Dobra dva tedna pred prvimi predčasnimi volitvami v zgodovini Slovenije se v slovenskem političnem prostoru napovedujejo korenite spremembe tudi v postopkih imenovanja vlade. Stranka SDS predlaga, da sedanja sestava parlamenta potrdi in sprejme ustavno spremembo, s katero bi novo vlado imenovali po enofaznem, in ne dvofaznem postopku.
Tako bi Slovenija dobila vlado že v dveh tednih po volitvah, poudarja predsednik stranke SDS Janez Janša. Predlog za ustavno spremembo so poslali v parlamentarno obravnavo že v petek popoldne.
Po sedanjih predvolilnih analizah najverjetnejši mandatar poudarja, da je, ne glede na to kakšen je bil rezultat volitev, Slovenija po sedanjem zapletenem postopku imenovanja potrebovala dva ali tri mesece za imenovanje vlade. Sedaj parlament o vladi odloča praktično dvakrat, dodaja Janša.
Po mnenju sedaj največje opozicijske stranke bi za imenovanje vlade popolnoma ustrezal enofazni postopek, ki ga poznajo domala vse parlamentarne demokracije. Predsednik države bi podelil mandat za sestavo vlade, mandatar bi sestavil vladno ekipo, parlament pa bi glasoval o zaupnici tej ekipi. S tem je lahko postopek imenovanja nove vlade končan v dveh tednih, pojasnjuje Janša.
Če se bo dvofazno potrjevanje vlade zgodilo tudi po teh volitvah, potem Slovenija po njegovih besedah nima nobene možnosti, da vlado dobi pred koncem leta ali celo pred koncem januarja. "Obstoječa struktura parlamentarnih strank bo za prihodnost naredila največ, če še v tem mandatu postopek imenovanja vlade skrajša in omogoči, da se nova vlada imenuje v roku dveh tednov," je še ocenil prvak SDS. Kot je pojasnil, bi v Sloveniji s tem prihranili najmanj 200 milijonov evrov.
Golobič: 'Predlog SDS je neresen in neodgovoren'
V stranki Zares poziv SDS ocenjujejo kot neresno in neodgovorno dejanje in z vodstva stranke poudarjajo, da je ena izmed glavnih ovir razvoja države "nedomišljen politični sistem, ki zaradi pomanjkljivosti in protislovnosti, vgrajenih v ustavno in zakonodajno ureditev slovenskega parlamentarnega političnega sistema, onemogoča ali vsaj znatno zmanjšuje možnost učinkovitega in transparentnega izvajanja nalog in pooblastil posameznih vej oblasti.“ Kot nujen pogoj za ustavne spremembe navajajo tako tehtno presojo na podlagi soglasja uglednih strokovnjakov.
Kot v pisnem obvestilu poudarja predsednik stranke Gregor Golobič, si tudi stranka Zares prizadeva za to, da ministrski zbor ne bi imenoval in razreševal državni zbor, ampak predsednik republike na predlog predsednika vlade najkasneje v 15 dneh po izvolitvi predsednika vlade. Predsednik vlade pa bi najkasneje v devetih dneh po imenovanju vseh ministrov v vladi državnemu zboru predložil program vlade in zahteval glasovanje o zaupnici vladi. Ker predlog Zaresa ni dobil podpore letos spomladi, ko je bil skrajni rok, med političnimi strankami, vključno s SDS, ni bilo posluha za resno obravnavo te pomembne teme, menijo, da je treba počakati do imenovanja sklica novega parlamenta.
"Da bi pospešili ta proces in sploh začeli s to debato, smo se kljub slabim izkušnjam pripravljeni vključiti v razpravo tudi o tem vprašanju in ob tej pobudi, pri čemer je po našem mnenju nujno (in z vidika nerazumnega trošenja javnega denarja še pomembnejše) zajeti tudi spremembe ustave na področju referendumske ureditve,“ dodaja Golobič.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.