Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, želijo s tem pospešiti razpravo o realnosti koalicijskih obljub ter sposobnosti aktualne vlade za reševanje najbolj perečih problemov v državi.
Za odziv smo prosili Ministrstvo za zdravje, kjer odgovarjajo, da bodo uraden odziv posredovali, ko bo interpelacija vložena.
Razloge za vložitev interpelacije je v izjavi za medije danes pojasnila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. "Zaradi vse slabših razmer v zdravstvu, ki ga je povzročil tudi interventni zakon, je omajano zaupanje v zdravstvenega ministra, predvsem s strani pacientov," je poudarila.
Interventni zakon, ki je omogočil plačilo vseh izvedenih zdravstvenih storitev, po oceni SDS "slabi javno zdravstvo, povzroča bohotenje zasebnega zdravstva in s tem poglablja tudi razlike med državljani na tiste, ki si zdravstvene storitve lahko plačajo, na tiste, ki žal čakajo v državnem zdravstvu na boljše čase".
SDS mu očita neizpolnjevanje lastnih obljub
Ministru očitajo tudi neizpolnjevanje lastnih obljub in časovnic. "Interpelacija je tudi priložnost za samorefleksijo koalicijskih poslancev, ki so mu dali mandat za ministra in ki so konec koncev tudi v januarju podpisali koalicijsko zavezo na področju zdravstva, za katero danes vidimo, da se ne uresničuje," je dejala poslanka Godec.
Ob tem je izpostavila rok za oblikovanje zdravstvenega plačnega stebra, ki se izteče konec meseca. Po njenih besedah je nekaj dni pred tem jasno, da tega ne bodo uspeli izpolniti. Spomnila je, da je minister dal jasno vedeti, da če to ne bo izpolnjeno, bo tudi prevzel odgovornost.
Prav tako ocenjujejo, da se na ministrstvu ne ukvarjajo s "sržjo problema v zdravstvu", Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Po njenih besedah so bili v SDS celo pripravljeni podpreti spremembe ZZZS, ki so bile napovedane, a kot ugotavljajo, teh očitno ne bo.
Svoboda: Bešič Loredan ima v ministrski ekipi polno podporo
Poslanka Svobode Tamara Kozlovič je v odzivu na napoved interpelacije zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana poudarila, da ima minister za zdaj njihovo polno podporo. Imel jo bo, dokler bo delil njihove vrednote in izvajal dogovorjen program, pravi.
Golob izjave za medije ob robu današnje seje DZ, na kateri je odgovarjal tudi na poslansko vprašanje s področja zdravstva, ni podal. Na vprašanje, kako komentira napoved SDS, da bodo vložili interpelacijo zoper Bešiča Loredana, je med odhajanjem iz dvorane dejal le, da bo počakal, da interpelacijo prebere.
Da interpelacijo težko komentirajo, saj niso videli vseh očitkov, ki jih bodo v SDS navedli, je v izjavi za medije dejala tudi Kozlovičeva. Po njenih besedah je bila sicer interpelacija pričakovana, saj je opozicija "majster v vlaganju interpelacij".
Ob tem je poudarila, da je zdravstvo prioriteta poslanske skupine Svoboda, njihove stranke, koalicije in tudi vlade. "Mi bomo vse napore usmerili v to, da pripravimo čim več sistemskih zakonodajnih predlogov, da bo zdravstvena reforma zagledala luč, tako kot smo si jo zastavili tudi v koalicijskih pogodbi," je pojasnila.
Poudarila je, da ima minister za zdravje zaenkrat njihovo polno podporo in jo bo tudi imel, dokler bo delil njihove vrednote in izvajal program, kot so si ga zastavili v koaliciji. Ko bo interpelacija vložena, se bodo po njenih besedah v poslanski skupini o njej pogovorili, se pogovorili tudi z ministrom, ga vprašali o morebitnem očitku, če o njem ne bodo imeli informacij "in potem videli, kako dalje".
Njihov cilj je jasen, in sicer krepitev in ohranjanje javnega zdravstva, je poudarila poslanka. Med izzivi v zdravstvu se je dotaknila tudi vprašanja čakalnih vrst in odhajanja kadrov iz javnega zdravstva k zasebnikom. Zato je po njenih besedah "še toliko bolj potrebno in pomembno, da čim prej pridemo do sistemskih rešitev, ki bodo naslovili tudi odhajanje zdravstvenega kadra, čakalne vrste, boljše upravljanje javnih zdravstvenih zavodov". Kot ugotavlja, v zdravstvu "ni predala, ki ga odpreš, da ne bi bil razmetan, in to je treba pospraviti".
Na vprašanje, ali je minister storil dovolj, je odgovorila, da sama vedno verjame, da se da še kaj boljše narediti, verjame pa, da se je Bešič Loredan trudil.
Med drugim je navedla, da bi si sicer želeli, da bi se vse odvijalo bistveno hitreje, kot se odvija, toda v zdravstvu je veliko različnih pogledov in interesov, saj si vsaka skupina zdravstveno reformo predstavlja drugače. Usklajevati vse te različne poglede po toliko letih, ko se jih ni pravočasno ali dovolj odločno naslavljalo, je resničen izziv, je dejala. Toda po njenih besedah so ne glede na to pripravljeni na te izzive in so pripravljeni trdo delati. "To smo obljubili našim državljankam in državljanom, tako da mi tukaj ne bomo obupali," je dejala.
