Zaradi dogovorov o povišanju plač v javnem sektorju in inflacijskih pritiskov so občine prisiljene v poviševanje cen. Člani Združenja mestnih občin Slovenije so to problematiko obravnavali in na vlado naslovili poziv, da bi se stroški povišanja plač, ki so nastali, pokrili iz državnega proračuna, saj se občine pri financiranju vrtcev soočajo z vedno višjimi stroški ogrevanja in prehrane, ki so posledica vsesplošne draginje. Dodatno finančno breme za občine predstavljajo tudi višji stroški dela, ki so posledica nedavno sprejetega dogovora o povišanju plač pomočnicam vzgojiteljic v vrtcih.
Ker vlada ni odgovorila na poziv ZMOS, da bi se stroški povišanja plač, ki so nastali po 1. januarju, pokrili iz državnega proračuna, so bile mestne občine prisiljene v napoved povišanja cen vrtcev, in sicer od 14 do 17 odstotkov. Po oceni združenja se bodo posledično položnice staršem in skrbnikom za plačilo vrtca povečale za povprečno devet do 12 odstotkov, saj je višina subvencije za vrtec, do katere je upravičena posamezna družina, odvisna od njenega skupnega družinskega prihodka.
"Situacija povzroča izrazite neenakosti med državljankami in državljani, saj imajo občine zelo različno sposobnost amortizacije inflacijskih pritiskov, cene vrtcev pa pogosto postanejo poligon za politični populizem na občinskih mestnih svetih," je izpostavila podpredsednica SD Mija Javornik. Povedala je, da stanje, ki lahko povzroči nepopravljivo škodo, vpliva na možnost staršev in lokalnih skupnosti, da pod enakimi pogoji vsem otrokom zagotovijo dostop do vrtčevske oskrbe, ki je ključna za socializacijo in uvedbo v pedagoški proces.
"Skrb za najpomembnejšo in hkrati najšibkejšo skupino mora biti opravljena celovito in enotno," je poudarila. Zato v SD predlagajo prenos financiranja predšolske vzgoje z lokalnih skupnosti na državno raven. "Investicija v otroke, njihove veščine in znanje je najboljša dolgoročna naložba za razvoj te države. Noben otrok ne sme ostati zadaj, nobena regija ne sme ostati zadaj," je ob tem poudarila.
Sicer pa se v SD zavzemajo, da se v državi vzpostavi sistem brezplačnega predšolskega varstva in vzgoje, kar so koalicijske Gibanje Svoboda, SD in Levica tudi zapisale v koalicijsko pogodbo, je spomnila poslanka SD in podpredsednica stranke Meira Hot. A kot je poudarila, se je ob napovedih dviga cen vrtcev nujno odzvati takoj, zato v poslanski skupini SD vladi predlagajo, da vzpostavi začasni mehanizem, s katerim bi preprečila, da bi stroški amortizacije višjih cen vrtcev postali breme staršev. "Razdelitev stroškov otroškega varstva med državo, družine, skupnost in trg je pomemben pokazatelj delitve družbene odgovornosti za otroke in s tem za razumevanje družbene in medgeneracijske solidarnosti," je izpostavila.
Kot je še dodala, bomo v Sloveniji resnično zagotovili, da noben otrok ne bo zapostavljen, ne glede na kraj prebivanja, prihodek družine ali druge okoliščine, zato je poslanska skupina SD na vlado naslovila pobudo, da se na območju Slovenije vzpostavi sistem brezplačnega predšolskega varstva in vzgoje, da se prenese pristojnost urejanja in financiranja predšolske vzgoje iz ravni lokalne samouprave na raven države in da do uveljavitve nove rešitve vzpostavi začasni mehanizem za preprečitev dviga cen predšolskega varstva.
Koalicijskim partnerjem za zdaj vsebine pobude niso posebej predstavljali, saj so pobudo naslovili na vlado, ki bo zdaj po besedah poslanke Meire Hot morala preučiti možnosti, kako vzpostaviti omenjeni mehanizem bodisi z interventno zakonodajo bodisi z dogovorom med občinami in državo. Podpredsednica SD se sicer nadeja, da bo vlada prisluhnila pobudi koalicijske partnerice. Prve odzive vlade tako pričakujejo v naslednjih dveh tednih.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.