Slovenija

SDS in SLS v rebalansu pogrešata spodbujanje gospodarstva

Ljubljana, 16. 07. 2009 15.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
4

Poslanski skupini SDS in SLS pri predlogu drugega rebalansa državnega proračuna pogrešata spodbujanje gospodarske aktivnosti, V SNS ga bodo podprli, saj da gre za "nujno zlo".

Poslanci razpravljajo o drugem letošnjem rebalansu
Poslanci razpravljajo o drugem letošnjem rebalansu FOTO: Dz-rs.si

Ob razpravi o drugem rebalansu proračuna je predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša ocenil, da gre za popravke proračuna, ki ga je vlada pripravljala v času, ko so že bile znane alarmantne napovedi o gospodarskem gibanju. Nesprejemljivo se mu zdi, da vlada v drugem rebalansu "nonšalantno" napoveduje primanjkljaj tri do štiri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) do leta 2013. "Vlada mora s spodbujanjem gospodarske aktivnosti in zniževanjem stroškov oba primanjkljaja, proračunskega in javnofinančnega, spraviti v okvire pakta stabilnosti in rasti vsaj od leta 2010 naprej. Vsaj načrtovati morajo ukrepe v tej smeri," opozarja Janša.

Predsednik SLS Radovan Žerjav
Predsednik SLS Radovan Žerjav FOTO: POP TV

Meni, da je drugi rebalans napoved "velikanskega deficita, ki ga nalagamo v breme mlajših in prihodnjim generacijam", in ne da bi ta sredstva investirali bodisi v infrastrukturo bodisi v njihovo znanje. "To vzbuja izjemno slab občutek ob današnjem odločanju," je dodal.

Radovan Žerjav (SLS) je menil, da so investicije javnega sektorja dosegle najvišjo mejo, zato bi bilo treba spodbujati investicije zasebnega sektorja. Ukrepi, ki so namenjeni gospodarstvu, so usmerjeni le v gašenje požara, meni Žerjav. Poleg tega so v SLS prepričani, da bi bilo treba več storiti pri javni porabi.

Bogdan Barovič (SNS) je napovedal podporo predlogu rebalansa, ker da je nujen, je "nujno zlo". Podprli ga bodo v upanju, da bomo s proračunom drugo leto prišli "v mirno morje in bomo nadaljevali z intenzivnim razvojem".

Vili Rezman (DeSUS) je dejal, da je treba vztrajati pri predlaganem rebalansu in ga takšnega sprejeti.

Poslanec zares Vili Trofenik
Poslanec zares Vili Trofenik FOTO: POP TV

V LDS menijo, da drug rebalans ni idealen, da pa je pripravljen na realnih osnovah in, kot je dejal Borut Sajovic, "najboljše, kar se da narediti v tem kriznem trenutku", zato ga bodo podprli.

Vili Trofenik (Zares) je dejal, da je rebalans nujni odziv na spremenjene razmere in zmanjšane prihodke. Napovedal je podporo predlogu rebalansa.

V SD bodo predlog podprli, ker da izpolnjuje njihov zavezo po uravnoteženem ekonomskem in socialnem razvoju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
16. 07. 2009 22.57
SDS in SLS pogrešata spodbujanje gospodarstva? a ni več kaj za ukrast?
M-teorija
16. 07. 2009 22.06
Je kar prav , da se recesijo rešuje premišljeno predvsem pa počasi. V nasprotnem bi se lahko zgodilo da se vsa tista nesnaga tajkunizacije obdrži na površju. Tako pa jo bo upam odplaknilo.
Tonček Balonček
16. 07. 2009 16.36
Ali mi lahko kdo razloži, kako naj hkrati vzpodbujamo gospodarstvo in varčevanje na vsakem koraku? Kakšna vzpodbuda naj bo omejevanje naročil, kaj vam mi jasno, da mi nsimo leta 45, ko sploh ni bilo gospodarskih kapacitet, blaga je pa primanjkovalo! Zdaj je zmogljivosti in delavcev preveč, trga ni, vs epa pozivajo k varčevanju. Nekoč smo imeli stabilitzacijo in gospodarsko reformo, zdaj pa krizo in recesijo, vedno se nekaj dogaja, en skupni imenovalec vsega pa obstaja, ne takrat ne zdaj k odločanju ne pripustijo Janeza Janše, ki je sposopben organizirati kompetentno ekipo (Bajuk, vizjak, Kuković, Drobnoč...), ki ima rešitve na področju financ, sociale, zdravstva in gospodartva, gre za vizijo in zgodovinsko priložnost. Še Kuclerjeva bi znanost potegnila iz blata!
Meri.m
16. 07. 2009 15.55
Ta vlada se samo zadolžuje in deli socialne transfere ter deli volilni plen. Niti en ukrep ni bil namenjen drobnemu gospodarstvu, ki ga zopet pest finančna nedisciplina in daljši plačilni roki. Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič! Nič!