
Skupina 31 poslancev iz vrst SDS in SNS je v torek vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno. Zakonu očitajo predvsem nedopustno omejevanje sosedske pomoči in to, da ne odpravlja vzrokov za delo na črno.
Delo na črno je pereč problem, ki ga je treba reševati, vendar pa je pri reševanju treba pristopiti k izvoru problema, je dejal poslanec SDS Marijan Pojbič. Poudaril je, da je v Sloveniji 130.000 brezposelnih, veliko upokojencev z nizkimi pokojninami ter zaposlenih z nizkimi plačami.
"Najprej je treba zagotoviti, da bodo ljudje imeli delo, da bodo delavci imeli primerne plače ter upokojenci primerne pokojnine, s katerimi bo mogoče živeti," je menil Pojbič. Po njegovem mnenju brez tega noben zakon o omejevanju dela na črno ne bo dosegel želenih ciljev.
Ob tem pa je opozoril tudi na težave pri definiciji in omejevanju sosedske pomoči. "SDS je vseskozi skozi parlamentarno proceduro vlagala amandmaje, vendar koalicija tega enostavno ni hotela slišati," je menil. Predlagatelji se namreč zavedajo, da so državljani precej negativno nastrojeni proti referendumom. Zato pa predlagajo, naj se referendum izvede na isti dan, kot bo potekal referendum o pokojninski reformi.

Poslanec SNS Miran Györek je ob tem dodal, da je pri predlaganem zakonu napačen predvsem pristop vlade, saj gre samo za sankcioniranje, ne pa za odpravo vzrokov slabega stanja. Prepričan je, da bi tak zakon prinesel več negativnih posledic kot koristi.
Pojbič je ob tem ponovno ponovil stališče stranke SDS, da bi se vlada, ki uživa rekordno nizko podporo, morala zamisliti in brezpogojno odstopiti.
Györek pa je poudaril, da razume negativen odnos državljanov do referendumov, saj imajo ti občutek, da poslanci odgovornost za odločitve prelagajo nanje. "Ti referendumi so po svoje res nepotrebni, ampak nam v opoziciji, ko gre ta koalicijski bager pri glasovanju čez naše amandmaje, naše predloge, naše pripombe, drugega ne preostane," je pojasnil.
Državni svet sicer na torkovi izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki ga je predlagala skupina svetnikov s prvopodpisanim Bojanom Kekcem.
'Opozicija želi državo zadržati v krizi'

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik vložitev zahteve za referendum o delu na črno ocenjuje kot dejanje, ki je škodljivo za državo in njene državljane. ''Gre namreč za zakon, ki sosedsko pomoč izvzema iz dela na črno. V primerjavi s sedanjim zakonom je dodano samo določilo, ki takšno pomoč omejuje tistim, ki dejavnost opravljajo kot svojo pridobitno dejavnost. Sosedska pomoč brez plačila in materialne koristi nikakor ni omejena in je tudi nikoli nismo želeli omejiti,'' je zapisal v sporočilu za javnost.
Kot je še sporočil, je zahteva za referendum slaba popotnica vsem nadaljnjim spremembam na katerem koli področju. Z blokiranjem sprememb pa želi opozicija po mnenju ministra Svetlika državo dlje časa zadržati v krizi, ne pa prispevati k temu, da bi iz krize čim prej izšli.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.