Slovenija

SDS predlaga nov krog pogajanj

Ljubljana, 14. 02. 2007 13.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Drugi Drnovškov kandidat za guvernerja Banke Slovenije, kot kaže, ne bo dobil podpore poslancev.

Drnovšek ne bo predlagal kandidata, ki mu ga, po njegovem mnenju, želijo vsiliti
Drnovšek ne bo predlagal kandidata, ki mu ga, po njegovem mnenju, želijo vsiliti FOTO: POP TV

Predsednik republike Janez Drnovšek se je na temo predloga kandidata za novega guvernerja Banke Slovenije že sestal z nekaj vodji poslanskih skupin, ki so za to izrazili interes. To so vodje poslanskih skupin DeSUS, SD in SLS. Sestal se je tudi s predstavniki NSi in SDS. Z LDS pa se bo predsednik sestal jutri.

Predsednik Drnovšek je za novega guvernerja Banke Slovenije predlagal sedanjega viceguvernerja banke Andreja Ranta. V poslanski skupini SDS so mu, kot je znano, očitali, da ni upošteval ustaljene procedure objave javnih pozivov za kandidaturo in posvetovanj s poslanskimi skupinami DZ pred predlaganjem kandidatov.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na današnjem srečanju Drnovšku predlagal, naj ponovno razmisli o tem, če bi kandidata Ranta umaknil in opravil dodaten krog usklajevanj z novim kandidatom. Vodja poslanske skupine Jožef Horvat je potrdil, da njihova stranka Ranta ne bo podprla.

Peče: Rantu marsikaj zamerimo

Mandatno-volilna komisija državnega zbora se bo o novem predlogu Drnovška za imenovanje guvernerja Banke Slovenije opredelila na seji prihodnjo sredo. Potem ko sedanji guverner Mitja Gaspari na plenarni seji DZ v začetku februarja ni dobil zadostne večine glasov za vnovičen mandat, Drnovšek zdaj na ta položaj predlaga viceguvernerja Banke Slovenije Andreja Ranta.

V poslanski skupini SNS Ranta ne bodo podprli. Menijo, da ima viceguverner banke enake poglede za nazaj in za naprej kot prejšnji kandidat, sedanji guverner Mitja Gaspari. Zamerijo pa mu tudi vlogo pri prodaji Nove Ljubljanske banke (NLB) in slabo opravljanje nadzora, za katerega je bil zadolžen v centralni banki, je povedal vodja poslanske skupine SNS Sašo Peče.

Guverner Banke Slovenije ima na podlagi zakona v rokah možnost, da nazadnje odobri ali zavrže prodajo določenega deleža državne banke, je pojasnil Peče. "Kljub temu, da se je v okviru prodaje NLB v letu 2002 in pred tem zgodilo veliko nepravilnosti, predvsem oškodovanje nacionalnega interesa, je tedanje vodstvo Banke Slovenije izdalo soglasje k pridobitvi kvalificiranega deleža v lastniški strukturi NLB," je dejal.

V SNS kandidatu Rantu marsikaj zamerijo, je povedal Peče
V SNS kandidatu Rantu marsikaj zamerijo, je povedal Peče FOTO: Dare Čekeliš

Prodaja NLB pa je bila napaka in ker se od leta 2002 do danes Banka Slovenije, niti tedanji finančni minister nista opravičila, in ker ni nobenega nakazila, da se takšno oškodovanje nacionalnega interesa ne bo zgodilo v okviru prodaje Nove kreditne banke Maribor, Ranta ne bodo podprli. "Rant se je na tem področju izkazal kot slab gospodar," je dejal Peče.

Rantu tudi zamerijo, da je področje nadzora v Banki Slovenije, za katerega je bil zadolžen, škripalo. "Nadzor je popustil pri SIB banki, pri računalniško varnostnem sistemu v NLB in v podružnicah NLB v New Yorku in Frankfurtu," je nanizal Peče in ob tem pripomnil, da so banke v New Yorku in Frankfurtu vodili ljudje, ki jih je tja pošiljal tedanji predsednik vlade Drnovšek.

