"Vsem, ki sprašujete, kako potekajo pogajanja o morebitni novi večinski vladni koaliciji, sporočamo, da potekajo, a zadnje štiri dni prepočasi. Na daljavo in prek medijskih objav se resnih zadev ne da usklajevati. Stranka SDS je zato zadnja dneva posvetila pripravam na volitve," je SDS po Twitterju javnost obvestila o trenutnem "zastoju" v snovanju morebitne nove vladne koalicije.
Kar pa ne pomeni, da so pogajanja med SDS, NSi, SMC in DeSUS, ki so stekla po presenetljivem odstopu Marjana Šarca z mesta premierja, končana. Medtem ko je DeSUS svoje zahteve že predstavil, je nocoj o nadaljnjih korakih razpravljal svet SMC in predsednika stranke Zdravka Počivalška pooblastil, da nadaljuje pogovore o vstopu v morebitno vlado Janeza Janše. Nadaljevali se bodo v prihodnjih dneh.
Sklep je podprlo 25 članov sveta stranke, edini, ki je glasoval proti nastajajoči desni vladi pod vodstvom SDS in njihovem "mahničevanju", kot se je izrazil, je bil Jani Möderndorfer. Po seji sveta je povedal, da ne podpira pogajanj s stranko SDS, saj da s tem "pristajamo na diskurz njegove rehabilitacije". "Preprosto so stvari, kjer so meje prestopa zelo jasne. Temu človeku ne zaupam in mu ne bi zaupal niti svojega lastnega vrta, kaj šele vodenje Slovenije," je bil oster Möderndorfer. Pojasnil je, da to za njegov položaj v stranki za zdaj še nič ne pomeni.
Koaliciji z Janšo nasprotuje tudi ustanovitelj SMC Miro Cerar, ki ga na svetu stranke ni bilo, sicer nasprotuje koaliciji z Janšo. Zadržan pa je tudi do sodelovanja s Šarcem.
'Država ne potrebuje nadaljnjih mesecev brez operativne vlade'
Svet SMC sicer ni glasoval o nobeni zavezujoči odločitvi in stranka nadaljuje tudi priprave na morebitne predčasne volitve, a je oblikovanje nove vlade za SMC prednostna možnost, so pojasnili na spletni strani stranke. "Država ne potrebuje nadaljnjih mesecev brez operativne vlade in nove volitve politikom ne bodo olajšale dela. Konflikti in nasprotja se bodo le še poglobili," je dejal Počivalšek. Po njegovih besedah potrebujemo zdaj "trezne glave in nekaj miru, da se za zaprtimi vrati pogovorimo tem, ali smo vsi skupaj pripravljeni pustiti ob strani zamere in nasprotja in narediti nekaj za to državo".
Predčasne volitve bodo, če pride do njih, zmaga osebnih interesov v politiki in poraz zmožnosti sprejemanja razumnih dogovorov, je še dodal. Precej bolj oster pa je bil na Twitterju: "Tisti, ki so državo z odstopom spravili v ler, naj šofiranje avta, če se izrazim z njihovim besednjakom, zdaj prepustijo drugim," je zapisal.
Počivalšek je pojasnil tudi vsebinske okvire zahtev SMC v pogovorih za oblikovanje morebitne nove vlade. "SMC vztraja na tem, da ohranimo javno zdravstvo, da ne posegamo v druge javne sisteme, da okrepimo gospodarsko okolje in da ne odlašamo več z ukrepi na področju starejših, javnih stanovanj in sanacije okoljskih problemov."
Osnutek koalicijske pogodbe že prihodnji teden?
Na vprašanje o osnutku koalicijske pogodbe je odgovoril, da pričakuje, da bodo pogovore v miru nadaljevali do konca tedna, tudi čez vikend. Če bo volja na vseh straneh, bodo po njegovih navedbah prihodnji teden predložili relevantni predlog, vsaj on pred člane sveta SMC.
Kdo bo vodil vlado, bo znano, ko bodo naredili kadrovski razrez, je Počivalšek povedal na vprašanje, ali je sprejemljivo, da vlado vodi Janša. Na vprašanje, ali bodo Janši kot potencialnemu mandatarju lahko ponudili 10 poslanskih glasov, pa je odgovoril, da verjame, da bodo na koncu tega procesa imeli v SMC 10 poslancev.
V ozadju preigravajo že tudi možne ministrske resorje. Počivalšek bi zagotovo obdržal gospodarski resor, Simon Zajc najverjetneje okoljskega. Stranka pa ima neuradno tudi velike apetite po vodenju bogatega infrastrukturnega resorja – tu sicer menda trči v interes SDS – in še enega od državotvornih resorjev: pravosodje ali notranje zadeve.
KOMENTARJI (1014)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.