Slovenija

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno

Ljubljana, 06. 02. 2025 15.31 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Pobudo za razpis zakonodajnega referenduma lahko sicer vloži vsak volivec, skupina volivcev ali politična stranka, podprta mora biti s podpisi najmanj 2500 volivcev. Predsednica DZ nato določi 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za podporo zahtevi, to pa lahko predlagatelj vloži, če zbere najmanj 40.000 podpisov volivcev. Če je zahteva popolna in podprta z zadostnim številom podpisov, mora DZ v sedmih dneh razpisati referendum.

SDS bo 40.000 podpisov pod pobudo za zakonodajni referendum zbirala na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po celi Sloveniji, podpis podpore pa bo mogoče prispevati tudi prek portala euprava, ki ga vodi ministrstvo za digitalno preobrazbo, je še pojasnil poslanec Andrej Hoivik, ki je tudi prepričan, da gre pri dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke za dodatke za elito, za peščico, med tem ko po njegovih besedah "99,99 odstotka upokojencev ne bo prejelo nič oziroma zelo, zelo malo".

Andrej Hoivik
Andrej Hoivik FOTO: Bobo

Zmotilo ga je tudi, da je vlada zakon o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti sprejela v času, ko je hkrati povišala obvezen prispevek za RTV Slovenija in obvezno zdravstveno zavarovanje ter 1. julija uvaja nov davek na dolgotrajno oskrbo in grozi z novim nepremičninskim davkom.

Hoivik je prepričan, da bo SDS zbrala potrebnih 40.000 podpisov ter nato aktivno sodelovala v predreferendumski kampanji in da bo udeležba na referendumu, ki bi lahko bil maja, množična.

Ministrstvo za kulturo: Zakonodajni referendum ni smotrn

Na pobudo SDS se je odzvalo ministrstvo za kulturo. Državni sekretar na ministrstvu Marko Rusjan je ocenil, da zakonodajni referendum ne bi bil smotrn, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. Pri dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pa gre po njegovih besedah dejansko "za nekaj dodatkov k pokojninam za vrhunske umetnike". "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam," je dodal. Stranko SDS je tudi pozval, naj pobudo za zakonodajni referendum umakne.

Rusjan je še ocenil, da je svojevrsten cinizem, da se je stranka prav ob slovenskem kulturnem prazniku odločila s pobudo za zakonodajni referendum "napasti najbolj vrhunske umetnike v državi". Spomnil je tudi, da nedavno sprejet zakon ne uvaja nič novega, ampak natančneje določa kriterije in merila, kdo je upravičen do omenjenega dodatka, in nadomešča zakon iz leta 1974.

V primeru, če bo zakonodajni referendum uspel, pomeni, da bo še zmeraj ostal v veljavi zakon iz leta 1974, ki omogoča podeljevanje izjemnih pokojnin umetnikom, ki jih je v preteklosti podeljevala tudi prejšnja vlada na predlog takratnega ministra za kulturo Vaska Simonitija, je še povedal Rusjan. Dodal je, da je računsko sodišče že leta 2009 zahtevalo celovito in sistemsko ureditev.

Izpostavil je še, da omenjeni dodatki temeljijo na vrhunskih dosežkih umetnikov, sredstva zanje pa so zagotovljena v proračunu, "tako da ti dodatki ne bodo v nobenem primeru vplivali na višino pokojnin" slovenskih upokojencev. "Na nizko višino so vplivale politike prejšnjih vlad, med njimi tudi SDS," je še dodal.

Na vložite podpisov za začetek postopka za zakonodajni referendum o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke se je po delovnem posvetu o prihodnosti slovenskega šolstva na novinarsko vprašanje na kratko odzval tudi finančni minister Klemen Boštjančič. Kot je povedal, sam osebno meni, da gre za vprašanje, ki "nima kaj delati na referendumu". Verjame tudi, da gre pri omenjenem referendumu za iskanje pozornosti in nabiranje poceni političnih točk.

Odzvali so se tudi v Društvu Asociacija, kjer jih čudi, da se politične stranke ukvarjajo z vzpostavljanjem normativnega okvira za dodeljevanje dodatkov k pokojninam, ne pa z vse bolj perečo problematiko upokojevanja kulturnih delavcev. V javni razpravi je namreč obširnejša sprememba zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, zato pričakujejo, da bo vlada prisluhnila pozivom, da se samozaposlenim v kulturi glede na leta delovanja plačujejo tudi višji prispevki.

Levica: SDS naj umakne referendumsko pobudo in se opraviči vsem upokojencem

Da je sklic referenduma najnovejši primer popolne hinavščine SDS, ki ima volilce za bedake brez spomina, pa so sporočili iz Levice. "Dodatke k pokojnini za izredne umetnike se deli že vse od leta 1974. Pravzaprav je Vasko Simoniti iz vrst SDS tisti minister, ki jih je razdelil največ v zadnjih 20 letih, pravzaprav jih je v tem obdobju samo on podeljeval. Zdaj pa lažejo, kot da se uvaja nekaj novega," so zapisali.

