Poslanec SDS Vinko Gorenak je predstavil zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi poslanci obravnavali nekatere sume zlorabe policije v politične namene in uporabe prikritih preiskovalnih ukrepov.
"Temeljni razlog za sklic je, da preprečimo zniževanje varnostnih standardov in da zaščitimo neodvisno delo policije,“ je dejal Gorenak. Pravi, da ugotavljajo, da so razmerja med ministrstvom in policijo porušena.
Kot razlaga, je za SDS velik problem dejstvo, da DZ trenutno premore 89 poslancev in ne 90, kot velevata zakon in ustava. "Predlagali smo, da DZ pridobi pravno mnenje o rešitvi problema, saj obstaja nevarnost, da zaradi sumov, ki jih morda obravnava nacionalni preiskovalni urad, policija pridrži še več poslancev,“ je pojasnil. Gorenak se ob tem sprašuje, do kod ima ta koalicija namen iti in brez koliko poslancev bo lahko DZ deloval.
Priprtje večjega števila poslancev po mnenju SDS lahko povsem spremeni podobo politične sestave DZ. Pravijo, da glede na to, da njihovega predloga po uvedbi nadomestnih poslancev in morebitni spremembi ustave niso sprejeli, "lahko sklepamo, da jim ta neustavna situacija celo ustreza".
Na sum zlorabe policije naj bi po Gorenakovih besedah kazalo tudi ravnanje policije v primeru Baričevič, saj preiskovalni sodnik "kar pet ur ni dobil vseh podatkov od policije". V tem času je delo policije usmerjalo ministrstvo oziroma ministrica, je prepričan Gorenak.
Za poslanca SDS je hudo sporno tudi delovanje policije v DZ. Kot pojasnjuje, še danes ni jasno, česa sta osumljena Pogačnik in Jelinčič, ki naj bi bila še v postopkih preiskave. Poleg tega pa naj bi bil sporen tudi sam način vstopa policistov v DZ. V skladu s poslovnikom bi morali orožje predati ob vhodu v poslopje, poleg tega pa ne bi smeli vstopiti s Tomšičeve, pravi poslanec.
"Skrajno sporna zadeva" so po njegovem mnenju tudi prisluhi Jelinčičevim pogovorom z obrambno ministrico Ljubico Jelušič. Del prisluhov, ki je prišel v javnost, je po prepričanju poslanca operativno nezanimiv, zato se ne bi smel niti prepisati. "Mogoče gre pa za željo Kresalove, da bi zrušila še enega ministra SD," je dejal.
"Jelinčič že pet dni ni več član komisije, vlada pa še ni sprejela sklepa, da se lahko nadzor nadaljuje. Vprašamo se lahko, kaj se prikriva,“ je še dodal Gorenak.
Na SDS pravijo še, da je Kresalova nedvomno v konfliktu javnega in zasebnega interesa in je izrabila svoj politični položaj v okviru sklenitve najemne pogodbe za stekleno stavbo na Dimičevi.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.