Drnovšek se z Janšo ne strinja

Že v torek je predsednik Drnovšek dejal, da je kandidat za guvernerja Banke Slovenije, viceguverner Rant, potem ko poslanci niso potrdili Gasparija, naslednja najboljša izbira in se o drugem kandidatu ne pogovarja. "Ne bom predlagal kandidata, ki mi ga želijo vsiliti in za katerega menim, da ne bi bil neodvisen guverner centralne banke Slovenije," pa je odgovoril na vprašanje, ali bo za guvernerja predlagal Boštjana Jazbeca.

Bo Andrej Rant v državnem zboru dobil dovolj podpore?
Bo Andrej Rant v državnem zboru dobil dovolj podpore? FOTO: POP TV

S to izjavo se je Drnovšek odzval na izjave predsednika vlade Janeza Janše, da Rant najverjetneje ne bo dobil večinske podpore in namige, da koalicija podpira člana sveta Banke Slovenije Boštjana Jazbeca.

"Predlagal sem kandidata, ki je sedaj v postopku in trdno stojim za njim," je dejal Drnovšek. Pred predlaganjem Jožeta Mencingerja je, kot je povedal, upošteval mnenje predsednika vlade, ker želi kljub vsemu upoštevati tudi mnenje vlade. "Ampak to seveda ne pomeni, da gremo potem lahko s tem kar naprej in da bom samo podpisal kandidata, ki ga bodo oni želeli," je dejal Drnovšek in dodal: "V enem primeru sem upošteval njihovo mnenje, v drugem primeru ga ne bom več. Zlasti, ker sem prepričan, da je kandidat zelo primeren."