Medtem ko SDS že leta vleče na plan en sam primer provokativnega dela ene umetnice, ki sploh nima veze s tem dodatkom, sta med prejemniki dodatka recimo Niko Grafenauer ali Boris A Novak, ki ju pozna vsak otrok po Pedenjpedu ali Vidkovi srajčici. - Levica

Tudi če bo zakonodajni referendum uspešen in nov zakon ne bo stopil v veljavo, to samo pomeni, da ostaja v veljavi stari zakon, ki omogoča arbitrarno podeljevanje pokojnin brez jasnih meril, pojasnjujejo.

"O kakšnih številkah tu govorimo? Sto, tisoč, deset tisoč umetnikov? Ne, mi smo podelili 4 dodatke, Vasko Simoniti in prejšnja Janševa vlada jih je podelila 7. Povedano drugače, minilo bo 60-70 let teh dodatkov, preden izenačimo strošek organizacije referenduma, in to je zelo optimistična ocena," še dodajajo.

Ta referendum je navadno podcenjevanje zdrave pameti državljanov in volilcev, predvsem pa upokojencev, še pravijo v Levici, in SDS pozivajo, naj referendumsko pobudo umakne in se namesto tega opraviči vsem upokojencem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (305)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

4556
06. 02. 2025 17.37
Ni važno levi ali desni volivec le komu bi to koristilo ,da bi na referendumu glasoval za te izredne pokojnine-- mogoče samo totalni bu-tec .
G. Papež
06. 02. 2025 17.37
Po tem zakonu se bo pa še bolj splačalo v plenicah skakat po Ljubljani.
9876543
06. 02. 2025 17.35
+1
Smiselno bi bilo izvesti istočasno še referendum o JEK2 in C0 kanalu v LJ.
9876543
06. 02. 2025 17.37
predlagam istočasno z volitvami naslednje leto. Skoraj brez dodatnih stroškov, razen strošek papirja.
kunccix
06. 02. 2025 17.35
+1
Seveda, SDS bi zapravljal denar, obljubljal…. pa pridejo v vlado in smo bili priča pogromu!!!
Groucho Marx
06. 02. 2025 17.35
+1
Litijska je pokurila sredstev za dva referenduma. To je vse, kar morate vedeti.
plejadanka
06. 02. 2025 17.33
+3
Seveda ni smotrno.Nesramno povisanje plac funkcionarjem pa.Vrnejo naj upokojencem,kar jim je bilo ukradeno.
brabusednet
06. 02. 2025 17.32
+4
Plača naj tisti,ki si take zakone izmišljuje.Za upokojence 40 let dela in plačevanja po Golob pravi dovolj imajo.
G. Papež
06. 02. 2025 17.32
+5
Ko vidim zobovje Aste, takoj vem, da kot otrok ni poznala zobne paste.
Prokleta Zima
06. 02. 2025 17.32
+3
Največja lopovščina domuje na državnem proračunu, ko pa zagusti pa rep med noge.
Jernej Sekirnik
06. 02. 2025 17.32
+3
Dajmo še en referendum, vsak ki je delal in pošteno prišel do penzije, 1000 EUR dodatka vsak mesec!
oježeš
06. 02. 2025 17.31
+0
Nikakor ne razumem ljudi, ki pljuvajo sami po sebi. Ali so tako nerodni ali želijo le delati zgago, kajti: Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne uvaja novih dodatkov in pravic, temveč po desetletjih nepreglednosti uvaja jasne in pravične pogoje za njihovo podeljevanje, podobno kot že leta velja za športne dosežke. Dodatki k pokojninam za umetniške dosežke sicer obstajajo že od leta 1974, z novim zakonom pa se preneha uporabljati več kot 50 let star zakon. Zakaj tega prejšnja vlada ni prepovedala ali uzakonila, da jim dodatek ne pripada? Le koliko takih in podobnih zadev so namerno pustili, da danes lahko zganjajo nepotreben kaos.
MasteRbee
06. 02. 2025 17.35
IskraLJ
06. 02. 2025 17.31
+0
To kar ste poslanci računali cel mesec, sem jaz rekel že takoj. Referendum stane 8 milj, kar je za cca. 90 let teh dodatkov. Janez, daj pomisli malo, vlada dajte ugotovit kdo je do tega res upravičen in ne mečite več našega denarja v smeti za nek boj med vami. Enako z ukrajino, oba sta šla takoj k zelenemu narkomanu, zakaj?!!
MasteRbee
06. 02. 2025 17.34
Stroške naj plača potem vlada, če izgubi.
