Medtem ko se približuje dan objave revizijskega poročila računskega sodišča o nabavi zaščitne opreme, koalicijski stranki SDS in NSi stopnjujeta pritisk na predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela. Koalicijski poslanci so sicer od Vesela že na seji odbora za notranjo politiko v začetku februarja zahtevali pojasnila glede njegovih dodatnih zaslužkov v Svetovni nogometni zvezi FIFA ter tudi ravnanja pri sprejemanju revizijskega poročila o nabavi zaščitne opreme.
Sedaj pa so poslanske skupine SDS, NSi in SNS vložile še zahtevo za sklic nujne seje Mandatno-volilne komisije in predlagajo, da predsedniku računskega sodišča preneha funkcija. Predlagatelji se sklicujejo na 16. člen Zakona o računskem sodišču, ki opredeljuje nezdružljivost funkcij na računskem sodišču z drugimi funkcijami in z opravljanjem določenih del oziroma dejavnosti. Še posebej so izpostavili četrto točko prvega odstavka, ki pravi, da "član računskega sodišča v času izvajanja mandata ne sme hkrati opravljati katerega koli poklica ali pridobitne dejavnosti, ki po zakonu ni združljiva z opravljanjem javne funkcije (med drugim v skladu s prvim odstavkom 27. člena ZIntPK ne sme opravljati pridobitne dejavnosti nadzora v gospodarskih interesnih združenjih)".
Kot navajajo avtorji predloga, je bil Tomaž Vesel 6. julija 2016 imenovan za vodjo neodvisnega Odbora za revizijo in skladnost pri organizaciji FIFA. "Kot vodja Odbora Tomaž Vesel opravlja tudi funkcijo vodje Pododbora za nadomestila (v nadaljevanju Pododbor), ki določa pravila za določanje nadomestil v Fifi. Tomaž Vesel je za svoje šestmesečno delo v Odboru in Pododboru v letu 2016 prejel 125.000 ameriških dolarjev (približno 103.700 evrov). To dejavnost še vedno opravlja, kar je razvidno iz letnih poročil Fife, ter za to prejema letno plačilo (samo v letu 2019 je prejel 246.000 USD)," so zapisali v sporočilu za javnost.
Za mnenje o domnevni nezdružljivosti funkcij smo se obrnili tudi na Komisijo za preprečevanje korupcije RS (KPK), odgovor še čakamo. Obrnili smo se tudi na stranko SMC, ki je del vladne koalicije, a njena poslanska skupina ni med predlagateljicami Veselove razrešitve. Spomnimo, predsednik stranke in minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je bil v središču obtožb zaradi spornih dobav zaščitne opreme.
Del poslancev SMC na čelu z Janjo Slugo in predsednikom Državnega zbora Igorjem Zorčičem, sicer sklepu nasprotuje, poleg tega se jim MVK ne zdi pravi naslov za to temo.
Vesel: Gre za neutemeljen politični pritisk, argumenti so zgrešeni
Kot nam je v odzivu na predlog koalicijskih strank povedal predsednik računskega sodišča, gre za "nedostojen in precej neutemeljen politični pritisk na neodvisno institucijo". Kot je poudaril, predlog strank sovpada s časom tik pred izdajo revizijskega poročila o nabavi zaščitne opreme.
Vesel je ob tem dodal, da je postopek eventualne razrešitve predsednika računskega sodišča v zakonu o računskem sodišču, pa tudi v parlamentarni proceduri opredeljen drugače in ne na način, kot ga SDS, NSi in SNS skušajo izpeljati sedaj – preko Mandatno-volilne komisije.
"Mislim, da je to zelo slaba usluga tako demokraciji kot kateremu koli neodvisnemu funkcionarju v Republiki Sloveniji," je še dodal v komentarju za 24ur.com.
Pravniki Državnega zbora so sicer prepričani, da Mandatno-volilna komisija, enako kot pred tem že odbor za notranjo politiko, ni pristojna za to vprašanje. Tista, ki bi se lahko ukvarjala s tem vprašanjem, je po njihovi oceni Komisija za nadzor javnih financ, kjer pa ima večino opozicija. Predsednik MVK, Ivan Hršak, je povedal, da je zahteve za sklic seje še ni preučil, zato je ne more komentirati. Prav tako še ni določil datuma srečanja.
KOMENTARJI (1323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.