O povišanju plač so prve poročale Finance. Natančneje, Žigi Debeljaku se je plača povišala z 12.800 evrov bruto na 18.500 evrov bruto, Janezu Tomšiču pa z 11.500 evrov bruto na 16.500 evrov bruto. Razlogi? Povečan obseg dela, ki naj bi ga povzročili energetska kriza in pripojitev Slabe banke. Prav tako pa tudi primerjava s plačami uprav družb, ki sodijo pod SDH, in dejstvo, da se plače, razen z inflacijo, v upravi SDH niso usklajevale že vse od leta 2013.
Socialne demokrate pa je novica o zvišanju plač vodilnih v SDH neprijetno presenetila. "Medijska pojasnila predsednice nadzornega sveta, ki povišanje utemeljujejo z večletnim neusklajevanjem (razen z inflacijo), so izrazito cinična do vseh, ki v vseh teh letih niso doživeli nikakršnih usklajevanj, mnogim pa so prihodke omejevali tudi ukrepi za uravnoteževanje javnih financ. Tovrstna zvišanja zato predstavljajo klofuto vsem tistim, ki so v zadnjih letih prav tako prenašali težja bremena, pa njihova obremenjenost ni bila z ničemer ovrednotena; hkrati pa otežujejo delo vsem, ki skušajo doseči nov dogovor o plačah v javnem sektorju."
Zavračajo tudi argumente o povečanem obsegu dela. "Še posebej, če upoštevamo, da SDH in vlada kot skupščina še vedno nista pripravili in predlagali nove strategije upravljanja državnih kapitalskih naložb, ki zaradi spremenjene strukture premoženja že davno ne ustreza več realnosti." Od vodstva pričakujejo, da najprej opravi svoje delo, šele nato pa se pogaja o morebitnih povišanjih nagrad svojega vodstva.
Na vlado so zato naslovili pobudo v treh točkah, v katerih zahtevajo, da ukrene vse potrebno, da se tako ekscesni dohodki vodstva SDH nemudoma omejijo, da zahteva odgovornost članov nadzornega odbora, ki so odobrili tako povišanje, ter da pred povišanjem nagrad vodstva zagotovi pripravo nove strategije upravljanja državnih kapitalskih naložb in jo predloži v sprejem Državnemu zboru.
Nezadovoljstvo zaradi zvišanja plač v SDH so že izrazili nekateri poslanci Gibanja Svoboda in Levice.
KOMENTARJI (501)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.