Nekateri mladoletni mariborski dijaki, ki so v začetku februarja na protestih zahtevali vrnitev v šole, so prejeli vabila na sodišče zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih. Po podatkih iniciative Zahtevamo šolo, ki so jih pridobili od policije, so poziv na sodišče prejeli trije mladoletni dijaki. Šest dijakov pa je prejelo kazen zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih v višini 400 evrov, je za STA povedal Lars Podkrajšek iz iniciative.
Dijaki iz iniciative so prepričani, da je šlo za ustrahovanje. Podobnega mnenja so tudi v SD, kjer so danes predsedniku vlade Janezu Janši ter podpredsednikoma Zdravku Počivalšku in Mateju Toninu poslali pismo, v katerem pozivajo k amnestiji dijakov.
"Verjamem, da lahko razumete, da ni in ne more biti prav, da se v suvereni in samostojni Republiki Sloveniji 30 let po razglasitvi njene državnosti dijakom pišejo kazni in vročajo sodni pozivi, ker so se zbrali na trgih in ulicah slovenskih mest, da bi zahtevali svojo pravico do izobraževanja in znanja. To preprosto ni pravično," je zapisala predsednica stranke Tanja Fajon.
V stranki so prepričani, da je represija nad dijaki, ki želijo v šolo, napačen pristop. "Kazni in pozivi na sodišče so v nasprotju s temeljnimi vrednotami, na katerih temelji Ustava Republike Slovenije. Stiske dijakov so izjemne," je še poudarila.
Mladoletni dijaki poiskali pravno pomoč
Trije mladoletni mariborski dijaki, eden izmed njih je že prejel poziv na sodišče, so pomoč poiskali pri Pravni mreži za varstvo demokracije. "Za njih smo našli odvetnika, ki bo prevzel njihova pooblastila in jim bo strokovno pomagal," je ob vložitvi pobude za oceno ustavnosti odloka o prepovedi zbiranja povedala Barbara Rajgelj iz Zavoda Open.
Kot so pojasnili v iniciativi Zahtevamo šolo, so policisti podali obdolžilni predlog na Okrajno sodišče v Mariboru, saj naj bi dijaki z zbiranjem ogrožali javno zdravje oseb v Sloveniji, čeprav so nosili zaščitne maske in držali razdaljo. Podobni shodi dijakov so potekali tudi drugod po Sloveniji. Pozive so po podatkih iniciative zaenkrat prejeli le protestniki iz Maribora. Ob tem so pozvali vse, ki so dobili poziv, naj jih kontaktirajo.
Pripravljajo namreč skupinski odziv. Podkrajšek je pojasnil, da se pri tem usklajujejo s Pravno mrežo za varstvo demokracije, vse dijake pa bo zastopal isti odvetnik. Razmišljajo tudi o tožbi proti državi.
Sicer pa v iniciativi pripravljajo manjše protestne akcije. Z njimi bodo po Podkrajškovih besedah izrazili nezadovoljstvo z ukrepi, ki so nesorazmerni s potekom epidemije covida-19. O samem poteku teh akcij zaenkrat v iniciativi ne dajejo dodatnih informacij.
Pravna mreža za varstvo demokracije, ki združuje Pravno-informacijski center nevladnih organizacij, Amnesty International Slovenija, inštitut Danes je nov dan in Zavod za kulturo raznolikosti Open, je ponudila podporo posameznikom in organizacijam, ki se zaradi nenasilnega javnega delovanja znajdejo v postopkih. Podporo bodo zagotavljali pri uporabi pravnih sredstev za izpodbijanje postopkov in praks, ki so nezakoniti, protiustavni in nedemokratični, so sporočili ob ustanovitvi. Nastanek pobude so med drugim spodbudile nesorazmerno visoke globe zaradi javnega udejstvovanja.
Premier Janez Janša je sicer danes v okviru poslanskih vprašanj na seji DZ pojasnil, da se zaradi novih različic koronavirusa, ki so bile odkrite tudi pri nas, poraja dvom, ali tvegane stike zmanjševati glede na predviden načrt ali ukrepe za krajši čas bolj zaostriti in zaustaviti javno življenje, kot se je to zgodilo v Veliki Britaniji in na Češkem. Kot je pojasnil, tu ne gre samo za strokovno, ampak tudi politično odločitev. Obenem pa je pojasnil, da iščejo možnosti za obiskovanje šole za tiste dijake, ki se še vedno šolajo na daljavo.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.