
V Brežicah se je sestal svet SDS, ki je razpravljal tudi o predlogu sprememb statuta stranke. Predsednik vlade in SDS Janez Janša je v izjavi za javnost ob tej priložnosti dejal, da osrednji predlog sprememb in dopolnitev strankinega statuta predvideva, da so najpomembnejše politične funkcije v stranki nezdružljive s funkcijami v gospodarstvu. Janša je pojasnil, da so dopolnitev statuta predlagali z namenom, da se SDS vnaprej izogne konfliktom interesov ter se s tem zavaruje pred nevarnostjo izkoriščanja notranjih informacij.
Janša je poudaril, da je tovrstna sprememba oz. dopolnitev statuta stranke izreden primer v Sloveniji in tudi širše v Evropi. Dopolnitev statuta predvideva, da kadar stranka sodeluje v vladni koaliciji, funkcija člana izvršnega odbora SDS ni združljiva s funkcijo predsednika ali člana nadzornega organa ter funkcijo predsednika ali člana uprave gospodarske družbe v neposredni ali posredni večinski lasti države.
Določilo o nezdružljivosti funkcij je namenjeno tudi članom razširjene sestave izvršnega odbora SDS, kamor sodijo člani poslanske skupine SDS v državnem zboru, ministri in državni sekretarji, ki so člani stranke. Dopolnitev statuta s tem ureja vprašanje združljivosti najpomembnejših funkcij v SDS z odgovornimi funkcijami na položajih, na katere ima vladna stranka neposreden ali posreden vpliv prek izvršilne in zakonodajne oblasti.
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je že napovedal svoj odstop kot predsednik nadzornega sveta Holdinga slovenske elektrarne. Ob tem je izrazil željo, da bi nekdo za njim odgovorno nadziral ta energetski sistem.
Tudi Vizjak je dejal, da gre pri tem za posebno varovalko oz. načelno stališče glede nepovezljivosti političnih in gospodarskih struktur. "S tem naj bi preprečili svojevrsten klientelizem ter možne zlorabe in to je sedaj predvsem preventiva in ne kurativa", je poudaril Vizjak.
Enaka merila za vse državljane
V Termah Čatež je po seji sveta SDS potekala slovesna akademija ob 18. obletnici ustanovitve te stranke, na kateri je bil slavnostni govornik predsednik SDS Janez Janša. Kot je poudaril, SDS ostaja predvsem stranka vrednot, kljub še vedno številnim odporom posameznih lobijev. Obenem je izpostavil stališče stranke, s katerim zahtevajo enaka merila za vse državljane.

Sedanja usmeritev stranke je po besedah Janše pomembno dejstvo za Slovenijo. Po njegovem mnenju je temeljna potreba imeti nove in dobre ideje, kljub vsem kritikam, obenem pa je potrebno spoznati tudi vse dobre nasprotne predloge.
Po besedah Janše je stranka danes ter bo tudi v prihodnje ostala usmerjena v trajnostni razvoj slovenske države, ki je po njegovem mnenju najuspešnejša nova članica Evropske unije. "Uspehi sedanje koalicije pa nekatere motijo. V Sloveniji so še vedno veliki odpori posameznih lobijev, ki prodajajo stare kadre s sporno stroko", je dejal predsednik SDS. Kot je dodal, Slovenija zato potrebuje vse, ki so sposobni dobro in pošteno delati.
Po dobrih dveh letih na oblasti, nekaj manjših pretresih in zamenjavah treh ministrov stranka še vedno uživa podporo javnega mnenja, je poudaril podpredsednik strank in minister za šolstvo Milan Zver. Delo stranke v okviru koalicije ocenjuje kot zelo uspešno, a izpostavlja, da jih čaka še veliko dela, saj so "v prvem polčasu uresničili med 50 in 60 odstotki" zastavljenega.
Na dobri polovici mandata so tudi prvi rezultati, naklonjenost javnega mnenja vladi ter stranki kaže, da so bila prizadevanja in programska izhodišča večinoma pravilna, meni Zver. Tudi zadnja raziskava javnega mnenja Politbarometer v lanskem letu je pokazala, da se je podpora vladi premiera Janeza Janše v primerjavi s septembrom povečala za tri odstotke na 47 odstotkov, SDS pa je po ugotovitvah raziskave še naprej na prvem mestu med strankami. Na vprašanje, koga bi volili oz. katera stranka vam je najbližja, jih je namreč največ, 23 odstotkov, navedlo SDS.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.