V SDS ugotavljajo, da vsebina referenduma državljanom ni verodostojno prikazana, zato so opozorili, da ne bo šlo "za odločanje o tem, ali posameznemu državljanu, zavarovancu Zavarovalnice Triglav iz leta 1990, razdeliti 1000 ali celo 1300 evrov". Veljavni zakon je predvidel le možnost nakupa delnic, pri čemer pa bi lahko prišlo tudi do zlorab, menijo v SDS.
Zakon o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic iz leta 2002 ne predvideva razdelitve delnic, temveč le možnost v posebnem zakonu urediti uveljavitev lastninskih upravičenj do nakupa delnic, je pojasnil poslanec SDS Rudi Veršnik. Ob tem je dodal, da je zakon hkrati določil, da bo treba kriterije za ugotavljanje upravičenj fizičnih oseb urediti v posebnem zakonu v roku 12 mesecev.
Že takrat je bilo namreč ugotovljeno, da v arhivih Zavarovalnice Triglav ni popolnih in točnih evidenc o vseh zavarovancih, vedelo se je tudi, da državljani v veliki večini ne hranijo več dokumentov o plačanih zavarovalnih premijah, je dejal Veršnik.
Uresničevanje zakona bi bilo drago
Uresničevanje zakona bi povzročilo nesorazmerno visoke stroške, je povedal Veršnik in pojasnil, da bi morali za uresničitev ideje zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic voditi od 750.000 do 760.000 upravnih postopkov. Stroške bi morale nositi fizične osebe in prišlo bi lahko do zlorab. Po Veršnikovih besedah bi se lahko v takem primeru zgodilo, da fizične osebe ne bi imele denarja, da ne bi želele kupiti delnic, "te pa bi obiskovali bogati državljani, trgovci s terminskimi pogodbami, ki bi na ta način neupravičeno prišli do velikih deležev kapitala pod tržno vrednostjo".
Gre za najprimernejšo rešitev
Sedanja vlada se je po temeljitih preučevanjih odločila, da je družbeno-ekonomsko najprimernejša rešitev, če kapital Zavarovalnice Triglav, ki je bil leta 2002 načelno obljubljen za nakup fizičnim osebam, zavarovancem te zavarovalnice, ostane v končni lasti Kapitalske družbe (Kad), vse pravice iz lastništva tega okoli 35-odstotnega deleža pa gredo za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, je povedal poslanec SDS Rudi Veršnik.
Kot je pojasnil, je v zakonu o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic navedeno, da mora Kad pravice, izhajajoče iz imetništva delnic, izvrševati z namenom zagotavljanja sredstev za pokojninsko blagajno. Koristi, tako Veršnik, od te rešitve bodo imeli vsi, današnji upokojenci in vsi današnji davkoplačevalci, saj bo posredno treba plačevati manj davkov za pokojnine.
Po mnenju poslanca SDS Srečka Hvauca gre pri referendumu za "veliko zavajanje, politizacijo tega vprašanja, nabiranje političnih točk in zapravljanje denarja, ki bo potreben za izvedbo referenduma".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.