Prednik: Trenutno ni razloga, da odrečemo podporo
Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je v odzivu na napoved SDS o vložitvi interpelacije zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana dejal, da trenutno ni nobenega razloga, da ministru podporo odrečejo. Bodo pa pri obravnavi interpelacije v SD ponovili svoja pričakovanja do zdravstvene reforme in tudi do ministra.
"Interpelacija je seveda najmočnejše orodje opozicije, ki jo prav omenjena stranka, ki je večino časa v zgodovini Slovenije preživela v opoziciji, zelo s pridom izkorišča. Seveda je vsaka interpelacija možnost, da opozicija pove, s čim ni zadovoljna, je pa na drugi strani tudi priložnost tako za ministra kot koalicijo, da povemo, v kakšni fazi je v tem primeru zdravstvena reforma," je v izjavi za medije ob robu seje DZ dejal Prednik.
Ob obravnavi tokratne interpelacije bodo po njegovih besedah v SD še enkrat ponovili svoja pričakovanja do te reforme, do ministrstva in ministra. Do interpelacije pa se bodo opredelili, ko bodo videli njeno besedilo, je napovedal.
Na vprašanje, ali ministra za zdravje podpirajo, je odgovoril, da so lani v DZ podprli celotno vlado, tudi ministra za zdravje, in da trenutno ni nobenega razloga, da mu podporo odrečejo.
Ob tem je navedel, da so v koaliciji oz. vladi šele eno leto, čeprav se včasih pri določenih reformah oziroma zakonodajnih predlogih pogovarjajo, kot da so za njimi že tri četrtine mandata oziroma cel mandat. Spomnil je tudi, da so v SD ob koncu preteklega leta zahtevali vrh koalicije na temo zdravstva ravno zato, ker so opazili, da sistem in podsistemi v zdravstvu hirajo. Na njem je bila po njegovih besedah predstavljena dobra analiza, pri čemer so se zavezali k neki časovnici, za katero so v SD že takrat opozarjali, da je morda preoptimistična, kar se sedaj izkazuje za resnično. "Vendar to ne pomeni, da bi zaradi neke časovnice morali ministru odpovedati podporo," je poudaril.
Dejal je, da so določeni zakonski predlogi že na mizi in da pri reševanju zdravstvenega sistema ne gre hiteti, saj gre za zelo kompleksen sistem, ki ima težave. Prednik verjame, da bodo do konca mandata - četudi ne bodo pripravili vseh zakonov po časovnici - naredili bistvene premike k temu, da bo zdravstveni sistem boljši.
Glede očitkov v zvezi z interventnim zakonom o skrajšanju čakalnih dob je denimo dejal, da so lahko različne interpretacije, ali gre pri tem, da se čakalne dobe v zdravstvu niso podaljšale, za pozitiven učinek zakona ali ne. "Pozitivna stran je pa to, da sta tudi minister sam in ministrstvo spoznala, da morda ta interventni zakon ne daje takšnih učinkov, kot je sam pričakoval in je zato šel v spremembo zakona," je navedel.
Levica: Interpelacije ne bomo podprli
Iz Levice so sporočili, da interpelacije ne bodo podrli, saj da "ne bodo pristali na to, da jim politično dinamiko diktira stranka, ki želi zrušiti to vlado ter ki zagovarja privatizacijo in protisocialne ukrepe". Kljub temu ocenjujejo, da je nastopil čas, da se koalicijske stranke resno pogovorijo o ministru za zdravje in poteku zdravstvene reforme.
"Interventni zakon ni uspel skrajšati čakalnih vrst, ampak je zgolj prenesel še več denarja koncesionarjem, kar smo tudi napovedali, zato ga sedaj popravljamo," so spomnili. "Medtem še vedno čakamo na uvedbo solidarne zamenjave za položnice za dopolnilno zavarovanje, prepoved dvoživk in omejitev koncesij," dodajajo. Zaključili so, da bodo v Levici ob pogovorih ministra vrednotili po tem ali njegovi ukrepi prispevajo k reševanju zdravstva ali ne, zagovarjajo pa, da potrebujemo ministra, ki bo zagovarjal okrepitev javnega zdravstva in ne privatizacije ter uspevanja dvoživk.
NSi: Minister nima kaj dosti pokazati
V poslanski skupini NSi menijo, da SDS z napovedano interpelacijo ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu dela uslugo, "ker ga bo koalicija zagotovo zaščitila", je v izjavi za medije dejala poslanka Iva Dimic. Z vsebino interpelacije sicer še niso seznanjeni.
Kot je dodala Dimic, v NSi sicer ocenjujejo, da Bešič Loredan po enem letu "nima kaj dosti pokazati, tako da je vredno razmisleka, ali se s tega mesta poslovi in reševanju zdravstva prepusti nekomu, ki bo znal zadeve postaviti na pravo mesto".
Največja opozicijska stranka SDS je sicer marca interpelacijo v parlamentarni postopek vložila proti celotni vladi. Prvak stranke Janez Janša, ki je interpelacijo naznanil v Planici, je ob tem dejal, da ta ni "konstruktivna nezaupnica, je razprava o nekaterih spornih potezah te vlade." Povedal je tudi, da z njo želi stranka "vladi razložiti nekaj stvari" ter da je "poskus klica k razumu".
Takrat je Bešič Loredan vsebino interpelacije označil za ideološko. Interpelacija je nepotrebna, je poudaril in dodal, da je predsednik stranke SDS "prešel meje zdravega razuma".
14-urna razprava o interpelaciji vlade se je končala brez vloženih sklepov, tako pa pričakovano ni prinesla nobenih političnih posledic.
KOMENTARJI (296)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.