Dopolnjeni predlog državnega proračuna za leto 2009, ki ga je v četrtek sprejela vlada, je po prepričanju poslanske skupine SDS usklajen z makroekonomskimi predvidevanji in realnimi možnostmi ter je varčevalno naravnan. Dopolnjeni predlog ni inflacijsko naravnan, rast prihodkov je v okviru pričakovane gospodarske rasti, je danes na novinarski konferenci dejal poslanec SDS Srečko Hvauc.
Vlada je za leto 2009 predvidela za 4,1 odstotka višje proračunske prihodke kot v letu 2008, medtem ko naj bi bila rast proračunskih odhodkov le 2,8-odstotna. Če naj bi proračun spodbujal inflacijo, bi morali odhodki rasti hitreje kot prihodki, je menil.
Hvauc je poudaril, da se glavne postavke dopolnjenega predloga proračuna za leto 2009 ne razlikujejo od prvotnega predloga, ki ga je vlada sprejela konec septembra. Vlada predlaga le nekatere prerazporeditve med posameznimi proračunskimi postavkami, medtem ko se skupni prihodki in odhodki ne spreminjajo. Tako ostaja nespremenjen tudi načrtovani proračunski primanjkljaj, ki bo s 125 milijoni evrov za polovico nižji kot prihodnje leto.
V letu 2009 se pomembno povečujejo izdatki za znanost in tehnološki razvoj, in sicer za 18,9 odstotka v primerjavi z letom 2008. Za to področje je tako v letu 2009 načrtovanih 313 milijonov evrov, je povedal Hvauc. V primerjavi z letom 2008 se bodo zmanjšali izdatki za področje zaposlovanja in brezposelnosti, vendar ne zaradi varčevanja, temveč zaradi pomembnega znižanja stopnje brezposelnosti.
V primerjavi z letom 2008 izgleda, da se znižujejo tudi sredstva za področje lokalne samouprave. Vendar pa je znižanje samo navidezno, je povedal Hvauc. Izdatki, ki so na lokalni ravni namenjeni za prometno infrastrukturo, stanovanjsko gradnjo, varovanje okolja, so namreč prikazani na drugih postavkah.
SD: Proračun ostaja inflacijski
Vlada v dopolnjenem predlogu državnega proračuna za leto 2009, ki ga je sprejela v četrtek, po oceni poslanske skupine SD ni odpravila temeljnih neravnovesij. To je še vedno inflacijski proračun, pri katerem se pričakuje varčevanje občin in javnih zavodov, ki se bodo zato na veliko zadolževali, je opozoril poslanec SD Milan Cvikl. Poleg tega vlada ni upoštevala podatka, da Slovenija letos ne bo imela presežka pri vplačilih in prejemu sredstev iz evropskega proračuna.
Vlada bi morala na četrtkovi seji po Cviklovem mnenju opraviti razpravo o tem, ali bi bilo treba glede na spremenjene makroekonomske okoliščine vendarle sprejeti drugačen kot pa inflacijo spodbujajoč proračun. "Vlada takšne vsebinske razprave sploh ni imela," je ugotovil Cvikl ter opozoril, da je upoštevala le dopolnila, ki so jih na seji odbora DZ za finance kot matičnega delovnega telesa podprli poslanci koalicijskih strank.
Vlada je dopolnjeni predlog proračuna za leto 2009 sprejela kljub temu, da je Banka Slovenije medtem objavila poročilo o cenovni stabilnosti, v katerem ugotavlja, da tekoča gospodarska gibanja pomenijo odmikanje od makroekonomskih ravnovesij. "To bi zahtevalo drugačen dopolnjen predlog proračuna, ki mora vedno odsevati, kaj se dogaja," je pozval Cvikl. Že podatek o oktobrski inflaciji je bil po njegovem mnenju dovolj zaskrbljujoč, da bi se morala vlada odzvati.
Cvikl je še opozoril, da je bila v času od priprave predloga proračuna konec septembra pa do sprejema dopolnjenega predloga proračuna objavljena tudi odločba ustavnega sodišča glede zakona o financiranju občin. "V skladu z odločbo je treba zakon v letu dni spremeniti, vlada pa še vedno rine s predlogom proračuna za leto 2009, ki občinam jemlje denar, ki bi ga sicer moral dati proračun," je dejal.
Poslanska skupina SD bo na seji odbora DZ za finance predlagala, da se predlog sprememb proračuna za leto 2008 umakne z dnevnega reda, k čemur je stranka vlado pozvala tudi v začetku tega tedna, je napovedal Cvikl. DZ je proračun za leto 2008 sprejel novembra lani in predvideva restriktivno fiskalno politiko, je spomnil ter opozoril, da pa konec septembra pripravljene spremembe kar za 11,3 odstotka povečujejo odhodke.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.