudi zoper zdravstveno ministrico Milojko Kolar Celarc, ki jo je nato podprla tudi NSI. Koalicija zaenkrat stoji za ministrico, ni pa še jasno, ali jo bodo dejansko podprli vsi poslanci koalicije.
Na tnalu poslancev bo tudi minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki ne more računati na soglasno podporo koalicijskih poslancev. Minister namreč ni prepričal poslancev SMC Tilna Božiča in Marka Ferluge.
Cerar: Koalicija bo šla naprej
"Na očitke iz interpelacij bo odgovorjeno in koalicija bo šla naprej," se je na interpelacije proti njegovim ministrom odzval premier Cerar.
Kot je dejal, očitno nekoga moti, da ima vlada vizijo in ve, kaj hoče. "To seveda moti marsikoga, ki je živel v nekem drugem času, in bi ga spet rad nazaj," je dejal.
"V primerih, ki so pred nami, so podani pogoji, da ministri dobijo podporo. Toda o tem mora presojati vsaka politična stranka zase in potem vsi skupaj," je povedal Cerar. Po njegovih besedah je koalicija enotna, da je Kolar Celarčeva na pravi poti, da sicer nima lahkega dela, a dela prave korake. Ne gre povsod dovolj hitro, toda če bo jeseni svoj načrt izpolnila, potem bo koalicija sprejela njeno usmeritev, je povedal. In ko bo ministrica odgovorila na interpelacijo, bo koalicija presojala njene argumente, je še dodal.
Enako velja v Gašperšičevem primeru, je še povedal. "V SMC ima podporo, dva poslanca sta sicer napovedala dodatni razmislek, ampak podpora je zelo velika," je dejal.
Kot je povedal Cerar na današnji novinarski konferenci po 100. seji vlade, je v Sloveniji žal pogosto tako, da so tisti, ki s prstom najbolj kažejo na drugega, da je neetičen, sami tisti, ki so tako ravnali v preteklosti ali ravnajo že zdaj. Poudaril je, da so interpelacijo zoper Makovec Brenčičevo vložili tisti, ki cel mandat niso izvršili odločbe o izbrisanih, kar je pomenilo zelo hude posledice za konkretne ljudi, otroke in družine.
"Kako lahko nekdo, ki sam ravna tako, danes išče legitimnost s kazanjem prsta na drugega," se je vprašal. Poudaril je, da njegove besede ne pomenijo, da ni odprt za kritiko, saj tisto, kar naredijo slabo, popravijo, spomnil je tudi, da so očitki o korupciji v zadnjih dveh letih izginili.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.