Podatki iz junijske raziskave Politbarometer kažejo, da vlado premiera Janeza Janše podpira 56 odstotkov vprašanih - odstotek manj kot maja, a opazno manj kot marca. Po oceni Slavka Kurdije, ki vodi raziskavo, je to sicer minimalen, a vztrajen postopen padec podpore vladi Janeza Janše. Vodilna med strankami je še naprej SDS, ki jo podpira 33 odstotkov vprašanih (osem odstotnih točk manj kot maja), upadla pa je tudi podpora največji opozicijski stranki LDS (z 11 na devet odstotkov).
Nekoliko se je v primerjavi z majem povečal delež tistih, ki Janševe vlade ne podpirajo, in sicer je takih 32 odstotkov vprašanih (maja 29 odstotkov), neopredeljenih pa je 11 odstotkov vprašanih (maja 14 odstotkov). Po besedah Kurdije narašča aktivna nepodpora, težko pa bi bilo napovedati prihodnje premike.
Več neopredeljenih
Med anketiranci se je opazno povečalo število strankarsko neopredeljenih (40 odstotkov), med katerimi je po oceni Kurdije predvsem veliko podpornikov SDS. Z izjemo SD (devet odstotkov) in NSi (štiri odstotke), ki sta pridobili dve odstotni točki podpore, so upad podpore zabeležile tako rekoč vse stranke. Najobčutnejši je upad v podpori SDS in LDS. Globoka kriza znotraj slednje je po mnenju Kurdije nesporna. Če bi se ta poglobila, bi lahko podpora še padala, a je to po njegovi oceni malo verjetno. Podpora SNS je ostala nespremenjena pri štirih odstotkih, SLS je že od aprila zasidrana pri dveh odstotkih, DeSUS pa podpira odstotek vprašanih (maja dva odstotka).
Kritično do ministrskega dela
Solidne premike navzdol je po oceni Kurdije junijska raziskava Centra za raziskovanje javnega mnenja pri Fakulteti za družbene vede zabeležila v oceni dela vlade (2,98 v primerjavi z majsko oceno 3,14), Državnega zbora (2,69 v primerjavi z majsko oceno 2,94) in predsednika Državnega zbora Franceta Cukjatija (3,05, maja 3,27). To so po mnenju Kurdije odzivi javnosti na aktualne zadeve. Delo premiera Janeza Janše so anketiranci ocenili z oceno 3,41 (maja 3,47), parlamentarne opozicije z 2,69 (maja 2,71), delo predsednika države Janeza Drnovška pa so anketiranci ocenili s 3,61 (maja 3,64).
Bolj kritično kot doslej je po besedah Kurdije ocenjevanje dela ministrstev, povprečna ocena uspešnosti za vsa ministrstva je tako padla z majske 3,15 na 3,02. K temu znižanju pa so prispevali predvsem izraziti padci ocen ministrstva za kmetijstvo (2,36, maja 2,90), ministrstva za obrambo (3,06, maja 3,44), ministrstva za zdravje (3,06, maja 3,22) in zunanjega ministrstva (3,11, maja 3,15).
Upad zaupanja v evro
Merjenje zaupanja v institucije je pokazalo predvsem precejšen upad zaupanja v evro (3,50, maja 3,84), ki sicer še naprej ostaja v vrhu lestvice, in Evropski uniji (3,04, maja 3,27). Na vrhu lestvice tako še naprej ostajajo tolar (3,65), predsednik države (3,63), že omenjeni evro, Banka Slovenije (3,48) in Slovenska vojska (3,45), na dnu pa so politične stranke (2,44), sodišča (sicer z rahlim pozitivnim premikom v podpori z majske ocene 2,52 na junijsko 2,58) in Cerkev (2,75).
O davčnem sistemu
Ob vprašanju o tem, kateri davčni model je primernejši za Slovenijo, je 57 odstotkov vprašanih menilo, da sedanji progresivni davčni sistem, enotno davčno stopnjo pa je navedlo le 16 odstotkov vprašanih. Med vprašanimi je sicer za predlog reforme davčnega sistema in uvedbo enotne davčne stopnje že slišalo in jo pozna 22 odstotkov vprašanih, 34 odstotkov je o tem že nekaj slišalo, 35 odstotkov pa za to še ni slišalo.