Poslanska skupina SDS je za obravnavo na izredni seji pripravila dokument z naslovom Paket ukrepov za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja v Sloveniji, v katerem je nanizala 68 ukrepov, s katerimi naj bi spodbudili proizvodno in investicijsko dejavnost podjetij, spodbudili zasebno in državno potrošnjo ter stabilizirali finančni sistem in finančni trg.
Pahor zavrača očitke
V SDS so sklic izredne seje DZ zahtevali potem, ko so zaman "čakali na t. i. ključni vladni protikrizni paket ukrepov," je ob začetku seje povedal Janez Janša (SDS). Zdaj smo sredi maja, ko DZ popravlja nekatere zakone, v obravnavi pa nima nobenega strateškega zakona iz napovedanega tretjega paketa ukrepov. "Zato smo se odločili, da sami vložimo predloge petih zakonov in predlagamo vrsto drugih ukrepov," je dejal.
V ospredju ukrepov za blažitev posledic bi moralo biti po Janševih besedah ustvarjanje takih pogojev, da bodo nastajala nova delovna mesta. "Dokler bo brezposelnost drastično rasla, zaposlenost pa padala, vedite, da tonemo v krizo," je dejal.
Po oceni vlade so predlogi SDS v tem trenutku fiskalno nevzdržni, saj pomenijo predvsem znižanje javnofinančnih prihodkov in povečanje javnofinančnih odhodkov, je dopoldne povedal premier Borut Pahor. Zavrnil je očitke o prepočasnem odzivanju na krizo; vlada se je na krizo odzvala pravočasno, a ne zaletavo, je dejal.
Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je opozoril, da javnofinančni primanjkljaj trenutno znaša okoli pet odstotkov bruto domačega proizvoda, od tega pa so nekaj več kot dve odstotni točki prispevali ukrepi prejšnje vlade iz leta 2008, ki imajo posledice v tem letu. Naša prihodnost bo odvisna od tega, kako ukrepa sedanja vlada, in ne od tega, kako je delovala prejšnja vlada, je odgovoril Janša.
Vizjak: Ukrepi morajo učinkovati takoj
Položaj v državi je več kot alarmanten in zahteva ukrepanje, je zahteval Andrej Vizjak (SDS). Ukrepi pa ne smejo biti takšni, da bi delovali šele čez nekaj let, temveč morajo učinkovati takoj. Zato v SDS predlagajo razbremenjevanje gospodarstva in zniževanje davkov, predvsem tistim, ki investirajo v razvoj in nova delovna mesta. Poleg tega naj bi bankam zagotovili sredstva za servisiranje gospodarstva.
Na socialnem področju je treba po Janševih besedah vzpostaviti pravično in solidarno družbo ter pomagati tistim, ki jih je kriza najbolj prizadela. Pospešiti bi bilo treba črpanje sredstev EU in zmanjšati število zaposlenih v javni upravi. Potrošnjo naj bi spodbudili z neposrednimi subvencijami, denimo za nakup stanovanja ali pri zamenjavi starega avtomobila za novega.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.