Poslanska skupina SDS je zoper ministra za izobraževanje, znanost in šport Jerneja Pikala vložila interpelacijo.
Po oceni vlagateljev interpelacije je minister Pikalo izgubil osebno integriteto, ki je nujna za opravljanje funkcije ministra. Prav tako mu očitajo, da je bil del kroga nekdanjega ministra Lukšiča, v katerem se prepletajo sorodstvo Lukšiča in sodelavci s fakultete. Kot opozarja poslanec SDS Andrej Čuš, je projekt Državljanska vzgoja na FDV izvajal Center za kritično politologijo, ki ga vodi Andrej Lukšič, brat Igorja Lukšiča. Vodja samega projekta pa je bil sedanji minister Pikalo, sodelovala pa je tudi Marina Lukšič Hacin, sestrična Igorja Lukšiča, opozarja Čuš. "Jasno je, da je bil minister Pikalo del kroga nekdanjega ministra Lukšiča, v katerem se prepletajo sorodstvo Lukšiča in sodelavci s fakultete," pravi Čuš.
Čuš opozarja, da je minister Pikalo ob imenovanju prisegel, da bo spoštoval ustavni red, da bo ravnal po svoji vesti in z vsemi močmi deloval za blaginjo Slovenije. "Njegova pretekla ravnanja, tako ta, ki jih opisujemo v interpelaciji, kot številna druga, govorijo o tem, da ni ravnal v skladu s prisego," pravi Čuš. "Vlagatelji interpelacije menimo, da je pri Pikalu prisoten sum nepravilnosti in korupcije glede javnega razpisa Državljanska vzgoja. Pikalo naj bi pridobil večjo premoženjsko korist, saj je pripravljal projekt, poleg tega je minister dobil plačilo za nekaj, kar je že bilo storjeno." Pri tem imajo v SDS v mislih članek Kozmopolitanska demokracija, ki ga je po besedah Čuša minister napisal in objavil še preden je razpis sploh obstajal. "Evidentno je, da je bil ministrov članek v projekt vključen z namenom pridobitve finančne koristi," pravi Čuš in dodaja: "Očitno je, da SD ni stranka, ki ima čiste roke, saj je njihov minister vključil v projekt že objavljen članek, za finančno korist."
Predlagateljem se zdi sporna tudi vsebina določenih člankov, ki se, tako Čuš, namesto v 21. stoletje ozirajo v obdobja pred tem, tudi v nedemokratične sisteme. "Zanemarjeno je domoljubje, ki je predstavljeno bolj kot intimna odločitev posameznika. Vloga Slovenije in slovenskega jezika pa je pogosto prikazana celo manjvredno v primerjavi z državami in kulturo nekdanje Jugoslavije," je kritičen poslanec SDS.
To je že četrti minister v tej vladi proti kateremu je vložena interpelacija. Do sedaj so jih uspešno prestali že finančni minister Uroš Čufer, notranji minister Gregor Virant, minuli teden pa še minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel.
Glavni očitek v interpelaciji proti Pikalu se nanaša na anonimno ovadbo zoper aktualnega ministra, nekdanjega ministra in predsednika SD Lukšiča ter državnega sekretarja Aljuša Pertinača. Ovadba jim po poročanju medijev očita nepravilnosti pri javnem razpisu z nazivom Formalne oblike izobraževanja za državljanstvo v multikulturni družbi s konca leta 2009. Zmagovalka razpisa je bila FDV, ki je prejela 700.000 evrov sredstev. Lukšiču, ki je tedaj vodil šolsko ministrstvo, ovadba očita zlorabo uradnega položaja, saj naj bi Pikalu in ostalim omogočil pridobitev večje premoženjske koristi. Pri tem naj bi kot sostorilca sodelovala Pikalo, ki naj bi pripravljal projekt FDV, in Pertinač, ki je koordiniral razpisni postopek.
Minister na Twitterju: politična preigravanja bodo morala počakati
V odzivu na vloženo interpelacijo je minister Pikalo na Twitetrju zapisal: "V teh dneh osrednjo pozornost posvečam zagotavljanju varnosti otrok in čim prejšnji vzpostavitvi nemotenega pedagoškega procesa. Dokler ne bodo odpravljene vsaj nujhujše posledice, ki jih je prizadejala vremenska ujma, bodo morala politična preigravanja počakati."
Pikalo je sicer že v začetku januarja zavrnil navedbe v medijih in zagotovil, da ni šlo za okoriščanje posameznikov z javnimi sredstvi in da je na tedaj opravljeno delo ponosen. Kot so v takratnem odzivu navedli na ministrstvu za izobraževanje, se je na omenjeni razpis uradno prijavila Univerza v Ljubljani. Na projektu je delalo in bilo plačano osem zunanjih ter 21 priznanih strokovnjakov s FDV, z delom pa da so pomembno prispevali k prenovi državljanske vzgoje in predlagali vrsto izboljšav. "Napisanih je bilo pet knjig, 31 člankov, sedem raziskovalnih poročil in štiri gradiva za učitelje. Organiziranih je bilo tudi 12 strokovnih ali znanstvenih srečanj. Šlo je torej za večje število zaposlenih, ki so za svoje delo prejemali plače, avtorske honorarje in redno plačevali prispevke ter davke," je v odzivu navedel Pikalo.
Tudi Lukšič je zavrnil očitke. Kot je dejal, je pri razpisu šlo za sodelovanje več ministrstev, zato samovolja posameznega ministra ni bila mogoča. Po Lukšičevih besedah je bila javnost o poteku projekta sproti in v celoti obveščena, še sedaj pa je mogoče na spletu najti rezultate izvajalcev projekta.
KOMENTARJI (436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.