Po večurni razpravi so delegati Socialne demokracije na kongresu v Novi Gorici s široko podporo potrdili nov program stranke, imenovan Slovenija v vrhu sveta. Naša odgovornost in upanje je, da bomo ta cilj, torej da bo Slovenija dosegla svetovni vrh, z njimi tudi dočakali, je ob koncu dejal predsednik stranke Borut Pahor.

V programu, ki so ga zasnovali za obdobje do leta 2030, so Socialni demokrati zapisali, da želijo državi ponuditi vizijo gospodarskega in socialnega razvoja, ki bi ljudem prinesel večjo kakovost življenja ter varno družbo. V partnerskem odnosu s političnimi zavezniki, civilno družbo in javnostjo želijo ob spoštovanju socialnega dialoga uresničevati tiste rešitve, ki bodo državo popeljale naprej, so zapisali v program. Področja, na katerih Socialni demokrati želijo, da se država uvrsti med najrazvitejše družbe sveta, so gospodarska prodornost in inovativnost, kakovost življenja, stopnja varnosti in socialna usoda ljudi v Sloveniji, so zapisali v program.
Nekateri delegati so sicer v razpravi menili, da je program preveč oddaljen od slovenske socialne realnosti in povprečnega človeka, preveč proevropski in skandinavski ter premalo levo-prepoznaven. Ena od kritik je bila na primer ta, da so se v orisu korenin stranke preveč distancirali od komunistične partije. Slišati je bilo tudi opozorila o nujnosti jasne opredelitve ločenosti cerkve od države ter zmanjševanja vlaganja v oboroževanje na račun zdravstva in izobraževanja.
Kljub kritikam je večina bila naklonjena novemu programu
V uvodni predstavitvi predloga novega programa Socialnih demokratov Slovenija v vrhu sveta je podpredsednik stranke Igor Lukšič poudaril, da morajo SD "naskočiti vrh slovenske politike", kar pa ne bo lahko, saj nekateri ne verjamejo v ta cilj. "Prosili bomo te tovariše, naj stopijo ob stran in dajo prostor tistim, ki verjamejo, imajo energijo in voljo. Ko zmagamo, bo dovolj prostora tudi za njih," je še povedal.

Razpravljavci niso bili v celoti enotni glede predlaganega programa. Tako je nekdanji minister za delo Vlado Dimovski ocenil, da je program sicer dobra osnova za nadaljnji razvoj stranke in ga je kot takega treba sprejeti, vendar je opozoril, da bo treba stranko tudi organizacijsko prenoviti, saj program ne bo dovolj za zmago na volitvah. Strinjal se je z Lukšičem, da bo pomemben predvsem izbor pravih ljudi.
Zdajšnja koalicija pogosto govori "saj bi vi lahko, pa niste", je ugotovil Dimovski. Po njegovem mnenju bo partnerstvo mogoče doseči takrat, "ko bomo spoštovali dosežke drug drugega". Vladajoči koaliciji je tako namenil kritiko, naj "že začnejo delati reforme, ne da samo govorijo o njih", saj je čas, da sprejmejo odgovornost za svoja dejanja.
Bolj kritičen je do predloga programa bil poslanec Aureilo Juri, ki je ocenil, da ta ni program stranke, ampak "zapis vrednot slovenskega človeka". Del kritične javnosti nam očita pomik v desno in ne veseli me, da tudi sami priznavamo, da se premikamo na sredino, je dejal. Kritičen je bil do ločnice do "naše komunistične preteklosti", ki so jo avtorji vnesli v program. "Mnogi smo izkoriščali članstvo v komunistični partiji za uresničitev svojih ciljev," je priznal in dodal, da se kljub temu sam nikoli ni sramoval.
Predsednik Mladega forma SD Dejan Levanič je v svojem nastopu ocenil, da program predstavlja odlično izhodišče za razvoj stranke. Poudaril je, da s programom ne zapuščajo korenin levice, ampak so postali moderna, razvojna levica, ki razume potrebe sedanjega časa.
Nekateri govorniki so v svojih nastopih izpostavili pomanjkljivosti, ki jih po njihovem mnenju ima predlog programa. Od preveč liberalno opredeljenih zdravstvenih pravic, premalo definirane skrb za okolje, za vire energije in šolstvo, so premalo poudarjenih socialnih pravic in še drugega.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.