Poslanci SDS in NSi so vložili zahtevo za izredno sejo DZ v zvezi z ugotovitvami KPK o ravnanju Zvonka Fišerja in Aleša Zalarja. Poslanec SDS Vinko Gorenak opozarja, da je na čelu tožilstva še vedno "oseba, ki je ravnala koruptivno". Po oceni Ive Dimic (NSi) je stanje v pravosodju zaskrbljujoče tudi zato, ker za svoja dejanja nihče ne odgovarja.
Gorenak je pojasnil, da je Državnotožilski svet temo na predlog pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča sicer načel, a za zdaj ni sprejel nobene odločitve. Glede na njegovo dosedanje ravnanje pa po oceni Gorenaka predloga za razrešitev ni pričakovati.
Kaj želijo doseči z izredno sejo?
Z izredno sejo želijo v SDS in NSi spomniti na nepravilnosti pri imenovanju generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva Boštjana Škrleca. Poleg Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je ocenila, da sta nekdanji pravosodni minister Zalar in generalni državni tožilec Fišer ravnala koruptivno, so nepravilnosti v postopku po besedah Gorenaka ugotovili še trije organi.
Poslanca SDS skrbi zlasti drža pravosodnega ministra, ki je še predlani ob poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank govoril o tem, kako je treba prevzemati odgovornost. Danes, ko je koruptivno ravnanje ugotovljeno pri Fišerju, pa je "bolj kot ne tiho".
Izpostavil je, da je trenutna situacija pravzaprav zelo zapletena. Fišer je namreč po njegovih besedah "kršitelj zakonodaje", premier Miro Cerar je s svojimi poslanci v primeru odvzema mandata predsedniku SDS Janezu Janši "ravnal protiustavno", pravosodni minister pa je zaradi omenjenega poročila "kršitelj ustave". Kljub temu v poslanski skupini SDS o interpelaciji zoper Klemenčiča za zdaj še niso razpravljali.
'Nihče od funkcionarjev za svoja dejanja ne odgovarja'
Na zaskrbljujoče stanje v pravosodju opozarjajo tudi v NSi. Kot je na novinarski konferenci dejala poslanka Iva Dimic, je stanje problematično zlasti zato, ker nihče od funkcionarjev za svoja dejanja ne odgovarja. Prav tako po njenih besedah ne delujejo notranji nadzorni mehanizmi.
Ko so pristojni organi ugotovili nepravilnosti, so v NSi pričakovali Fišerjev takojšnji odstop. Kot je dejala Dimičeva, lahko tako odgovorno mesto zaseda le človek z visoko osebnostno in moralno integriteto, ki bo drugim v zgled. Ravnanje Fišerja pa po njeni oceni dodatno zmanjšuje že tako nizko zaupanje v institucije pravne države.
Glede na aktualnost problematike v NSi tudi pozivajo Državnotožilski svet k čimprejšnji odločitvi o tej zadevi. "Vsako zavlačevanje je nesprejemljivo," je poudarila Dimičeva.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.