Letošnje volitve so postregle z nekaj zanimivimi podatki: volilo je manj mladih volivcev, zato pa nadpovprečno veliko visoko izobraženih. Raziskava Inštituta Mediana je pokazala, da je največ – kar za trikrat – rezultat izboljšala Socialna demokracija, izgubila pa Nova Slovenija. Kam so šli ti volilci?
Zanimive so primerjave, kako so se prerazporedili glasovi glede na leto 2004 in koga raje volijo ženske in koga moški. Poleg tega, da je SD obdržala 86 odstotkov svojih volilcev, je skoraj polovica tistih, ki so pred štirimi leti volili za LDS, letos volila SD. Pobrali so tudi precej glasov desnici. Enajst odstotkov SDS-ovih volilcev s prejšnjih volitev se je letos odločilo za SD, prav tako skoraj13 odstotkov nekdanjih volilcev NSi in 10 odstotkov SLS-ovih. Veliko – skoraj 37 odstotkov – tistih, ki so leta 2004 obkrožili Slovenija je naša, je kljub letošnji Popovičevi podpori Janševi SDS glasovalo za Pahorjeve Socialne demokrate.
Na SDS-jevi strani je moč razbrati, da je obdržala skoraj 80 odstotkov svojih volilcev. Na vprašanje, zakaj NSi, za katero so opozarjali, da jo SDS reže kot salamo, ni v parlamentu, si lahko odgovorimo tudi s temle podatkom: več kot 55 odstotkov volilcev NSi s prejšnjih volitev je letos glasovalo za SDS. In le odstotek in pol tistih, ki so pred štirimi leti volili SD, se je letos odločilo za SDS. Letošnji volilni izid LDS se zrcali tudi v dejstvu, da jim je zvesta ostala le dobra petina tistih, ki so zanje glasovali leta 2004. In koga je prepričal Zares: kar 36 odstotkov volilcev Aktivne Slovenije iz leta 2004, petino nekdanjih LDS-ovih volilcev in skoraj četrtino tistih, ki so leta 2004 glasovali za SMS.
Kar se izobrazbe volilcev tiče se največje odstopanje pokaže pri DeSUS, ki ima največji, kar četrtinski delež volilcev z osnovnošolsko izobrazbo. Nasprotno imata največji delež visoko izobraženih volilcev Zares in SD – Zares več kot tretjino, Socialni demokrati pa več kot četrtino.
Pri tako imenovani spolni strukturi je pri večini strank delež volilcev moških in žensk približno enak, le DeSUS-ovi volilci so v občutni manjšini proti volilkam, 43 proti 57 odstotkom. Nasprotno je med tistimi, ki so glasovali za SNS, skoraj dve tretjini moških.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.