Slovenija

Brezigarjeva: Nisem storila napake

Ljubljana, 11. 01. 2010 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Glede poziva SDS vladi, naj razreši Aleša Zalarja, v SD in LDS menijo, da minister delo opravlja korektno in zakonito. Generalna tožilka Brezigarjeva medtem prav tako ne vidi razloga za svoj odstop.

Ne želim dajati vtisa, da so prizadevanja ministrstva za pravosodje usmerjena v kadrovske čistke. Politično ali svetovnonazorsko prepričanje ne more in ne sme biti razlog za kadrovske zamenjave in kot minister tega tudi ne bom dopustil. / ... / Ali bo Brezigarjeva ostala na svojem položaju, je odvisno od nje same. Je pa moje zaupanje v delo Brezigarjeve precej omajano. Želim si, da bi se stanje uredilo. Minister Aleš Zalar

''SDS s pozivom k mojemu odstopu, ki ga je naslovila na premierja Boruta Pahorja, ščiti predvsem Barbaro Brezigar,'' je prepričan pravosodni minister Aleš Zalar. "Jaz pa kot minister za pravosodje ščitim zakonitost poslovanja tožilstev in varujem samostojnost odločanja tožilcev v posamičnih primerih." Poudaril je, da ščiti samostojnost v tem smislu, da nihče ne sme na nedovoljen način vplivati in posegati v proces tožilčevega odločanja in mu "lomiti hrbtenice, kar se je na primer zgodilo tudi v zadevi Berglund".

Odzval se je tudi na petkovo izjavo generalne državne tožilke Brezigajeve, ki je dejala, da vodji tožilstva ni treba obrazložiti odklonitve sopodpisa tožilčeve odločitev. Zakon je po njegovem mnenju jasen in omogoča vodji tožilstva, da odkloni sopodpis. "Vendar če to stori, potem nima nobene druge možnosti, kot da izda odredbo o prevzemu zadeve in dodelitvi te zadeve sebi ali drugemu tožilcu. Zakon o državnem tožilstvu pa v prvem odstavku 66. člena določa: Odredba o prevzemu določene zadeve mora biti v pisni obliki in obrazložena. Ker je zakon jasen, ne vem, kaj je hujše: ali to, da se generalna državna tožilka spreneveda, ali to, da zakona ne pozna."

Ni šlo za odvzem zadeve

Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je danes za oddajo 24UR dejala, da v zadevi novinarja Magnusa Berglunda ni šlo za odvzem zadeve tožilki, zato o tem ni bilo treba izdelati pisnega mnenja, kot to zahteva zakon o državnem tožilstvu. Pojasnila je tudi, da je bila tožilki zadeva dana nazaj v obravnavo. Za svoj odstop pa ne vidi nobenega razloga. Sama, kot je dejala, namreč ni storila nobene napake, prav tako ne vodja Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani.

Brezigarjeva je še zavrnila navedbe Zalarja, da lahko vodje tožilstev po sedanji praksi dela tožilcem "lomijo hrbtenice" in jih kličejo na zagovor, če se ne strinjajo z njihovimi odločitvami. "Ko se ugotovi neka napaka ali pa odkloni sopodpis, se normalno vodja tožilstva pogovori s tožilcem, in če ta vztraja pri svoji odločitvi, nihče ne pritiska nanj," je dejala.

Po mnenju Cvete Zalokar Oražem (Zares) poziv k razrešitvi ministra Aleša Zalarja tudi kaže na očitno povezanost med SDS in Barbaro Brezigar.
Po mnenju Cvete Zalokar Oražem (Zares) poziv k razrešitvi ministra Aleša Zalarja tudi kaže na očitno povezanost med SDS in Barbaro Brezigar. FOTO: Dare Čekeliš
Predsednik vlade Borut Pahor verjame, da minister za pravosodje Aleš Zalar svoje delo opravlja korektno. Kabinet predsednika vlade

Zalarju pritrjuje tudi njegova stranka LDS. Vodja poslanske skupine Zaresa Cveta Zalokar Oražem je prepričana, da se SDS s pozivom za njegovo razrešitev postavlja v vlogo "advokata generalne državne tožilke Barbare Brezigar in ji na ta način vrača stare usluge, ki jih je naredila predsedniku SDS Janezu Janši in SDS".

