Predsednica SD Tanja Fajon in podpredsednik stranke Matjaž Nemec menita, da premier Janez Janša varnost zamenjuje z nadzorom nad državljani. Fajonova opozarja na afero Pegasus in Janšo poziva, naj zagotovi neodvisno, prostovoljno, forenzično preiskavo mobilnih aparatov, zlasti prvakov političnih strank, preiskovalnih novinarjev in tudi civilne družbe.
Fajonova: Janša naj zagotovi neodvisno in prostovoljno forenzično preiskavo mobilnih aparatov
Fajonova in Nemec sta na današnji novinarski konferenci spregovorila o "političnem podrejanju varnostnega aparata države s strani največje koalicijske stranke".
Fajonova je v izjavi novinarjem uvodoma poudarila, da bi Janša moral pojasniti, kaj je počel in kaj se je dogovoril, ko je decembra 2020 v Izraelu obiskal podjetje, ki v Evropi prodaja sistem za vohunjenje Pegasus. Obenem je Janšo pozvala, naj omogoči "neodvisno in prostovoljno forenzično preiskavo mobilnih aparatov, na prvem mestu prvakov političnih strank, pa tudi preiskovalnih novinarjev in civilne družbe, da bomo v resnici vedeli, ali se je prisluškovanje dogajalo tudi pri nas".
Nekatere države v Evropi so že napovedale neodvisne preiskave, je spomnila. Če tega Janša v določenem roku ne bo storil, bodo morali pozvati evropske institucije ali neodvisne organe, da to storijo na slovenskih tleh, je napovedala Fajonova. To bi po njenih ocenah morala opraviti predvsem neodvisna agencija, raje iz tujine, možnost pa je tudi prek nevladnih organizacij. Kot je pojasnila, so v Evropski parlament v teh dneh prejeli obvestilo, naj se podrobneje začnejo ukvarjati tako s samim vohunjenjem na evropskih tleh kot s porastom neonacizma in skrajnih desnih ekstremistov v Sloveniji.
Tako prva dama SD kot podpredsednik stranke sta spregovorila tudi o neonacizmu v Sloveniji in s tem povezanimi pripadniki rumenih jopičev, ki so 25. junija na Prešernovem trgu ob dnevu državnosti razgrnili svoj transparent. Takrat je tam ob prazniku potekala tako imenovana alternativna proslava petkovih protestnikov. Predstavniki rumenih jopičev, med katerimi so prisotni tudi vidni simpatizerji neonacističnih idej in prepričanj, so namreč pred začetkom prišli na prizorišče, od koder pa so jih pospremili policisti.
V zadnjem tednu avgusta – 25. in 26. avgusta – bo Nemec dal predlog za sklic seje Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) glede dogajanja v Policiji. Povabili bodo tudi premierja Janšo in direktorja Policije Antona Olaja, da pojasnita toleriranje neonacizma v Sloveniji. "Ob vse več indicih o povezavah med rumenimi jopiči ter ljudmi iz ali blizu vlade je prav, da državljanke in državljani dobijo jasna pojasnila, zakaj vlada tolerira tako imenovane rumene jopiče, zakaj se policistom onemogoča opravljanje njihovega dela," je dejal Nemec.
Poleg predsednik vlade in direktorja Policije, pa bodo na sejo, ki jo bo Nemec predlagal, prav tako vabljeni tudi novinarji, ki so delali na tem področju, ter še drugi politiki, med njimi tudi državni sekretar za nacionalno varnost Žan Mahnič.
"Pod Janševo vlado se krepijo tudi neonacisti in moramo biti pozorni na to, kaj se dogaja glede varnosti v Sloveniji," pa je ob tem še dodala Fajonova.
Po počitnicah se sicer po napovedih opozicije obeta več možnih interpelacij ministrov. To je pred nekaj dnevi že omenila poslanka LMŠ Jerca Korče. Ena prvih je interpelacija okoljskega ministra Andreja Vizjaka, o čemer se bo opozicija pogovorila in pri vsem nastopala skupaj, je danes še povedala predsednica SD.
Policija očitke zavrača in pripravlja poročilo
Iz Policije so danes za TV Slovenija očitke zavrnili. "Občasna zatrjevanja, ki jih je mogoče zaslediti v javnosti in namigujejo na 'politizacijo Policije', kategorično zavračamo," so zapisali v odzivu. Dodali so še, da se bo Olaj odzval na vabilo na sejo Knovsa, če ga bo prejel.
Odzvali pa so se tudi v Sindikatu policistov Slovenije (SPS), zlasti na navedbe, da naj bi nekateri zaposleni na policiji prejeli opomine pred odpovedjo, ker so sodelovali pri preprečitvi konflikta na protestu konec junija med t. i. rumenimi jopiči in udeleženci protesta.
V pozivu članom, ki ga je sindikat objavil na svojem profilu na Facebooku, so takšno ravnanje vodstva policije označili za nezakonito in poseg v pravice iz delovnega razmerja.
