Gre sicer enega izmed dveh predlogov sprememb zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki so ju vložili v SDS. Z vložitvijo predlogov so prehiteli stranke nastajajoče koalicije, torej Gibanje Svoboda, SD in Levica, ki so v DZ posredovale svoje spremembe omenjenega zakona.
V skladu s poslovnikom mora DZ istovrstne zakone obravnavati po vrstnem redu, kot so bili vloženi, zato so nameravali v nastajajoči koaliciji predloga SDS čim prej zavrniti.
Pričakovati je bilo, da bo poslanska večina po opravljeni splošni razpravi sklenila, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo, s čimer bi bil zakonodajni postopek končan. A se bo zaradi predloga za razpis referenduma postopek zavlekel, saj mora DZ naprej glasovati o predlogu za referendum, do katerega mora preteči 30 dni. Ta se izteka te dni. Šele po zavrnitvi predloga za referendum pa je mogoče glasovanje o predlogu zakona.
Vložitev referenduma na lastni zakon predsednik Gibanja Svoboda in novi mandatar Robert Golob vidi kot "unikum kreativnosti", s tem pa izgublja RTVS, je dejal v izjavi ob robu seje. Žalostno je gledati, kako je edini namen uničenje RTVS, je ocenil. "Saj smo videli že v predvolilnih oddajah, ko so postavili svoje voditelje, da so v resnici uničevali ugled RTVS, ne da bi pomagali sebi in danes počnejo isto," je dejal.
S tem manevrom se bo preprečitev depolitizacije RTVS vlekla "še kakšen mesec ali tri", pravi Golob. Predlog zakona, ki ga je vložila nastajajoča koalicija, namreč večjo vlogo daje zaposlenim in civilni družbi, zmanjšuje pa vlogo DZ.
Vlada podpira koalicijski predlog novele zakona o RTVS
Vlada je medtem na sredini seji v celoti podprla predlog novele zakona o RTVS, ki so ga v DZ vložili koalicijski poslanci s prvopodpisano Mojco Šetinc Pašek (Svoboda). Menijo namreč, da veljavni zakon ne zagotavlja ustreznih varovalk, ki bi ščitile ustavno varovano svobodo izražanja RTVS.
"Dogodki v zvezi z RTVS v zadnjih dveh letih so nedvomno pokazali, da obstoječa zakonska ureditev omogoča razmere, v katerih lahko prihaja do omejevanja te svobode oziroma do možnosti vplivanja vladajoče politike na programske odločitve RTVS," so zapisali v sporočilu za javnost.
Ker je na tak način ogroženo izvajanje nalog javne službe in temeljnega poslanstva RTVS, to je zagotavljanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb njenih uporabnikov, so po mnenju vlade predlagane spremembe, ki gredo v smeri depolitizacije organov vodenja, upravljanja in nadzora RTVS ter zagotovitve višje ravni strokovne usposobljenosti in večje odgovornosti članov teh organov, ne samo primerne in ustrezne, temveč tudi nujne.
Zorko o potezah SDS: Cilj je čim dlje obdržati oblast v svojih rokah in oblast nad RTV
Analitik javnega mnenja in direktor agencije Valicon Andraž Zorko ob manevru SDS ocenjuje, da gre bolj za "demonstracijo izkušenj, znanj in moči nad vsemi novinci, ki so prišli v parlament". Meni pa, da se jim lahko na dolgi rok takšno ravnanje maščuje, saj se od njih distancirajo tudi njihovi siceršnji zavezniki.
Ob pomislekih, ali se obeta sklic DZ, v katerem je na skoraj vsak vložen zakon moč pričakovati predlog za razpis posvetovalnega referenduma, se po Zorkovih besedah poraja vprašanje, ali bo opozicija zdržala s takšnim tempom. Meni tudi, da takšni manevri novo koalicijo zgolj še utrjujejo in bodo stranke šle le še bolj odločno naprej. Podobno se je namreč po njegovih besedah izkazalo že v času predvolilne kampanje ob propadu vseh poskusov netenja afer.
O možnostih sodelovanja nove koalicije in opozicije Zorko meni, da je po napovedi prvaka SDS Janeza Janše, da bodo tudi v opoziciji delovali državotvorno, in za zdaj videnih potezah nove opozicije težko pričakovati željo po iskanju dialoga z ene ali druge strani.
KOMENTARJI (567)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.