Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko premierja Boruta Pahorja javno poziva, naj zaradi vmešavanja v samostojnost dela tožilcev in s tem povezane zlorabe političnega položaja začne postopek za razrešitev pravosodnega ministra Aleša Zalarja. V nasprotnem primeru po njegovem mnenju obstaja verjetnost, da bodo v SDS zoper Zalarja vložili interpelacijo.
V današnjem javnem pozivu Pahorju Tanko ugotavlja, da se že vse od nastopa mandata sedanje vlade s strani politike izvaja hud politični pritisk na državno tožilstvo, še posebej na generalno državno tožilko Barbaro Brezigar.
Vanj se je, kot ugotavlja Tanko, vključil tudi Zalar, ko je po javnem vprašanju poslanske skupine Zaresa, zakaj je tožilstvo sprožilo kazenski pregon zoper finskega novinarja Magnusa Bergluda, uvedel izredni nadzor na Okrožnem tožilstvu v Ljubljani.
"Presedan brez primere" za Tanka je, da si politik dovoli spraševati, zakaj tožilec zahteva uvedbo postopka, ko je v demokratični in pravni državi edino sodišče tisto, ki odloča o tožilčevi zahtevi, še večji škandal pa je po njegovem, če temu podleže minister za pravosodje. "Ministrovo ravnanje je zanj toliko bolj obremenjujoče, ker z njim ni izkazal le pritiska na delo tožilstva, ampak posredno tudi na delo sodne veje oblasti, saj je z njim tudi sodišču posredoval jasen namig, kako naj ravna pri svojem odločanju," ugotavlja Tanko.
"Ko minister kot politik in del izvršilne veje oblasti z nadzorom, ki ga uvede na podlagi političnega nezadovoljstva z delom tožilstva na konkretni kazenski zadevi, ki še ni zaključena, žuga državnim tožilcem ter vodjem vseh tožilstev in v svojih javnih izjavah grozi, da jih bo razrešil, je zlorabil svoj položaj," je prepričan Tanko. Ob tem dodaja, da bi moral predvsem pravosodni minister "z vso potrebno občutljivostjo za neodvisnost pravosodja na vsakem koraku spoštovati institucije pravosodja, v tem primeru državnega tožilstva".
Kot je znano, je ljubljansko okrožno tožilstvo junija lani na preiskovalni oddelek Okrožnega sodišča v Ljubljani vložilo zahtevo za preiskavo zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda zaradi dveh kaznivih dejanj žaljive obdolžitve na škodo nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše.
Kmalu zatem je poslanska skupina Zares na generalno državno tožilstvo naslovila javno vprašanje, v katerem jo je zanimalo, zakaj in na kakšni podlagi je bila vložena zahteva za preiskavo, vprašanju pa je nato sledil še izredni nadzor, ki ga je na ljubljanskem okrožnem tožilstvu odredil Zalar.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.