Predsednik SPS Kristjan Mlekuž je vse zaposlene, ki bi prejeli kakršnokoli pisanje delodajalca v zvezi z navedenimi dogodki, pozval, da se obrnejo na sindikat. Zagotovil je, da jim bo sindikat zagotovil brezplačno pravno pomoč, ne glede na članstvo v sindikatu.
Spomnimo, po incidentu na Prešernovem trgu je notranji minister Aleš Hojs zapisal, da bo Policija pripravila poročilo, vezano na ukrepanje zoper rumene jopiče, in dodal, da so po njegov oceni "ti brez potrebe prišli na Prešernov trg, saj bi lahko kulturno proslavljali na Trgu republike". "Ne meči biserov med svinje, pravi Sveto pismo, in lahko bi sledili tej modrosti," je še dodal in s tem razburil predvsem nasprotnike vlade in udeležence protesta.
Generalni direktor Policije Olaj je po protestu nato sporočilm, da ukrepanje Policije zoper rumene jopiče zahteva jasne odgovore javnosti. Odredil je tudi izvedbo nadzora nad delom Policijske uprave (PU) Ljubljana. Strokovni nadzor je kasneje pokazal, da so na Prešernovem trgu na dan državnosti policisti 13 pripadnikov rumenih jopičev, ki so tja prišli s transparentom, pridržali zakonito in skladno z načelom sorazmernosti.
Na dogajanje se je v burnem soočenju s Hojsom v oddaji 24UR ZVEČER odzval Nemec. "Neprimerno je, da je predsednik vlade, kasneje pa minister za notranje zadeve in direktor policije, odrejal javno in na takšen način, kaj mora početi Policija in česa ne. Gre za pritisk na delo policistov. In jasno sporočilo zanje je, naj ne sklonijo glave pred instrumentalizacijo vladajoče ekipe. Treba je ubraniti osnove demokratičnosti družbe," je dejal.
"Neonaciste označuje za bisere, ljudi, ki protestirajo, kar je njihova ustavna pravica, pa označuje za svinje. Kakšna so dvojna merila do rumenih jopičev oziroma podmladka stranke SDS, je evidentno," je še pristavil.
Fajonova in Nemec sta danes sicer opozorila tudi na policijsko poročilo o nadzoru nad policijskim centrom za zaščito in varovanje ter ljubljansko policijsko upravo, ki v celoti razkriva še nekatere podrobnosti, ki jih ni bilo mogoče najti v policijskem poročilu za javnost. Besedilo v celoti ugotavlja določene nepravilnosti pri delu policistov in razkriva, da nekateri poslanci niso upoštevali napotkov policistov, ki so jim svetovali, da se izognejo sovražno nastrojeni skupini protestnikov pred državnim zborom med 5. in 7. julijem.
Nemec je dejal, da so do njih prišle informacije, da bo Olaj do konca tedna razdelil opomine pred odpovedjo vodilnim na PU Ljubljana. "Gre za pritiske na delo policistov. Zelo problematična je tudi podpora neonacistom. Zaznali smo tudi povezovanje neonacistov z rumenimi jopiči."
Dotaknila sta se tudi afere zaradi vohunjenja s programsko opremo Pegasus, s katero so prisluškovali tudi vidnejšim politikom. Med drugim naj bi s programsko opremo izraelskega podjetja NSO vohunili tudi za novinarji in aktivisti. Med njimi naj bi bil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron in več francoskih medijev. Potencialna tarča naj bi bil tudi vodja Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, pa tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
Fajonova je pozvala vlado naj zagotovi neodvisno, forenzično raziskavo mobilnih aparatov poslancev in preiskovalnih novinarjev – komu so prisluškovali, zakaj in kdaj. "Vlada je odgovorna, da da navodila, da preiščejo nepravilnosti." Če to predsednik vlade ne bo storil, se bodo morali obrniti na evropske institucije, je napovedala.
V Sloveniji bi to lahko preiskovala neodvisna agencija, morda tudi tuja, ki deluje nepristransko, je pojasnila predsednica SD. V tujini je to denimo omogočila Amnesty International.
Nemec je kot predsednik Kknovsa v oddaji 24UR ZVEČER sicer že pojasnil, da so pred dobrim letom dobili dva namiga. Eden je bila prisotnost madžarskih agentov v dveh slovenskih medijih, drugi pa, da naj bi se slovenska vlada zanimala za nabavo določene programske tehnike vohunjenja. To so preverjali junija lani, je RAZKRIL: "Najprej na Sovi, kjer smo zahtevali poročilo v zvezi s tem, in nato v nadaljevanju na GPU, sicer v povezavi z neko drugo temo."
Afera je veliko prahu dvignila tudi na sosednjem Madžarskem, kjer naj bi vlada Viktorja Orbana vohunsko programsko opremo uporabila proti preiskovalnim novinarjem in preostalim neodvisnim medijem v državi, s tem pa krepila svoj nadzor nad njimi, je poročal The Guardian. Madžarsko tožilstvo je že odprlo preiskavo, oblasti pa so vse obtožbe zavrnile kot neutemeljene.
KOMENTARJI (944)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.