Glede navedb Brezigarjeve in SDS, da politika vse bolj politično pritiska na tožilstvo, poslanka odgovarja, da bi v primeru generalne državne tožilke zelo težko govorili o njeni nepristranskosti. Po njenem je namreč znano, da je bila Brezigarjeva ministrica v vladi Janeza Janše in kandidatka za predsednico države, ki jo je podprla SDS, "znana pa je tudi njena vloga pri orožarskih poslih Janeza Janše". Na vprašanje, ali se ji zdi primerno, da politiki med seboj obračunavajo na hrbtih tožilstva, pa je sicer odgovorila, da takšna obračunavanja niso primerna "in da si jih tudi noben ne želi".

Poslanka je spomnila, da v poslanski skupini Zaresa še vedno niso prejeli odgovora na vprašanje vrhovnemu državnemu tožilstvu, naj jim pojasni, kakšna so merila, ki jih imajo na tožilstvu, ko sprožajo postopke po uradni dolžnosti, ko so blateni javni funkcionarji. Tako je dejala, tudi sama še vedno ne ve, kdaj jo bo tožilstvo vzelo v bran po uradni dolžnosti, kot je bilo to narejeno v primeru Janeza Janše, in kdaj ne. Slednje pa po njenem kaže, da na tožilstvu glede tega nimajo "enakih vatlov".

Sajovic (LDS): Zalar je minister, ki si ga lahko želi vsak mandatar

V LDS so po besedah vodje poslanske skupine Boruta Sajovica prepričani, da Zalar svoje naloge opravlja zakonito, strokovno in zavzeto, zato pričakujejo, da bo nadaljeval s svojim delom. Če bo interpelacija zoper Zalarja vložena, ga bo LDS podprla, "saj je interpelacija v tem trenutku nesmiselna. Bolje bi bilo, če bi se namesto o njej pogovarjali, kako odpraviti napake, ki jih je na ljubljanskem okrožnem tožilstvu odkril pravosodni nadzor." Prepričan je, da je SDS omenjeni nadzor po nepotrebnem spolitizirala, saj, kot je dejal, minister ni zahteval razrešitve Brezigarjeve, pač pa je bil "korekten in je predlagal 30 dnevni rok za odpravo napak". Zalar je sicer po Sajovičevi oceni minister, ki "si ga vsak mandatar lahko samo želi. Pri njem se lahko namreč zanese, da bo tisto, kar zakon nalaga, doživelo tudi v praksi."

Kontič: Zalar le opravlja svoje delo

"O tožilstvu in o sodišču pa lahko na splošno rečem le slabo. Lopovi se sprehajajo po Sloveniji, tajkuni kradejo naprej, odpirajo se nove afere," dodaja Jelinčič. Država je po njegovih ocenah daleč stran od pravne države.

V SDS pozabljajo, da je pravosodno ministrstvo pristojno za nadzor tožilstva, minister Zalar pa opravlja svoje delo, s katerim želi zagotoviti zakonito delovanje, glede poziva SDS premieru Pahorju, naj Zalarja razreši, opozarja vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič. Grožnja z interpelacijo je po njegovem "očiten primer političnega vmešavanja".
 

SDS: Zalar ostro napade delo tožilstva

V poslanski skupini SDS se sicer še niso odločili, ali bodo dejansko vložili interpelacijo zoper ministra Zalarja. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine Jože Tanko, bodo najprej počakali na odgovor premierja Boruta Pahorja, ki so ga pozvali, naj ga zaradi vmešavanja v samostojnost dela tožilcev razreši. Ponovil je, da je bil nadzor pravosodnega ministrstva na ljubljanskem tožilstvu nedopusten, saj je bil odrejen še v postopku preiskave. Kot pravi, si je minister Zalar s tem dovolil nedopusten poseg v samostojnost tožilstva, "očitno s politično ambicijo. Zadeva Berglund je namreč sestavni del afere Patria, ki je bila lansirana pred lanskimi parlamentarnimi volitvami", pravi Tanko.