Drnovšek se ne strinja z Janšo, da v primeru neimenovanja guvernerja Banke Slovenije ni razlogov za institucionalno krizo. "Če na prvi naslednji seji državnega zbora kandidat za guvernerja ne bo potrjen, potem ne more biti izbran v roku, ki ga zakon predvideva, do konca marca," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (94)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hhelena.si@gmail.com
15. 02. 2007 21.56
ernest83: upam, da je to cinizem!
ernest83
15. 02. 2007 21.31
Strojane, kar jih ni prej država v 12 letih.
Vegos
15. 02. 2007 21.16
bakerw1, če še nisi opazil, JJ je pred volitvami obljubljal da ne bo kadroval, ampak bo reševal probleme. Kateri problem pa je v dobrih 2 letih že rešil?
malasutra@gmail.com
15. 02. 2007 21.12
janša je res isti kot je bil (le tik pred volitvami je imel fazo nedolžne ovce). ja, drnovšek bo pač predlagal novega kandidata. ampak šele potem, ko ta definitivno ne bo potrjen v parlamentu. upam, da bo tudi takrat drni predlagal strokovnjaka in ne nekega vsiljenega bleferja. pa se bo zgodba odvrtela še enkrat, dvakrat, trikrat... nihče ne bo mogel reči, da drni ne izpolnjuje svojih dolžnosti. z gotovostjo pa bomo lahko ugotovili (kar smo itak že), da parlament ne dela v prid državi. lahko bomo ugotovili (kar smo itak že), da je parlament privatni amfiteater za janšo in njegove podanike. ave cezar!
bakerw1@email.si
15. 02. 2007 19.31
Vegos, če še nisi opazil: JJ je še vedno isti kot je bil, Drle pa po novem lebdi.
Vegos
15. 02. 2007 18.51
bakerw1, Janša je bil tudi izvoljen s strani večine, ampak od takrat se je že malo spremenil, se ti ne zdi?
bakerw1@email.si
15. 02. 2007 18.46
Pozabljate na dejstvo, da Rant nima podpore v parlamentu in da bo Drle hočeš nočeš moral predlagati novega kandidata. V nasprotnem primeru on ne izpolnjuje svojih dolžnosti, ki jih ima kot predsednik države. Pa še to, Drle je bil res izvoljen z večino vseh nas, ampak od takrat se je malo spremenil, se vam ne zdi?
malasutra@gmail.com
15. 02. 2007 18.25
tiger, knes, maks in ostali vaši somišljeniki - ne vem, kaj je takrat počel kučan, mene zanima, kaj zdaj, ta trenutek počneta drnovšek in janša. dejstvo je, da ni prav nobenega pametnega razloga, da rant ne bi bil guverner. ni v nobeni stranki, nikoli ni kandidiral na nobeni listi, dolga leta je viceguverner, torej pozna institucijo bs in stroko v nulo, je mednarodno prepoznaven, ima ugled... kaj bi torej radi? ni ne levi ne desni in je kot tak (z vsemi referencami, ki jih ima) naravnost idealen kandidat. janša se ne bi smel na tak način, kot se, vtikati v izbiro guvernerja bs. zakaj naj bi ga ogrožali nestrankarski strokovnjaki??? zakaj bi v vseh vitalnih družbenih institucijah (predvsem pa v tistih, ki že po definiciji morajo biti nadstrankarske), sedeli na najvišjih položajih strankarski ljudje? večina državljank in državljanov nas ni v strankah. se zavedate, koliko je torej strokovnega potenciala izven strank? večina, dragi moji. in tako je tudi v tem primeru. rant je v bistvu ta trenutek najbolj idealna opcija. ne gaspari ne arhar (kljub njunim nespornim kvalitetam), ker sta res vsak zase blizu različnih političnih sil. ljudje, streznite se vendar. če je lds naredil določene stvari v preteklosti tudi kdaj narobe, ni niti najmanjšega razloga, da ne bi janša poskušal biti boljši. če torej s takratnim imenovanjem gasparija ni bilo vse v redu, ne vidim razloga, da bi se zgodovina ponovila.
doki007@email.si
15. 02. 2007 15.26
Bajukova žena je dejala, da je ona ta prava ,....bodite tiho :::. B U T A L E
nebodigatreba 1
15. 02. 2007 15.18
Ta izbira guvernerja BS je že prava farsa - ob prevzemu Eura so vsi hvalili Gasparija oz. BS, zdaj je pa vse narobe, zanič. Ali ni to že sramota za Slovenijo?
hhelena.si@gmail.com
15. 02. 2007 13.48
Res je škoda časa, čas bo pokazal svoje. Za kvalitetno delo ni pomembno ali je kader SDS ali LDS, važno je ali je sposoben, delaven in na tem področju so nastale velike spremembe.
Uporabnik113189
15. 02. 2007 13.38
