SDS in NSi sta danes na evropski ravni vključeni v Evropsko ljudsko stranko (EPP), njuna zgodovina pa sega v 80. leta prejšnjega stoletja, ko so različna družbena gibanja zahtevala demokratizacijo in nastanek samostojne države. Medtem ko je SDS nastala iz Slovenske demokratične zveze (SDZ) in Socialdemokratske zveze Slovenije (SDZS), se v NSi imajo za naslednike stranke Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) – čeprav pravno to ne drži.
Dandanes ima SDS ob močnem članstvu zvesto volilno bazo, s katero je dvakrat prevzela vodenje vlade, NSi pa ob menjavi generacij upa na preboj. Z novim predsednikom Matejem Toninom je NSi na zadnjih volitvah v DZ dobila 7,16 odstotka glasov.
Tonin v svojih nastopih izpostavlja zmernost in konstruktivnost stranke ter njeno usmerjenost v prihodnost. Kot glavne vrednote je izpostavil svobodo, pravičnost in varnost. Po njegovih besedah bo stranka na teh vrednotah vztrajala tudi v prihodnje, hkrati pa jih bo nadgradila z modernimi koncepti, ki so danes navzoči v svetu, to je vprašanjem digitalizacije in varstva okolja. "Gre namreč za teme, ki se jim ni mogoče izogniti," je dejal.
Predsednik SDS Janez Janša pa je v četrtkovem intervjuju za Demokracijo dejal, da je SDS stranka, ki je za demokracijo in proti vsakemu totalitarizmu. "Vedno je in bo pripravljena sodelovati za blaginjo Slovenije z vsakomer, ki brez težav in dodatkov podpiše ta stavek, pa če se imenuje levi ali desni, socialni, krščanski ali liberalni demokrat," je dejal.
Proslav obeh strank se je udeležil Manfred Weber, predsednik Evropske ljudske stranke (EPP) in njen glavni kandidat za predsednika Evropske komisije.
Tonin: V NSi ne gradimo na kultih osebnosti
Predsednik stranke NSi Matej Tonin je dejal, da se ob današnji obletnici stranke z zadovoljstvom spominjajo prehojene poti. "Predvsem pa se želimo ukvarjati s prihodnostjo in s tem, kako bodo ljudje naprej živeli," je poudaril. Tonin je pojasnil, da je bil današnji dogodek namenjen obeležitvi 30. obletnice delovanja krščanske demokracije na Slovenskem. NSi se namreč šteje za vrednotno, idejno naslednico Slovenskih krščanskih demokratov. "Zadovoljni smo nad prehojeno potjo, predvsem pa imamo mirno vest, da smo v zgodovini v kritičnih trenutkih vedno potegnili prave poteze in imeli voditelje na pravih mestih," je izpostavil.
Četrti predsednik stranke je spomnil, da je Lojze Peterle skupaj s svojimi političnimi somišljeniki izpolnil tisočletne sanje Slovencev in bo vedno zapisan kot eden ustanovnih očetov samostojne neodvisne Slovenije. Andrej Bajuk je v kritičnih časih zmanjšal zaostanek v pogajanjih z EU, da je Slovenija leta 2004 končno lahko stopila v unijo, Ljudmila Novak pa je v težkih časih krščansko demokracija vrnila nazaj na politični zemljevid Slovenije.
"Jasno je, da v NSi ne gradimo na kultih osebnosti, ampak na vrednotah, ki nas povezujejo, zato smo tudi preživeli najhujše viharje," je poudaril in kot ključne vrednote navedel svobodo, pravičnost in varnost. Izpostavil je, da je stranka ob spominu na preteklost usmerjena v prihodnost.
"Ljudje so pozitivno razpoloženi, prinašajo energijo in moja naloga je, da to energijo, ki je danes zbrana na Bledu, prenesemo po celi Sloveniji in da tudi na evropskih volitvah tako zaradi Slovenije kot tudi zaradi EU dosežemo dober rezultat," je povedal. Pričakuje ponovitev rezultata iz leta 2014, da bodo tiste, ki so takrat volili NSi, teh je bilo okoli 65.000, in morda še kakšnega dodatnega ponovno pripeljali na volitve. Kakšen bo ob tem izid, pa bo odvisno od volilne udeležbe.
Današnje slovesnosti se je udeležil tudi glavni kandidat Evropske ljudske stranke za predsednika Evropske komisije na evropskih volitvah Manfred Weber, ki je dejal, da krščanske demokrate združujejo vrednote za prihodnost družbe.
Evropski poslanec Peterle je izpostavil, da se s hvaležnostjo spominjajo tistih, ki so pred 30 leti razumeli klic časa in se odločili, da ustanovijo slovenske krščanske demokrate, ki so bili zmagovita stranka slovenske pomladi, zato so tudi prevzeli nekatere ključne odgovornosti na poti v osamosvojitev.
"Mislim, da smo takrat dokazali, kako se stopi na pravo stran za prave zadeve, takrat smo prispevali k zgodovinskemu premiku v Sloveniji, k demokratizaciji, k osamosvojitvi, pa tudi k evropski perspektivi," je dejal Peterle. "Smo stranka, ki ima lastno vizijo evropskega razvoja, ki je sožitna, ki razvija visoko politično kulturo. Mislim, da so to zadeve, s katerimi smo lahko pogumni glede evropske in slovenske politične prihodnosti," je sklenil.