Premier Borut Pahor meni, da minister Aleš Zalar korektno opravlja delo.
Premier Borut Pahor meni, da minister Aleš Zalar korektno opravlja delo. FOTO: Miro Majcen

Dodaja, da gre verjetno predvsem za ambicijo, da bi se del aktivnosti, ki se nanašajo na afero Patria, zakrilo. ''Če bi bila taka preiskava preprečena, bi se to najbrž tudi zgodilo.'' Razrešitev Zalarja so v SDS predlagali tudi zato, ''ker je ostro napadel delo državnega tožilstva''.

SNS podpira nadzor

V SNS podpirajo nadzor nad sodno vejo oblasti, zato morebitne interpelacije zoper pravosodnega ministra Aleša Zalarja ne bi podprli, je povedal vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. Kot pravi, se ne bo spuščal v to, ali gre pri nadzoru nad tožilstvom za političen pritisk. Meni pa, da je vsaka zadeva, ki jo določen minister izvede, politična.

SNS ima po Jelinčičevih besedah znano stališče: "Močno je treba prevetriti tako tožilstvo kot tudi sodišča". V stranki tako podpirajo začetek izvajanja nadzora nad tožilstvom, zato ne bodo sodelovali pri "vlaganju kakršnih koli sankcijskih ukrepov zoper ministra Zalarja". To je namreč po njegovem edino zagotovilo, "da se ne bi več dogajale svinjarije, ki smo jim priča od leta 1992 naprej".

Tudi v SLS se še odločajo

Predsednik SLS Radovan Žerjav je povedal, da se bo stranka glede podpore morebitni interpelaciji zoper ministra Zalarja odločila v prihodnjih dneh. Odločali se bodo "predvsem v luči tega, da je za SLS najpomembnejša neodvisnost državnega tožilstva". Glede nadzora, ki ga je na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani opravilo ministrstvo za pravosodje, pa "težko sodim, ali je bil dopusten ali ne. Te zadeve so opredeljene predvsem v zakonu o državnem tožilstvu."

Rezultati nadzora stvar interpretacije?

Barbara Brezigar
Barbara Brezigar FOTO: Dare Čekeliš
Tudi sicer se s tožilstvom in Brezigarjevo po Tankovem mnenju že od začetka mandata ukvarja vsa koalicija. "Poskuša se vzpostaviti tehnološki postopek, da bi prišlo do podlag za neko očitno politično odločitev," je prepričan.

Pravosodni nadzor na ljubljanskem državnem tožilstvu je septembra uvedel pravosodni minister. Povod zanj so bile odločitve tožilstva, da po uradni dolžnosti sproži kazenski postopek zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda, in nekatere informacije, ki so se kmalu zatem pojavile v javnosti. V medije je namreč prišel podatek, da je tožilstvo zadevo Berglund, potem ko je ena izmed tožilk že določila, da se kazenska ovadba zoper Berglunda zavrže, dodelilo drugi tožilki, ki je nato odločila, da je pregon dopusten.

