Zaradi zgodb, kot sta bili Gorenje in Mura, ter kritik, da vlada gospodarski krizi ni kos, je morda nastopil čas, za glasovanje o zaupnici. To možnost predlaga minister Gregor Golobič. Vsakomur je jasno, da so razmere resne in da še bodo, pravi, zato bi bilo glasovanje o zaupnici po njegovem pametno.
Pahorju so to nekateri v koalciji na štiri oči celo že svetovali in na premierju je, da se odloči. Če se bo, bi lahko zaupnico, denimo, vezal na proračun ali na kakšno reformo. A vedno je možno, da na glasovanju o zaupnici vlada pade, v tem primeru pa bi lahko imeli tudi predčasne volitve.
Ura resnice se bliža
Premier je bil danes brez komentarja, a, kot kaže, se trenutek resnice za njegovo koalicijo bliža – pa naj bo to zaupnica, po katero bo šel sam, ali opozicijska interpelacija, s katero grozi SDS Janeza Janše.
'Koalicija je dovolj trdna'
Poslanca SD Antona Ropa napoved morebitne interpelacije zoper vlado ne preseneča. Kot je dejal, je normalno, da opozicijski voditelj kritizira vlado in poskuša iz teh težkih razmer povleči čim več političnih točk. Rop je prepričan, da je koalicija dovolj trdna, da bo prestala preizkušnje, s katerimi se sooča.
'To je običajen dokument, v čemer ne vidim nič spornega'
Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik medtem meni, da ima opozicija do interpelacije pravico. "Če opozicija meni, da vlada ne dela dobro, in če meni, da imajo boljše rešitve, je interpelacija običajni dokument, v čemer ne vidim nič spornega," je dejal.
Dvomi, da bi interpretacija uspela
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je opozoril, da opozicija za uspešno interpelacijo potrebuje večino glasov v parlamentu, ob čemer dvomi, "da jo lahko doseže". Nesmiselno pa je po njegovih besedah špekulirati, ali bi DeSUS vstopil v koalicijo s predsednikom največje opozicijske stranke in nekdanjim premierjem Janezom Janšo, če bi v Sloveniji prišlo do predčasnih volitev. "Desus gre v tisto vlado, v kateri lahko zastopa interese upokojencev," je poudaril Erjavec.
'Nič novega'
Napoved morebitne interpelacije zoper celotno vlado po mnenju ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs "ni nič novega". SDS je po njenih besedah v zadnjih desetih dneh, "ko se vlada ukvarja z izjemno težkimi vprašanji, začela z akcijo, ki je ravnanju te stranke znana že iz preteklosti – to je ščuvanje posameznih skupin v državi proti drugi skupini".
Golobič: Piarovska poteza
Predsednik Zaresa Gregor Golobič meni, da je napoved možne interpelacije predvsem manifestacija politike, ki ne želi prepoznati dejanskega stanja in v vsakem problemu poskuša kovati strankarski politični dobiček. Pobuda stranke SDS je po njegovih ocenah preračunljivo piarovska – gre za medijske in ne dejanske politične učinke, meni Golobič in ocenjuje, da gre za politikantstvo in požigalniško politiko. "Politika, ki v kriznih razmerah stopnjuje nezadovoljstvo, ga umetno poskuša spodbujati in se ne zaveda svoje temeljne odgovornosti, ki ni nabiranje točk za lastno stranko, je požigalniška politika," je poudaril. Ob tem meni, da taka politika, pri kateri prednjači SDS, sedaj ne bi smela biti tako dominantna.
Kresalova: Ni treba zganjati panike
Po mnenju predsednice LDS Katarine Kresal želi Janša vzpostaviti mnenje, da obstaja politična kriza, a te po njenih besedah ni. "Obstaja gospodarska kriza, zato so odločitve težje, a to še ne pomeni, da je treba zganjati paniko," je dejala. Vlada dela in bo delala še naprej, bi "bilo pa dobro, da je včasih bolj odločna in malo manj cinca s svojimi odločitvami". Kresalova sicer ne verjame, da lahko z interpelacijo pride do resne politične krize, saj "smo prepametni, da bi to državo izpostavili še večji krizi, kot je povzroča gospodarska". "Tako zlepa se ne bomo dali sprovocirati, da tega dela ne bi več opravljali," je še dejala.
'Stvari dobro peljejo!'
Minister za promet Patrick Vlačič bo v primeru interpelacije, "imel na svojem ministrstvu kar veliko za povedati". Na vprašanje, ali je realno, da nas po gospodarski zadane tudi politična kriza, Vlačič odgovarja, da teh težav ne vidi, saj vlada deluje veliko bolj koherentno, kot izgleda navzven. "Smo pred nekaj velikimi zadevami, a se stvari dobro peljejo," pravi.
Spomnimo ...
Svet SDS, ki mu predseduje France Cukjati, je na petkovi seji v Cerkljah na Gorenjskem sprejel izjavo o gospodarski in socialni situaciji v Sloveniji v luči zadnjih delavskih protestov in neučinkovitih protikriznih ukrepov vlade, pri čemer je omenil tudi možnost interpelacije.
''Konec leta 2008 je Evropska komisija Slovenijo zaradi nizke zadolženosti, izravnanega proračuna, nizkih trošarin, visoke zaposlenosti in dobrega Lizbonskega programa uvrščala med tiste redke države EU, ki jim ni pretila recesija. V slabem letu dni se je stanje v Sloveniji zaradi napačnega ali nikakršnega ukrepanja vlade drastično spremenilo. Namesto pozitivne rasti se Sloveniji v letu 2009 obeta skoraj osemodstotni padec, proračunski primanjkljaj v višini dveh milijard evrov, vlada napoveduje nove davke, zamrznitev plač in pokojnin ter visoke izgube zdravstvene in pokojninske blagajne. Namesto, da bi vlada iskala čim širše politično soglasje in v reševanje krize vključevala vse dobre predloge in sposobne ljudi, vodi politiko ideološkega revanšizma ter vztrajno zavrača vse razvojne in protikrizne ukrepe, ki jih predlaga opozicija,'' je zapisano v izjavi največje opozicijske stranke.
Na kratko, SDS vladi očita, da se ni sposobna spopadati z gospodarsko krizo. Aktivne politike okrevanja ni, namesto tega vlada čaka na konec recesije v drugih gospodarstvih, to čakanje pa financira s katastrofalnim zadolževanjem, trdijo. Prav tako kritizirajo vladno kadrovsko politiko. 'Do naslednje seje Sveta SDS naj Izvršilni odbor SDS pripravi novo oceno položaja in v primeru nadaljevanja sedanjih zaskrbljujočih trendov predlaga ustrezne ukrepe, med katerimi naj oceni tudi možnost interpelacije zoper celotno vlado,'' je izjavo sklenil SDS.
Poleg interpelacije tudi državljanska nepokorščina?
Sicer pa so v izjavi zagrozili tudi z državljansko nepokorščino. ''Izkoriščanje politično nastavljenih vodstev računskega sodišča, protikorupcijske komisije in Informacijske pooblaščenke za politično obračunavanje z opozicijo je preseglo vse razumne meje. Če se bo nadaljevalo, bo SDS ob njihovih ukrepih prisiljena pozvati javnost na državljansko nepokorščino.'''
KOMENTARJI (583)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.