Predsednik države se je dolžan dogovarjati točno toliko in tako pošteno, kot to počne parlamentarna koalicija. Če ga le-ta poskuša "nategniti" potem ima po ustavi vso pravico uveljaviti svojo voljo.
hefaist
15. 02. 2007 13.38
knes, maks, tiger in podobni: Morate se odločiti, ali je kadrovanje dobro ali slabo. Če je dobro, potem ne razumem, kaj je LDS v 12 letih s 50 podlage delal narobe, če je slabo pa ne razumem, čemu slepo simpatiziranje z Janšo? Janša je v tem primeru enako slab kot je bil prej Drni&co, samo druge barve je. Da je boljši, bi lahko pokazal s tem, da kdaj pa kdaj ne bi kadroval. V dveh letih je pokazal ravno nasprotno - kadroval je hitreje in bolj očitno, kot da bi se mu mudilo do konca mandata zamenjati vse kar leze in gre. Kot kaže še sam ne verjame v to, da bo ponovno izvoljen in da ima za zamenjave še čas.
knes
15. 02. 2007 13.27
tiger, saj pravim. Jamrarija LDS je tocno tale: "12 let (na 50 podlage) smo politcno nastavljali svoje ljudi na vse mogoce polozaje, zdaj nam jih pa absolutist Jansa takole odstavlja. Gldi, gldi jansej!". In pri tem se niti ne zavedajo abotnosti in absurdnosti svojega stokanja (ki ze samo po sebi pove, da je VSE kadre v tej drzavi prej nastavila LDS po politicni poti). Ima pa Maks prav.. v bistvu nima smisla :)
kosir_maks
15. 02. 2007 13.21
Knes : Res škoda časa ,da jim razlagaš!!!!
tiger@hitri.com
15. 02. 2007 13.20
MALASUTRA:Kdo je kadroval v Slovenji vsa desetletja nazaj,vsi vemo da partija.Kdo je kadroval v samostojni Slovenji 12 let,vsi vemo da LDS.Ja tako je pač bilo.Pa s tega se niso delale ne vem kakšne študije.Čeprav še vedno ti bivši kadri zasedajo določene službe,pa kljub temu da jih je po vašem mnenju g.Janša zamenjal. Tako da je predsednik države dolžan najti v dogovoru s strankami ustreznega kandidata za mesto guvernerja BS,takega ki bo dobil večinsko podporo v parlamentu in bo izvolljen.Seveda če pa hoče g.Drnovšek mal nagajat pol lahko predlaga kateregakoli,lahko tud nekoga iz ceste. V primeru pa da zaradi tega pride do krize kot nekateri kle to omenjate pa je g.Drnovšek vsaj soodgovoren za nastali položaj.
knes
15. 02. 2007 13.17
Klasik, tudi LDS ima bore malo opraviti z liberalizmom. Razen v imenu pri njej ni duha ne sluha o liberalizmu. LDS (in Gaspari, njen poslanec in minister ter politicno nastavljeni guverner) je tipicna stranka levice (torej po definiciji ne more biti liberalna) z vsem kar pride zraven - zavzemanjem za premocno drzavo, visoke davke, gnusno prerazporejanje denarja vecnim in enainistim vampirjem drzavnega proracuna, posledicno pa seveda tudi za zatiranje osebne svobode (drzava odloca namesto posameznika)... To je LDS. Je pa LDS v zadnjem letu naredila se korak "naprej" - iz tipicno socialisticne stranke je s Kebrovim maoisticnim manifestom zasla celo v skrajno levi pol politicne mavrice in postala klasicna odpadniska ultralevicarska tvorba.
kosir_maks
15. 02. 2007 13.16
IN TAKO JE POČIL LONEC IN PRAVLJICE JE KONEC MIslm HALOOOO!!! , kaj eni pogruntajo. Lahko noč KLASIK!!!
vojko.rizmal@siol.net
15. 02. 2007 13.14
Fantje ki tolk komentirate in pametnjujete, knjige v roke in pamet ter otprite že enkrat oči.Zopet se borita Janeza. Janša proti jugi katere predsednik je bil Drnovšek. Takrat je bla borba za obstoj ,zdaj za prestiž elit. Janša je tudi vam spas, da se boste počasi skobacali iz posledic 60 letne enoumne propagande in izobraževanja. Samo vprašajte se kdo vas je izobraževal,pa vam bo takoj jasno kakšno miselno delo je še pred vami, da boste postali zaresni evropejci. Hahhah Rizi
Uporabnik113189
15. 02. 2007 13.12
max, temu sam rečem poskus zavajanja. Takrat so bile drugačne razmere. Tako predsednik kot vlada sta pripadala "podobni" politični opciji. Zato ni prihajalo do spora, ki bi "osvetlil" problem pristojnosti institucij. LDS je bil takrat zelo odprta stranka in članstvo ni pomenilo tudi "pripadnost". Vsi vemo, da ima Gaspari presneto malo opraviti z liberalizmom..Je pač konzervativen tip, pa je kot tak zagotavljal neodvisnost. Torej, odgovor je DA. Želeli so neodvisno strokovno mnenje..Ker jih je skrbelo, da se bo Arhar strankarsko obnašal.