Janša: SDS ostala zvesta sebi in Sloveniji tudi v najbolj viharnih časih
Predsednik SDS Janša je v nagovoru na slavnostni akademiji ob 30. obletnici stranke poudaril, da je bila SDS tudi v najbolj viharnih časih sposobna ravnanj, ki so omogočila, da so ne le "stali in obstali", ampak tudi nadaljevali pot zvestobe sebi, svojim vrednotam in Sloveniji. "SDS je za demokracijo in proti vsakemu totalitarizmu," je poudaril Janša. Na tej osnovi so po njegovih besedah pripravljeni vedno in povsod sodelovati v dobro in za blaginjo Slovenije z vsakomur, ki brez težav in dodatkov podpiše ta stavek. "Stranka, ki glasuje proti resoluciji Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu, ni demokratična," je dodal ob tem.
V luči majskih evropskih volitev je Janša izpostavil pomen Evropske unije in njene prihodnosti. "Morda še nikoli po letu 1991, po osamosvojitvi, našega rojstnega dne nismo praznovali v času, ko bi bila prihodnost, ki je pred nami, tako odprta in tako malo samoumevna. Toliko različnih možnosti je pred nami. Niso vse dobre," je poudaril.
Po njegovih besedah v zgodovini vedno pride čas, ko mora vsaka skupnost, vsak narod premisliti svoje mesto v svetu in pred temi volitvami je prišel tak čas za Evropo. "Evropska unija je močna zaradi tega, ker v njej v največji meri veljajo pravila in vladavina prava, ne pa pravica močnejšega." Ob tem je opozoril, da vladavino prava najbolj ogroža uporaba dvojnih meril.
Kot enega od primerov je Janša navedel, "ko evropske institucije z veliko lahkoto obravnavajo dejanske ali pa namišljene kršitve v nekaterih državah članicah EU, še posebej tam, kjer so vlade konservativne ali pa krščansko demokratske". Ko gre pa za države z vladami socialistov, liberalcev ali pa kvazi liberalcev pa takšnih obravnav po njegovih navedbah ni.
Janša se je v govoru dotaknil tudi aktualnega dogajanja v Evropski ljudski stranki (EPP), ki je stranki madžarskega premierja Viktorja Orbana Fidesz zagrozila z izključitvijo. "Upam, da bo ta prepir v družini čim prej razrešen s pametnim kompromisom, brez delitve sil," je poudaril prvak SDS. Trdno je namreč prepričan, da velikansko večino Evropejcev prav malo zanimajo politični prepiri, predvsem pričakujejo, da se bodo stranke pogovarjale o točkah programa: o tem, kako v Evropi zagotoviti blaginjo za vse, kako zavarovati njene meje in kako poskrbeti za varnost Evropejcev.
Zbrane v Cankarjevem domu, med katerimi so med drugim bili poslanci DZ in Evropskega parlamenta iz vrst SDS, je nagovoril tudi vodja politične skupine EPP in njihov vodilni kandidat za predsednika Evropske komisije Manfred Weber, ki je med drugim opozoril na nevarnosti nacionalizmov v Evropi.
Weber se je srečal še z vodstvom SLS
Weber se je danes v okviru obiska v Sloveniji sestal tudi z vodstvom Slovenske ljudske stranke (SLS). Predsednik stranke Marjan Podobnik je povedal, da so Webru predstavili vsebinske poudarke svojega programa za evropske volitve.
Podobnik je v izjavi za medije po srečanju z vodjo največje politične skupine v Evropskem parlamentu izrazil zadovoljstvo, da so pred majskimi evropskimi volitvami dobili Webrovo podporo. Ob tem je spomnil, da je tudi SLS Bavarca podprla za spitzenkandidata EPP.
Evropski poslanec Franc Bogovič je Webra označil za odličnega vodjo. Kot je dejal, gre za človeka, ki se je znal med 217 poslanci EPP v Evropskem parlamentu postaviti v položaj, s katerega je znal prisluhniti vsem in mnogokrat najti konsenz znotraj stranke. To je po njegovem mnenju dobro izhodišče za kandidata za predsednika Evropske komisije.
Glede usode stranke madžarskega premierja Viktorja Orbana Fidesz, ki ji grozi izključitev iz EPP, je Podobnik izrazil upanje, da bo konflikt znotraj Evropske ljudske stranke razrešen brez izključevanj in suspenzov ter čimprejšnjim poenotenjem. "Verjamemo, da bi bilo to v korist celotne EPP in tudi prihodnosti Evrope," je poudaril.
Podobnik je še spomnil, da je lista SLS za evropske volitve še odprta. Prav tako je odprta je še opcija o oblikovanju skupne liste z NSi. Sicer pa oblikujejo samostojno kandidatno listo skupaj z Novo ljudsko stranko Franca Kanglerja in Zelenimi Sloveniji ter "še nekaterimi močnimi osebnostmi", je povedal. "Verjamem, da bomo v enem ali drugem primeru prišli do takšne rešitve, da bomo lahko šli samozavestno na evropske volitve," je dejal Podobnik.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.