Glede na to je ministrstvo v nadzoru, ki je potekal od septembra do konca decembra, poskušalo predvsem ugotoviti, kako so tožilci v obdobju od 1. januarja 2008 do 2. septembra 2009 uporabljali institut izločitve, dodelitve in predodelitve zadev ter sopodpisa in evokacije. Interni nadzor na okrožnem tožilstvu je sicer opravilo tudi vrhovno tožilstvo, ki pa je po po besedah vrhovnega državnega tožilca Mirka Vrtačnika pokazal, da pri predodelitvi spisa ni bilo nepravilnosti. Po besedah ministra Zalarja pa je ministrstvo v nadzoru ugotovilo hujše nepravilnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (280)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mac4_m
13. 01. 2010 22.10
m teorija vse kar opisiješ je zaščitni znak trojčka. Le da skorumpirani mediji sedaj ne napihujejo 'kadrovskih tsunamijev', razdvajajoče politike (vendar je prejšnja vlada povsod iskala 'konsenz' za razliko od avtoritarne sedanje), razsulo (medsebojno trganje hijen), itd. itd. Sprašujem se le, ali si tu zadolžena za propagando ali si le skrajno nevedna oseba, ki veliko teoretizira in zelo malo bere in spremlja dogodke. Predvsem pa jih ne zna meriti z enakim balansom. Tvoje razdeljevanje na levo in desno - tudi ne vem, jaz osebno nisem prav nič desno usmerjen in ga .Brezigar ni čisto nič moja.. Torej, preden kaj rečeš - najprej ugotovi in razišči. Odločaj na podlagi argumentov in dejstev in ne na podlagi včenosti...
mac4_m
13. 01. 2010 22.05
nefretete a znanstvena fantastika je šla kej?
nefretete
13. 01. 2010 11.34
boris-v 13.01.2010, 11:25 Bo, bo... ni še tako hudo, kot mislite nekateri. Sprehodi se v Ljubljani po BTC-ju, ha, ha, pa sem mislila, da meni gre solidno, glede na tukajšnje jamranje....
boris-v
13. 01. 2010 11.25
politik70 13.01.2010, 06:56 Ta vlada lahko zdrži celo desetletje, samo ljudstvo ne bo preživelo!
Piko Boss
13. 01. 2010 08.24
Vprašanje Brezigarjevi je bilo ali pozna vse 4 pisce evangelijov: Odgovor je bil Janez Evangelist Krek in ... se ne spomnim drugih. Bravo butara glupa
politik70
13. 01. 2010 06.56
M-teorija12.01.2010 Ja bo držalo!Blanka je oblubla da bo spekla celga vola če vlada zdrži eno leto!To leto je minilo Blanka pa vedno obmolkne kadar ji to pomolimo pod nos! Čisto Desničarska fora..... Ma me ma da bi jo z nudlvalarjem Mona....
M-teorija
12. 01. 2010 15.03
Tonček Balonček 12.01.2010, 14:54 Ma eni se ne rabjo sekirat za bencin, ko imajo dvogrbi prevoz.
Tonček Balonček
12. 01. 2010 14.54
Če en bomo uničili teroristov v Jemenu, Iranu in Pakistanu, se nam slabo piše.Še srelča, da imamo vsaj Obamo, garanta varnosti ter miru, ki bo uničil sovrage poštenega dela sveta, komuniste, teroriste in ekstremiste. Bo pač mal dražji bencin!
M-teorija
12. 01. 2010 14.50
SherlockH 12.01.2010, 14:44 No potem imava podoben problem, ker samo vem katero nisem in nikoli ne bom. Razen, če bi bil na njenem čelu en EU poslanec, ki pa ga po vseh kriterijih spoštujem, vsaj do sedaj.
M-teorija
12. 01. 2010 14.47
politik7012.01.2010, 14:23 Sicer ne vem za kaj gre, a ponavadi je veljalo, da se največ zarečenega poje Kruha. No naša posebnost Blanka ma vsaj tu prav, če se že zapeče?!?pardon zareče, se zgleda konkretno, da ma vsaj kaj od tega.
SherlockH
12. 01. 2010 14.44