jank
06. 02. 2025 17.30
-2
SDS je zelo maščevalka stranka, saj drugačna ne more biti zaradi predsednika Janše. Gojijo jezo, če že ne kar sovraštvo, do protestnikov kolesarjev, med katerimi je bilo mnogo kulturnikov. Od takrat dalje so še dodatno alergični do kulturnikov, razen tistih, ki zvesto pihajo v njihov rog. Ta neumen predlog po referendumu ni nič drugega kot nerazumljiv in smešen poskus maščevanja. Toda zaslužni kulturniki bodo še naprej prejemali dodatke k pokojnini po obstoječem "komunističnem" zakonu iz leta 1974. Davkoplačevalci bomo olajšani za okoli 5 milijonov € ali za okoli 30 enosobnih stanovanj.
MasteRbee
06. 02. 2025 17.32
-1
takoj ukinit. Pokojninska blagajna je od nas vseh, ki smo kadar koli bili v delavnem razmerju.
razumi če lahko
06. 02. 2025 17.35
Državljani smo vedno olajšani v vsakem primeru boš dobil enako nič ne bo ne denarja ne stanovanj a še nisi dojel !
MasteRbee
06. 02. 2025 17.37
myomy
06. 02. 2025 17.29
+1
"Na ministrstvu za kulturo opozarjajo, da bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam." - To je vse, kar morate vedeti.
boslo
06. 02. 2025 17.30
-1
Spet se motiš. Vse kar morate vedeti je, da bodo izbranci oblasti dobili denar
4556
06. 02. 2025 17.31
+2
boslo
06. 02. 2025 17.31
+0
Vsaka oblast ima svoje izbrance, da ne bo pomote
pope p
06. 02. 2025 17.33
-1
Spet se motiš. Vse kar morate vedeti je, da bodo izbranci oblasti dobili denar, kot ga že dobivajo zdaj pa bi to področje zakonsko uredili.. zdaj vsak minister posvoje deli pokojnine.. janševi so jih podelili rekordno število pred 3 leti :D
jank
06. 02. 2025 17.34
boslo
06. 02. 2025 17.35
Vselepo
06. 02. 2025 17.29
+3
Da bi pa se sprejel zakon za povisanje % k pokojnini, kateri je delezen manjsega % pokojnine od 63.5%, seveda govorimo tudi 40 let delavne dobe, oziroma sorazmerno povisanje, moralo bi se le preracunat in vsem tem za toliko dodat k pokojnini kot je bil posameznik prikrajsan, ne bi se rabile pokojnine odpirat, le aneks, pri polni delavni dobi bi bil izra un zelo enostaven, vendar to ne, raje delijo ta denar sportnikom, kulturnikom, borcem, katerih vec ni, zakaj pa pol ne dajo kaksnih 1000 evrov vojnim veteranom.........
MasteRbee
06. 02. 2025 17.31
+0
Prvo to in črtat iz pokojninske blagajne vsa neplačana izplačila!
Vselepo
06. 02. 2025 17.33
+2
MasteRbee imas popolnoma prav, vendar invalidi pa niso krivi da dobijo invalidsko pokojnino, vse drugo bi se moralo drugace izplacevat.......
pusi
06. 02. 2025 17.29
+1
Kolikor si vplačal!!!!!!!Konec!Banda socialisticna!!!!!
G. Papež
06. 02. 2025 17.28
+2
Do penzije kvazi kulturniški lenuh, po novem zakonu pa bi ti še mi obilno polnili tvoj požrešni trebuh?
Mikl
06. 02. 2025 17.27
+12
KAJ NI SMOTRNO ZA REFERENDU ???????????????? Kaj ma tuki ministerstov za govorit .. to je moj denar za te kvazi umetnike ... dojilje psov itd
Chuck iz Veleja
06. 02. 2025 17.27
-2
Sekta so levi in desni. Na oblasti od 91 leta 59% istih fac....gledajo za svojo rit. Jj je lepo znižal penzije
MasteRbee
06. 02. 2025 17.29
+4
Poslanci so s 76 glasovi za in nobenim proti potrdili spremembe pokojninskega zakona...leta 2012!
boslo
06. 02. 2025 17.29
+3
Količnik je uvedel Rop, vsaka naslednja vlada ga je nižala...
razumi če lahko
06. 02. 2025 17.26
+7
Ministerstvo za kulturo naj umakne dodatke pa je stvar rešena saj upokojenci ne rabijo dodatkov tako je vsaj ugotovil šef Golob ! Kulturniki imajo tako ali drugače poseben status zakaj bi ga imeli še tukaj ko so v pokoju ! Tako ali drugače pa je v državi z raznimi dodatki samo zmeda ukiniti vse dodatke in naj bo plača in penzion takšna kot si človek zasluži !!