Po letih odlašanj in izgovorov gre Nova ljubljanska banka (NLB) vendarle v prodajo. Slovenski državni holding (SDH) in NLB sta objavili namero za prvo javno ponudbo delnic (IPO) na ljubljanski in londonski borzi. Ponudba se bo nanašala na najmanj 50 odstotkov delnic plus ena delnica in največ na 75 odstotkov minus ena delnica.
Najprej bodo malim vlagateljem v Sloveniji v nakup ponudili deset odstotkov delnic banke, ki pa pretiranega zanimanja za nakup za zdaj ne kažejo.
Preostali, 90-odstotni levji delež delnic, pa bo ponujen institucionalnim vlagateljem. Prodajalec bo na koncu delnice prerazporedil iz institucionalne tranše v tranšo za male vlagatelje ali obratno, odvisno od količine vpisov v posamezni tranši.
"NLB Skupina je vzdržno dobičkonosna, k strankam usmerjena ponudnica univerzalnih finančnih storitev, ki je največja v Sloveniji in ima vodilni položaj na izbranih trgih v jugovzhodni Evropi. V zadnjih letih je dosegla uspešen preobrat, ki se odraža v stabilnem finančnem in operativnem poslovanju," je ob tem izpostavil predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak in ocenil, da je današnja najava pomemben mejnik.
Matej Šimnic, direktor upravljanja premoženja pri Alta Investu, je povedal, da je trenutno poslovanje banke dobro. "Donosnost na kapital je ustrezna oziroma ugodna, je pa težava, da na koncu vedno pomembno vlogo igra, koliko je vlagateljev in koliko so glede na tržne razmere pripravljeni odšteti za naložbo."
Predsednica uprave SDH Lidija Glavina je dodala, da se sedaj znova začenja postopek privatizacije NLB, skladno s strategijo upravljanja kapitalskih naložb države. "NLB je v zadnjih letih pokazala solidno poslovanje in pričakuje se, da bo tudi v prihodnje ustvarjala vrednost za svoje deležnike kot družba v zasebni lasti," je menila.
Spomimo, da se je Slovenija zavezala k prodaji NLB že leta 2013 v zameno za soglasje Evropske komisije k sanaciji banke z državno pomočjo. Najmanj polovico banke mora prodati do konca leta, preostanek do 75 odstotkov minus ena delnica pa do konca prihodnjega leta. Objavi namere bo okoli 26. oktobra sledila objava prospekta za IPO z razponom cene za delnico in s tem uradni začetek prodaje.
Ko bo ta oblikovan, bo o njegovi primernosti odločal nadzorni svet SDH, lahko pa to tudi preloži na vlado. Če bo tokrat šlo gladko, bodo kupci lahko naročila za nakup delnic NLB oddali v prvem novembrskem tednu. Ko bodo ta zbrana, se bo določila prodajna cena, delnice se bo razdelilo med kupce. Nato bodo te začele kotirati na Ljubljanski borzi in na borzi v Londonu. S tem bodo prodajni postopki za NLB uradno zaključeni, po načrtih naj bi se to zgodilo do sredine novembra.
Večina strank podpira prodajo
Trenutno sicer vse parlamentarne stranke, razen Levice, prodaji ne nasprotujejo. "Mi imamo koalicijsko pogodbo in upam, da bomo največ iztržili za ta del, ki ga bomo prodali," je težko pričakovani začetek komentiral vodja poslancev stranke SD Matjaž Han. "Vsi si želimo predvsem, da bo ta banka prodana nekomu, ki je resen kupec," pa je povedal poslanec SMC Jani Möderndorfer.
V ugoden izplen pa verjamejo tudi v vladajoči LMŠ. "Prepričani smo, da so razmere na mednarodnih trgih zaenkrat še dovolj ugodne, da bi lahko iztržili ustrezno kupnino," je poudaril poslanec Edvard Paulič.
Prodajo naše največje banke pa podpirajo tudi v opozicijski NSi. "Moj poziv vladajoči politiki je: 'Roke stran od prodaje NLB, ker tokrat gre za mnogo več, gre za zaupanje, ali bomo ohranili integriteto'," je koalicijskih strankam zažugal poslanec NSi Matej Vrtovec.
Medtem pa je vodja stranke Levica Luka Mesec že napovedal, da bodo naredili vse, da se privatizacija NLB ustavi. V zvezi s tem pa že napovedujejo tudi sklic izredne seje.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.