Valentin Hajdinjak je povedal, da je odstopil s položaja, "ker se v takšnih razmerah ni več dalo delati". Povedal je, da je ob letošnji menjavi uprave ostal v Darsu, ker je bil prepričan, da družba dela dobro. "Ker sem verjel, da se bo z novimi člani nadzornega sveta in uprave dalo delati dobro in uspešno ter izpeljati številne projekte. V letošnjem letu mi je bilo večkrat namignjeno, da bi bilo dobro, če bi se umaknil."
Prepričan je, da je napad nanj del "medijskega konstrukta". "Nisem se dobil ne s Snežičem, ne z Bedenčičem, nisem prejel nobene podkupnine, ni prišlo do nobenega nezakonitega posla ali drugega netransparentnega dejanja." Ponovil je, da je družbo vodil odgovorno in zakonito ter da podpira forenzične revizije. Hajdinjak je prepričan, da si nekateri želijo, da Dars znova postane plen različnih interesov. Po njegovem mnenju je bila krivdna razrešitev, ki je bila na seji Darsa na mizi, "golo izsiljevanje". Prepričan je, da bi na sodišču lahko dokazal njeno neutemeljenost. Kritiziral je tudi nekatere člane uprave in nadzornega sveta. "Ne razumem in obsojam čudne prakse, ki so se jih v zadnjih časih šli predsednik nadzornega sveta in nekateri člani uprave, ki nimajo nobene povezave z modernim korporacijskim upravljanjem slovenskih družb."
Spomnil je, da se je v medijih med drugim problematiziral nakup tovornih vozil, češ da je bil pisan samo za enega ponudnika. Ena od družb je sprožila revizijski postopek, državna revizijska komisija pa je v vseh razen eni točki pritrdila Darsu, iz česar po Hajdinjakovih pojasnilih izhaja, da so bili tehnični pogoji pri konkretnem razpisu dobri.
Po Hajdinjakovih besedah se na razpisih vrti veliko denarja. Eden takšnih je razpis za avtovleko oz. odstranjevanje pokvarjenih in poškodovanih vozil nad 3,5 tone.
Dejal je, da je odstopil, ker se teh iger več ne gre. "Odhajam z dvignjeno glavo brez kakršnekoli odpravnine." Dars je Hajdinak vodil tri leta in pol, v tem času pa je družba po njegovih besedah izpeljala številne projekte. Med drugim je izpostavil izkop druge cevi karavanškega predora, začetek gradnje tretje razvojne osi, prepoved prehitevanja tovornih vozil, uvedbo e-vinjete, prenovo malih počivališč in pridobitev številnih gradbenih dovoljenj za projekte.
Dodal je, da so se Šušteršič in trije člani uprave, ki so bili imenovani v začetku letošnjega leta - Andrej Ribič, David Skornšek in Lidija Kegljevič Zagorc - sestajali za njegovim hrbtom v okrepčevalnici v Zbiljah, kjer da so se pogovarjali o njegovi zamenjavi. "To pa zame ni korporacijsko delovanje," je dejal Hajdinjak.
Šušteršič je medtem za portal N1 zanikal navedbe, da naj bi se skrivoma dobival s člani uprave in da naj bi skupaj snovali Hajdinjakovo zamenjavo. Kot je pojasnil, je bila tema neuradnega sestanka priprava poročila za SDH, Hajdinjaka pa ni povabil, ker je v primeru teh poslov potencialni osumljenec. Sam v tem ne vidi nič spornega; da se dobi s člani uprave, je njegova legitimna pravica, je dejal za portal. Šušteršič je tudi zavrnil očitke, da je bila krivdna razrešitev, ki je bila na mizi, izsiljevanje. "Pridobili smo pravno mnenje, predsednika uprave smo z njim soočili in on je podal odgovore. Potem se je odločil za odstop," je dogajanje na ponedeljkovi seji nadzornega sveta povzel Šušteršič. "Odločali smo se na podlagi argumentov, če teh ne bi bilo, ne vem, kako bi prepričal devetčlanski nadzorni svet. Jaz ga nikoli nisem izsiljeval," je še dejal.
Hadinjakov odstop je danes v javnosti komentiral tudi predsednik NSi Matej Tonin. "Gre za tipično slovensko zgodbo. Tisti, ki prepreči lumparijo, je kaznovan in prisiljen, da odstopi."
SDH zahteva pojasnila od Darsa
Na petkovih ločenih sestankih SDH z upravo in nadzornim svetom Darsa bodo podrobneje pojasnili že izvedene in načrtovane aktivnosti Darsa, povezane z našim oktobrskim razkritjem o domnevnem pobiranju podkupnin za posle z Darsom in sumu kartelnega dogovarjanja pri poslu avtovleke.
Zadevo je v ponedeljek obravnaval nadzorni svet Darsa, ki je sprejel vsebino poročila svojih aktivnosti. SDH je namreč Dars po razkritju domnevnih nepravilnosti pozval k več ukrepom, naložil mu je tudi redno poročanje o aktivnostih. Nadzorniki Darsa so sprejeli tudi sklep o izvedbi forenzične revizije določenih poslov družbe.
Naše razkritje je medtem s čela Darsa odneslo Valentina Hajdinjaka, ki je v ponedeljek s položaja odstopil sam. Po neuradnih informacijah, ki jih navajajo nekateri mediji, naj bi bili na mizi samo dve možnosti - ali odstopi sam ali pa ga nadzorniki razrešijo krivdno.
V SDH so danes poudarili, da kadrovskih zadev oziroma odločitev Darsa ne morejo komentirati. "Tako nadzorni svet kot tudi uprava sta avtonomna organa, ki samostojno in neodvisno sprejemata svoje odločitve," so navedli.
Predsednik nadzornega sveta Darsa Andrej Šušteršič je medtem v ponedeljek za Odmeve na TV Slovenija pojasnil, da je Hajdinjak "podal odstopno izjavo z namenom, da ne bo Dars talec medijskih objav". Hajdinjak, ki naj bi po poročanju nekaterih medijev danes pojasnil svoj odstop, naj bi se poslovil brez odpravnine.
Še konec oktobra je Šušteršič zagotavljal, da uprava Darsa v trenutno sestavi deluje dobro, domnevne nepravilnosti, ki jih bodo pregledali pristojni organi, pa da so se dogajale v prejšnjih sestavah vodstva. Zatrdil je še, da ni razlogov za krivdno razrešitev Hajdinjaka.
KOMENTARJI (440)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.