Civilna iniciativa za varovane meje je pripravila protest proti načrtovani vzpostavitvi zbirnega centra za migrante v njihovem kraju. Vodja civilne iniciative Ivan Ceglar je pred današnjih protestom, ki se je začel ob 9. uri, izrazil pričakovanje, da se ga bo udeležilo čim več ljudi. Na protest je naposled sicer prišlo okoli 400 nasprotnikov centra za migrante.
Zanimivo je predvsem to, da so protestniki prihajali iz vse Slovenije in vseh strank. Tako smo med udeleženci lahko videli obraze političnih strank SD, SDS, DOM, DeSUS, gibanja Zedinjena Slovenija in tudi člane skrajnega gibanja Generacija identitete. Redko ali še nikoli nismo uspeli videti takšne politične usklajenosti iz vse Slovenije, ki je prišla izrazit podporo lokalni civilni iniciativi pri protestiranju proti sprejemno-migracijskemu centru.
Župan Ilirske Bistrice, sicer član SD Emil Rojc, je že v preteklosti ostro nastopal proti kakršnemu koli centru, kjer bi se za kratek ali daljši čas gibali migranti, ki so nelegalno prečkali mejo in pri katerih policija izvaja postopke, ki so potrebni pri takšnem prehodu meje. V svoji občini je uspel združiti vse stranke in poskušal po pravni poti in s pomočjo referenduma preprečiti postavitev takšnega centra. Ko je občina ugotovila, da referendum o sprejemno-registracijskem centru za migrante ni mogoč, so predstavniki krajevnih skupnosti, tudi s spodbudo občinskih veljakov, zelo hitro ustanovili civilno iniciativo za varovano mejo.
Civilna iniciativa je v osnovi neposredna oblika sodelovanja državljanov, ki naj bi delovala zunaj političnih okvirjev in strank. Civilne iniciative ustanavljajo državljani za dosego določenih ciljev – v preteklosti so nam bile najbolj poznane tiste, ki so jih ustanavljala različna ekološka društva. Od konca migrantskega vala leta 2015 pa se opaža, da vse več političnih strank posredno ustanavlja ali močno podpira civilne iniciative, z namenom doseganja svojih ciljev in usmerjanja retorike v družbi.
Podobno se dogaja tudi v Beli krajini, kjer je članica SDS Maja Kocjan, ki je kandidirala tudi za županjo, ustanovila podobno civilno iniciativo, ki se prav tako bori proti migrantskemu centru. Ta civilna iniciativa se ne identificira kot delo strankarske volje, ampak kot spontana volja lokalnega prebivalstva, ki slučajno uživa tudi usklajeno politično podporo iz drugih delov Slovenje. Tudi v drugih krajih se pojavljajo podobne zgodbe, spomnimo se samo protesta v Šenčurju, ki so ga obiskali številni poslanci SDS in člani drugih parlamentarnih in neparlamentarnih strank, katerih program temelji tudi na protimigrantski retoriki.
Večina ljudi zaupa civilnim iniciativam bolj kot zaupa političnim strankam, zato civilne iniciative v javnosti uživajo večji ugled. V Jelšanah je civilna iniciativa nastala kot posledica neuspešnega lobiranja občine, da referenduma, ki bi izkazoval voljo občanov, ne bo mogoče izvesti. V civilni iniciativi, ki jo vodijo tudi občinski svetniki in nadzorniki iz občine Ilirska Bistrica, želijo tako najti drug način, da bi preprečili postavitev centra, za katerega država pravi, da še ni potreben in da ga mogoče niti ne bo.
Generacija identitete, ki je bila prav tako prisotna na današnjem protestu, je skrajno gibanje, ki se zavzema za ”čisto” družbo in je ”proti tujim kulturam”. Na svoji strani imajo zapisano, da ”se borijo za zdravo prihodnost svoje nacije.” Prav tako pravijo, da ”zavračajo utopijo multikulturne obsesije, proces globalizacije, masovno migracijo brez kontrole, islamizacijo evropskega kontinenta, in vse, kar ogroža eksistenco nas samih ter našega potomstva."
V vseh pogledih gre za skrajno gibanje, ki je v tujini pogosto v navzkrižju z varnostnimi organi države. V Avstriji so se znašli v središču pozornosti zaradi donacije napadalca v Christchurchu, ki je ubil 50 in ranil prav tako 50 ljudi. Avstrijski mediji so opozarjali, da slovenska SDS nima strahu pred stiki s slovensko podružnico gibanja identitarcev. O tem, da je predsednik SDS Janez Janša še nedavno delil tvite slovenske veje Generacije identitete, več pa je bilo tudi skupnih javnih nastopov slovenskih identitarcev in politikov iz vrst SDS, so se razpisali praktično vsi avstrijski mediji.
Današnji protest v Jelšanah je le zadnji v vrsti poskusov lokalnih in državnih politikov, da bi dosegli lastne cilje, kar počnejo tudi pod pretvezo neodvisnih gibanj. Župan Emil Rojc je pred tem že zakuhal tudi manjšo afero. Vsa lokalna društva naj bi namreč pozval, da se udeležijo protesta, v nasprotnem primeru pa naj pozabijo na financiranje občine. V Sloveniji postaja vse večji problem ugrabitev volje lokalnega prebivalstva s strani političnih strank, ki zaradi upravičenega ali neupravičenega strahu pred migranti, ekološkimi bombami ali novimi cestami ustanavljajo civilne iniciative. Te tako pogosto ustvarjajo politične cilje s pomočjo "neodvisnih gibanj" in v svoja orodja za dosego političnih ciljev potegnejo tudi ljudi, ki se drugače ne želijo politično identificirati.
KOMENTARJI (715)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.