Po včerajšnji izjavi Milana M. Cvikla, da obstajajo dokazi glede domnevnega nezakonitega fotokopiranja državnega arhiva, se je zdaj odzvala tudi stranka SDS.
"Silovit odziv posameznikov zaradi predaje arhivskega gradiva, ki se je nahajal v prostorih Vlade RS, kaže na nelagodje nekaterih posameznikov,“ so zapisali v izjavi in dodali, da ta očitno kaže na skrb nekaterih, da bodo arhivska gradiva končno postala javno dostopna. S tem pa bo omogočeno tudi znanstveno-raziskovalno delo in strokovna obravnava obdobja polpretekle zgodovine, menijo v SDS. "S predajo arhivskega gradiva, ki izvira iz obdobja med letoma 1945 in 1990, je vlada Janeza Janše očitno stopila na žulje tistim, ki so bili takrat deležni številnih privilegijev,“ so še zapisali.
"Vlada Janeza Janše je odkrila, da številni državni arhivi, med njimi arhiv tajne Službe državne varnosti, ki jih je nepooblaščeno hranila Sova, niso bili predani Arhivu RS, kar je v nasprotju z zakonodajo s področja arhiviranja,“ so prepričani v SDS, pri čemer se jim "zdi zanimivo, da je bilo med gradivom tudi okoli 700 potnih listov tujih državljanov, kartotek političnih zapornikov, odločb in sklepov“. Ker javnost ni imela dostopa do teh arhivov, je bilo po njihovem mnenju storjenih veliko krivic.
"Menimo, da je govorjenje o famoznem fotokopirnem stroju le dimna zavesa. Pričakovati je ukrepe s strani sedanje vlade, da bi ponovno poskusili vsaj del tega dokumentarnega gradiva ponovno narediti nedostopnega širši javnosti in s tem prikriti zgodovinske resnice,“ zaključujejo svojo izjavo. Pri tem pa še pozivajo predsednika Vlade RS, da ohrani omenjena arhivska gradiva dostopna javnosti in prepreči morebitne poskuse njihovega uničenja.
Spomnimo
V času vlade Janeza Janše naj bi šlo skozi fotokopirni stroj v vladnem arhivu več kot 30.000 dokumentov, magnetogramov in osebnih map. Vse skupaj naj bi se dogajalo od septembra do oktobra 2007, ko so se v prostorih vlade začasno nahajali arhivi, ki jih je vlada z Župančičeve ulice prenesla v Arhiv RS.
S sklepom vlade naj bi 6. junija 2007 generalnemu sekretarju vlade Božu Predaliču naložili, naj prevzame dokumentarno gradivo nekdanjega servisa skupnih služb vlade na Zupančičevi 3, za katerega ni mogoče določiti pravnega naslednika. Predalič je zato imenoval komisijo za prevzem in pregled dokumentarnega gradiva, ki je prevzela in odbrala gradivo ter ga 10. in 11. novembra 2008 predala Arhivu RS. Tajno gradivo pa so popisali in je ostalo v prostorih vlade na Gregorčičevi 20. Predalič trdi, da o nezakonitem fotokopiranju ne ve nič.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.