Parlamentarna komisija za peticije ter človekove pravice in enake možnosti je nadaljevala februarja začeto nujno sejo, ki jo je poslanska skupina SDS zahtevala zaradi poziva poslanca in kočevskega župana Janka Vebra (SD) ljudem na zbor, potem ko se je pojavila informacija, da naj bi se v občino Kočevje priselila romska družina Strojan. Seje tudi niso uspeli končati, zato naj bi sledilo še eno njeno nadaljevanje.
Največja vladna stranka je ob vložitvi zahteve za nujno sejo konec lanskega leta opozorila, da je Veber po lokalnem radiu pozival ljudi na barikade proti vselitvi romske družine Strojan v njihovo občino. S tem pa je krajane pozival k nezakonitemu ravnanju ter širil sovražni govor. Veber se z očitki ni strinjal, ampak je pojasnjeval, da je krajane pozival le na miren shod brez barikad. Ves čas ni bilo nikakršnih barikad in nestrpnosti, je še dejal.
Kot je opozorila Eva Irgl, so bili v SDS ogorčeni nad ravnanjem v občini Kočevje. Kot je navedla, je kočevski občinski svet sprejel sklep, s katerim je nasprotoval naselitvi Strojanovih v občini. Glede na to, da je SD vedno znova opozarjala na kršenje človekovih pravic, se ji zdi nerazumljivo, da so se takšni dogodki zgodili prav pod okriljem človeka iz vrst te stranke.
Potrč: Temeljno napako je storila vlada
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč se je strinjal, da nihče nima pravice sklepati o tem, ali se lahko nekdo priseli na območje občine, vendar pa bi morali imeti "enak meter za vse". Temeljna napaka je bila namreč po njegovih besedah storjena v trenutku, ko se je zaradi grožnje občanov preselilo družino Strojan.
Enakopraven bi moral biti po Potrčevih besedah tudi odnos do vseh županov, saj kočevski občinski svet ni edini sprejemal takšnih sklepov, je bil pa edini, ki je na opozorilo varuha človekovih pravic njegovo vsebino spremenil. Kot je v nadaljevanju poudaril Veber, v občini tudi resno načrtujejo reševanje že obstoječe romske problematike, težko pa je pričakovati, da jo bodo reševali tudi za občino Ivančna Gorica.
SDS Potrč ni prepričal
A Mitje Ljubeljška (SDS) Potrč ni prepričal, saj je menil, da želijo v SD s takšnim stališčem, ko iščejo krivca drugje in krivdo pripisujejo vladi, le blažiti napake, ki jih je storil njihov kolega. Da ravnajo dvolično, je prepričan tudi njegov poslanski kolega Rudolf Petan. Vebrov poziv se je namreč po njegovih besedah zgodil v obdobju, ko se je ves čas govorilo o sovražnem govoru, s strani opozicije pa so deževale zahteve po opravičevanju.
Odločimo se, ali imamo za vse enaka merila ali ne, je poudaril Petan, ki je prepričan, da bi v primeru enakih meril nujno sejo o tem vprašanju morali zaključiti že februarja, ne pa je nadaljevati danes, po pol leta. Da nadaljevanje seje ni bilo sklicano prej, ker predlagatelji niso predložili gradiva, mu je odgovorila predsedujoča komisiji Majda Potrata (SD). Popravljene sklepe SDS je namreč prejela šele 23. aprila, je povedala.
Z enim od predlaganih sklepov SDS, s katerim bi komisija ugotovila, da se institucije, pristojne za varovanje človekovih pravic, na poziv niso odzvale, se ni strinjala varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Njen predhodnik, Matjaž Hanžek, je namreč 19. januarja pisal Vebru in ga opozoril na neustavnost sprejetega sklepa. Vendar pa, je kasneje ugotavljal Ljubeljšek, v javnosti ni bilo slišati, da obsoja dogodek.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.