"Letos je dvajseto leto slovenske neodvisnosti in tretje leto koalicije Socialnih demokratov, ki jo vodi Borut Pahor.“ S tem stavkom se začne Mednarodna informacija o Sloveniji, kot so sestavek, ki so ga pripravili ob obisku nemške kanclerke Angele Merkel, poimenovali v največji opozocijski stranki SDS. Na štirih straneh predstavijo politične, gospodarske in kulturne razmere v Sloveniji, ki so, kot lahko preberemo, vse prej kot zavidljive.
Iz vsebine: vladna kriza je prešla v agonijo, Slovenijo pretresa kulturni boj, stare sile napadajo mlado državo, gospodarstvo je v krču, temu je treba dodati še klientelizem, korupcijo …
"V pomladnih in poletnih mesecih je vladna kriza dosegla stopnjo agonije, ki bi lahko (ali raje bi morala) voditi do predčasnih volitev,“ so zapisali v SDS. Krizo je po njihovem mogoče ločiti na gospodarsko in kulturno, prav slednja pa naj bi bila poglavitni razlog za vse bolj napete razmere na političnem parketu.

SDS: Kulturni boj duši Slovenijo
"Politične razmere so se poslabšale predvsem zaradi kulturnega boja. Kulturkampf je prinesel vrsto histeričnih napadov na dve desetletji slovenske neodvisnosti in demokracije,” je mogoče prebrati v sestavku, ki se nato nadaljuje z odkritim napadom na vladno koalicijo: “Vladna koalicija (presenetljivo, ponosni nasledniki in zagovorniki jugoslovanskih komunistov) je dejansko poskušala doseči oživitev preddemokratičnega sistema, smešila je demokratične spremembe devetdesetih in neodvisnost, zanikala (ali vsaj zatirala javno razpravo) množične poboje leta 1945 in druga zločinska dejanja komunistične tajne policije,” lahko preberejo vsi, ki so dobili Mednarodno informacijo o Sloveniji. V nadaljevanju zapišejo: to so poskušali storiti s pritiskom na medije in pravno državo, pri čemer kot dokaz izpostavijo izvolitev Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča in Zvonka Fišerja za generalnega državnega tožilca.
Nadalje lahko bralec izve, da slovensko gospodarstvo stagnira, oziroma se slabša, znakov okrevanja pa ni. Tu navajajo ocene Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar), da javni dolg dosega skoraj polovico (45,2 odstotka) BDP. Temu dodajajo podatke Ajpesa, da so slovenska podjetja leto 2010 zaključila z najslabšim rezultatom v zadnjih petih letih – s četrt milijarde evrov izgube. In še, da je naša država na lestvici konkurenčnosti doživela grd padec, med članicami EU pa prehitela le Bolgarijo in do vratu zadolženo Grčijo.
Sledi skok v leto 2007 in samohvala, da je Slovenija, takrat pod vodstvom SDS, imela uravnotežen proračun. Nato pa kritika: nasledniki so to porušili, saj so se zatekli k političnemu nagrajevanju in egalitarnim politikam.
V naslednjem odstavku izvemo vse o razpadanju koalicije, ki je pripeljalo do tega, da je vladni kabinet "le dve tretjini poln oziroma eno tretjino prazen“. Puščice tu letijo na nekdanjo notranjo ministrico Katarino Kresal, ki da se je dolgo časa uspešno izogibala obtožb o korupciji, avgusta pa ji je zmanjkalo izgovorov.
Komunizem trka na vrata?!

In še: vlada je izgubila kar pet referendumov, podpora ji pada (tu navajajo odstotke, ne izvemo pa, na katero raziskavo javnega mnenja se sklicujejo), medtem ko je SDS na vrhu lestvic priljubljenosti. Vse to izve mednarodna javnost, ki ji je spis namenjen. Sledijo novi udarci: “Vladajoča leva koalicija se ne zmeni za temeljna demokratična načela. Čeprav je slišati pretirano, Slovenija doživlja delno obnovo komunistične tradicije,” je mogoče prebrati. Dokaz? Znova Masleša in Fišer, poleg tega pa še odlikovanje Tomaža Ertla, dejstvo, da je Ljubljana dobila Titovo cesto in spominski kovanec s peterokrako zvezdo in podobo komandanta Staneta.
Omenjena je tudi afera Patria in z njo povezana teorija zarote. Izbruhnila je le nekaj tednov pred volitvami leta 2008, spomnijo, takratni premier in poraženec na volitvah Janez Janša pa tudi po treh letih ni dočakal sojenja. Zdaj mu grozi, da bo to tajno, žugajo.

Z napadom na napad
Na sestavek SDS se je prvi odzval Mladi forum, podmladek SD. "Mladi forum nikakor ne more razumeti, kako lahko politična stranka, ki se proglaša za domoljubno in patriotsko, tako brezobzirno nastopa proti lastni državi, brez sramu blati najvišje institucije države ter načrtno uničuje ugled Slovenije v svetu," so sporočili. Kot so zapisali, so zgroženi, niso pa presenečeni, največji opozicijski stanki pa očitajo pritlehno manipulacijo s svetovno in domačo javnostjo.
"Današnje izjave SDS v Mladem forumu spremljajo z veliko mero začudenja, ko kritike na račun zgodovinske osebe Josipa Broza in Narodnega heroja Franca Rozmana Staneta, prihajajo iz stranke, ki jo vodi nekdaj zagreti Titov mladinec, organizator pohodov v Jajce in nenazadnje tudi neuslišani prosilec za članstvo v Komunistični partiji, gospod, nekdaj tovariš Janez Janša," so še zapisali.
KOMENTARJI (393)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.