Janković bo predvsem do konca pokopal LDS in Zares, je o napovedi kandidature ljubljanskega župana Zorana Jankovića na predčasnih volitvah dejal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Jankovićeva kandidatura ga ne skrbi. "Upokojenci bodo volili Erjavca, ker je predstavnik neke socialne politike, ne Jankovića, ki je predstavnik kapitala," je poudaril. Bodo pa po njegovih besedah imeli težave v SD, saj nekatere poslanke prehajajo k Jankoviću, nekatere pa tudi v DeSUS.
Glede na trenutno stanje v političnem prostoru in v družbi korak Jankovića ni presenečenje oziroma je pričakovan, je danes v izjavi novinarjem na sedežu LDS ponovila Katarina Kresal. Tako kot v LDS vodimo politiko, ki ne temelji le na obljubah, temveč tudi na izpolnitvi obljub, je tudi Janković primer takega učinkovitega politika. Njegov nastop na volitvah širi izbiro in to je vedno dobro za demokracijo.
Na vprašanje, ali pričakuje kakšno predvolilno sodelovanje z Jankovićem, Kresalova odgovarja, da gre LDS na volitve samostojno in suvereno, ob tem pa želi dobiti dober rezultat, zato "da bomo upoštevan partner v naslednji koaliciji". Ocenjujejo namreč, da bi bilo njihovo sodelovanje koristno za državo.
Koalicije se sklepajo po volitvah in glede na to, da LDS z Jankovićem dobro sodeluje na lokalnem nivoju, Kresalova ne vidi ovire, da ne bi dobro sodelovali tudi na državnem.
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je v luči aktualnega političnega dogajanja povedal, da so prav oni z izstopom iz koalicije omogočili, da imamo prvič v zgodovini Slovenije predčasne volitve. S tem se je, kot je še dejal Golobič, odprl prostor za nove politične iniciative, ki jih marsikdo odobrava. Golobič v imenu stranke pozdravlja nastajanje novih opcij in ne verjame, da bi bile konkurenca njegovi stranki.
Predsednik SLS Radovan Žerjav pa je dejal, da je škoda, da Janković še nima programa za nastop na predčasnih državnozborskih volitvah, da bi se že danes lahko pogovarjali o ključnih problemih in temah, ki tarejo Slovenijo. Žerjav je izpostavil tudi vprašanje, kako se izviti iz gospodarsko-socialne krize, kako spodbuditi gospodarsko rast v državi brez dodatnega enormnega zadolževanja, kako zmanjšati korupcijo in učinkovito preprečevati klientelizem pri javnem upravljanju ter kako popraviti trhlo pravno državo.
Stranka SDS je na svoji spletni strani zapisala, da nastop Jankovićeve liste liste krepi sile pajdaškega kapitalizma in klientelizma. Dodajajo, da se je v času Jankovićevega županovanja dolg mestne občine Ljubljana povečal za štirikrat. Ustavili so se tudi pri Jankovićevi izjavi, da želi spremeniti sistem vrednot. "Njegov sistem vrednot je jasno razpoznaven iz konkretnih dejstev. Razberemo ga lahko iz njegovega avtokratskega vodenja mestnega sveta, v katerem ima njegova lista absolutno večino, iz njegovih posmehovanj predlogom opozicijskih svetniških skupin in iz ignoriranja številnih civilnih pobud z območja mesta Ljubljana," pišejo na spletni strani.
"Te kvazi vrednote je globoko vsadil tudi v svojo neposredno okolico, manifestirajo pa se v nebrzdanem trošenju in razsipništvu, utaji davkov in ustanavljanju podjetij v davčnih oazah v času gospodarske krize," še dodajajo.
Vstop liste ljubljanskega župana pomeni vstop resnega tekmeca v volilno kampanjo za državnozborske volitve, vendar se bo ta resnost pokazala takrat, ko bomo imeli na mizi program liste, je v izjavi za javnost dejal vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer.
Resnost se bo po Kumrovih besedah potrdila takrat, ko se bodo odvijala soočenja vseh strank in bodo imeli volivci priložnost, da vidijo, ali gre res za nove rešitve iz sedanje gospodarske, socialne in finančne krize. "Mi, ki smo parlamentarne stranke, smo en del svojega že oddelali in pokazali, kar zmoremo. Ampak v SD smo odločeni, da gremo naprej," poudarja Kumer.
Na vprašanje, ali obstaja možnost, da bi se SD že pred volitvami povezala z listo Zorana Jankovića, Kumer odgovarja, da glede na proporcionalni volilni sistem predvolilne koalicije niso v tradiciji. Sicer pa Kumer, kot pravi, nad Jankovićevo odločitvijo za sodelovanje na volitvah ni presenečen.
Kumer na vprašanje, kaj se dogaja v poslanski skupini in ali pričakujejo še kakšne prestope sedanjih poslancev SD na Jankovićevo listo, odgovarja, da nimajo štabnega načina organiziranja stranke, ampak da v tem trenutku nič ne kaže, da bi se zgodilo kaj takega. Vendar pa, kot pravi, ne more zatrditi, da se to ne bo zgodilo. Po njegovih besedah je to sicer normalen predvolilni vrvež. Zanikal pa je, da bi se še kdo od poslancev z njim o tem pogovarjal.
Kumer upa, da bo večina sedanjih poslancev SD nastopila na volitvah in še naprej branila barve SD.
"V primeru včerajšnjega pohoda na ljubljansko mestno hišo in današnjega zbora na Kongresnem trgu v Ljubljani pa je povsem jasno, da želijo stare sile oblasti zamenjati le glavo. Tako bi lahko isti stari lobiji naprej razpredali svoje lovke," je o Jankovićevi napovedi dejala predsednica NSi Ljudmila Novak.
Preberite še: Po Virantovi napovedi o samostojni listi na volitvah so v SDS neprijetno presenečeni.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.