Socialni demokrati štejejo sprejemanje šolske zakonodaje, predvsem zakon o financiranju in organizaciji vzgoje ter izobraževanja (ZOFVI), za zelo pomembno odločitev.
Poslanka SD Majda Potrata je poudarila, da imajo pri SD največ pripomb v zvezi z vprašanjem 100-odstotnega financiranja zasebnih šol iz državne blagajne. V poslanski skupini so napovedali, da bodo sami oziroma v dogovoru z ostalimi opozicijskimi strankami poskušali najti poti za razpis referenduma.
Ko se zasebno šolstvo financira iz javnih sredstev, se po besedah Potrate zmanjšuje delež sredstev, namenjenih javnemu šolstvu. "To je neizpodbitno dejstvo, ki se potrjuje tudi v drugih šolskih sistemih," je dejala. "Stališča pravičnosti in dostopnosti šolstva sta ključnega pomena, saj mora država zlasti za osnovno šolstvo, pa tudi za sekundarno in terciarno izobraževanje, zagotoviti dovolj sredstev, da imajo vsi, ne glede na to iz katerega socialnega okolja prihajajo, možnost vstopati v kakovosten šolski sistem."
Vodja poslanske skupine Miran Potrč je dejal, da pri SD ne skrivajo, da se zavedajo možnih posledic sprejema zakona na področju 100-odstotnega financiranja zasebnih šol. Kakovost javnih šol se bo zaradi manjših sredstev znižala, prav tako se bo začelo razlikovanje med tistimi, ki lahko in tistimi, ki ne morejo v zasebnih šolo, je razložil. Možen datum za razpis referenduma bi lahko bil v začetku decembra, še bolj verjeten datum pa je januar naslednje leto. V primeru, da bo prišlo do vložitve suspenzivnega veta na zakon s strani državnega sveta, ga bodo pri SD podprli, je še dejal.
Sicer so pri SD predlagatelje šolskih zakonov o smotrnosti predlaganih sprememb na področju zasebnega šolstva že večkrat opozarjali. Potrata je spomnila, da so v sklopu Partnerstva za razvoj pozvali, da je koncept obeh šolskih zakonov za SD nesprejemljiv. Z javno predstavitvijo mnenj so skušali strokovni in zainteresirani javnosti omogočiti predstavitev pogledov, pripravili pa so tudi številna dopolnila k zakonoma, ki so bila večinoma zavrnjena. Glede na to, da bosta zakona v tretji obravnavi zaprta v vseh bistvenih členih, se SD upravičeno poraja vprašanje, kako naprej, je ob koncu poudarila Potrata.
Grims: SD neti kulturni boj
Poslanec SDS Branko Grims je na novinarski konferenci glede napovedi SD o referendumu o novi šolski zakonodaji dejal, da SD "zlorablja osnovno šolstvo za netenje kulturnega boja". Pri tem se je vprašal, zakaj SD ni predlagala referenduma takrat, ko je nekdanji minister za šolstvo Slavko Gaber pred leti že uzakonil stoodstotno financiranje programov zasebnih šol iz javnih sredstev.
Branko Grims je prepričan, da je v Sloveniji del zasebnih šol v neenakopravnem položaju. "Del zasebnih šol, tudi dve največji katoliški, je že stoodstotno financiranih iz javnih sredstev," je poudaril. Tiste zasebne šole, katerih programi so le 85-odstotno pokriti iz javnih sredstev, so v neenakopravnem položaju, je še dejal. Po njegovem mnenju je to celo neustavno.
Poslanec SDS je povedal, da nova šolska zakonodaja prinaša tri ključne spremembe. Šolski zakoni odpravljajo vse šolnine, dajejo staršem svobodo izbire vzgoje in šole v skladu s prepričanjem ter dajejo staršem tudi bistveno večjo vlogo v šolskem izobraževalnem procesu, je še pojasnil.
Nadzor nad verniki
Grims je tudi kritičen do podpredsednika SD in profesorja Fakultete za družbene vede (FDV) Igorja Lukšiča. Po njegovem mnenju so Lukšičeva navodila študentom "nadzor nad verniki". Poslanec SDS je prepričan, da SD uporablja iste "metode, kot jih je uporabljala pred 50-imi leti". Podpredsednik SD Igor Lukšič zlorablja visoko šolstvo, poslanca SD Majda Potrata in Miran Potrč pa osnovno šolstvo za netenje kulturnega boja, je še poudaril.
Poslanec največje parlamentarne stranke se tudi ne strinja z mnenji, da nova šolska zakonodaja uvaja zasebno šolstvo v škodo javnega. "To preprosto ni res," je zatrdil in dodal, da bodo zasebne šole obogatitev za šolski sistem.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.