M-teroija Težko ti povem katero, vem pa katero nikoli več. LDS v vseh njenih preoblekah. Iz krize nas sigurno ne bo potegnil KGB trojček, še manj pa neka nova ideologija “o novi ureditvi”, ki smrdi po starem SOCIALIZMU, ki je sposoben samo to, da zna blefersko menjati barve: včasih rdeč, včasih rjav, včasih črn, nato roza in malo zelen, pa spet rdeč. Še celo plavega ( liberalnega) naj bi imeli v času “liberalne” LDS. Če ste pozorno brali, se to nanša tudi na nasprotno opcijo. Te pobeci nas pač niso zmožni potegniti iz krize, to pač jasno govori zgodovina!
M-teorija
12. 01. 2010 14.34
pajtlerblanka 12.01.2010, 14:13 Ja katere desne? Jelinčiča je večeraj zapustila cela Demantijeva familija?Sicer ne vem ali po ukazu ali kako drugače. V vsakem primeru zgleda , če bi bila vojna se jim ne bi zgodilo, da bi jih bilo pol rdečih pol pa tabelih. Kaj je Obama desni?!Pa menda ni nobelov nagrajenc vse kar si naštela?
politik70
12. 01. 2010 14.23
pajtlerblanka Ti najprej povej kdaj lahko pridemo na vola? Saj se še spomniš kaj si obljubila? Pa boš valda boljša kot Janša?
Buena Vita
12. 01. 2010 14.13
DESNO TEORIJCA PO CEJLEM SVETU,KJERKOLI SE LEVI POJAVIJO JE TEROR IN LOPOVŠČINA-ZATIRANJE LJUDI IN POLITIČNE ČISTKE
Buena Vita
12. 01. 2010 14.11
ho,ho,ho, kaj so komunjare alla politik,klasik pričmrljale na sonce--sej še ni pomlad--aja,,prišli ste na okope branit mafijca zalarja
M-teorija
12. 01. 2010 14.05
SherlockH 12.01.2010, 13:46 Katero politično opcijo pa predlagaš, da se v bodoče izognemo vsem omenjenim pastem? Tak vizionarski scenarij predvidevam, da je predvidel tudi to?
SherlockH
12. 01. 2010 13.46
Tonček Meni je že danes jasno kako bo šel scenarij naprej. Šel bo kontra vsem ekonomskim in znanstvenim zakonitostim. Šel bo kontra zdravemu razumu ( zdravi pameti). Šel bo v smer socialističnega populizma in uvajanja komunizma pod novimi olepšanimi idejami o solidarnosti in “novi ureditvi sveta”, “novi ureditvi ekonomije”, pravičnosti, socialnosti. Skratka, šli bomo kolektivno v še večje brezno revščine, a to s populističnim veseljem. ne samo politkomisarjev, temveč tudi neumnih množic, ki religiozno in brez pameti sledijo mitom in idealom socializma, vraževerni religiji komunizma. Tudi sam si s Pahorjem želim srečnega božiča 2011!
Tonček Balonček
12. 01. 2010 13.30
SherlockH,foruma21 praktično ni več, keer noben direktor noče, da ga povezujejo s politiko, še manj s Kučanom. Pa daj si že enkrat zapomniti, da Kučan ne vodi več politike iz Murgel, zarot in podobnega. Ta anksioza je pač bolezen enkaterih politikov, danes že prebolena in razsaja le še med poštenimi volilci. Tanes imamo druge sovražnike in zarotnike, Cvikla, Golobiča, Kresalovo, ki so pač nadomestili Milana Kučana. Pa saj tudi Janša en bo večen in Zbor za republiko tudi ne! Bo pa pač kaj drugega, zbor za kneževino mogoče, za revolucijo...., važno d as epač nekaj dogaja, saj ni važno kaj, ampak nekaj bo treba, sploh ko bo zaključena arbitraža!
SherlockH
12. 01. 2010 13.20
Nefretete Pa da ne boš narobe razumela. Nič ni narobe, če si odrasel človek vzame kakšno urico na dan za zabavo, užitek, ,…hobi, kot to rad počne naš vodja. Prav je, da vsak odrasli zna na trenutek preklopiti v egostanje otrok. Problem je, ko se ravnovesje poruši in na račun sistema nujnih aktivnosti pridobiva samo ena aktivnost, ki postaja vedno bolj požrešna zaradi vedno večje obsedenosti te osebe. Kaj poznanega?? Še vedno upravičeno trdim, da je socialistek pač nekemično zasvojen.
bron
12. 01. 2010 13.13
MEŠAJ MEŠAJ ZALAR LE SAJ U HLAČAH VEDNO VEČ DREKA JE. TO NESPOSOBNOST SE VIDI ŽE PRI VAŠEMBARBARSKEM DEJANJUZ GOSPODARSTVOM100000 ZAPOSLENIH NA SONČNI UPRAVI IN ŽIVIJO BOLJE BREZ DIREKTORJEV.