Predsednik države Borut Pahor je v odzivu na izjave premierja Janeza Janše o Tajvanu in Kitajski izpostavil, da Slovenija že vse od vzpostavitve diplomatskih odnosov s Kitajsko dosledno zagovarja načelo ene Kitajske. Dodal je, da je k temu načelu zavezana tudi Evropska unija. "Taipei ima gospodarska predstavništva v 20 članicah EU. Ideja, da bi tako predstavništvo odprli v Sloveniji, ni nova. Predsednik jo vidi kot spodbudo gospodarskim odnosom," pa so iz predsednikovega urada odgovorili na vprašanje, ali je bil predsednik republike kakorkoli obveščen o odločitvi oz. napovedi premierja Janše.
Predsednik je sicer namerno naredil razliko med Taipeijem, sicer prestolnico Tajvana, in Tajvanom kot državo. V članicah EU so namreč "predstavništva Taipeija", ne pa Tajvana, čemur Ljudska republika Kitajska ostro nasprotuje, ker ima Tajvan za del svojega ozemlja in nasprotuje neodvisnosti tega otoka.
Premier je v ponedeljkovem pogovoru za indijsko televizijo, ko je razkril, da potekajo pogovori s Tajvanom o "izmenjavi predstavništev", zatrdil, da "to ne bo na ravni veleposlaništev". "To bo predstavništvo na enaki ravni, kot jih ima že veliko držav članic EU," je dejal. Pri tem je Kitajsko ostro kritiziral zaradi odziva na napoved Litve na odprtje diplomatskega predstavništva na Tajvanu in tajvanskega v omenjeni baltski državi, pa tudi sicer Tajvan označil za državo. Na zunanjem ministrstvu pa so povedali le, da pogovori potekajo in da naj bi šlo za vzpostavitev "gospodarsko-kulturnega predstavništva". Ni pa jasno, kako daleč so.
Na kitajskem zunanjem ministrstvu so v sredo Janševe izjave glede Tajvana označili za "nevarne" ter izrazili ostro nasprotovanje, češ da je Tajvan nedeljiv del kitajskega ozemlja, načelo ene Kitajske pa da je splošno priznano pravilo mednarodnih odnosov.
Nujna seja OZP zaradi Janševih izjav: 'Nedopustno soliranje na škodo Slovenije'
Trojica opozicijskih poslanskih skupin - SD, LMŠ in SAB - zaradi Janševih izjav o Kitajski in Tajvanu zahteva sklic izredne seje odbora za zunanjo politiko (OZP). Na skupni novinarski konferenci so spregovorili o razlogih za to.
Kot je uvodoma dejal Matjaž Nemec (SD), ki je tudi član omenjenega odbora, so Janševe izjave v neskladju s pogodbami, ki jih mora RS spoštovati. Gre za strateški premik v odnosu do druge največje gospodarske sile na svetu in za nekonsistentno politiko v trenutku, ko se slovenski športniki odpravljajo v Peking na olimpijske igre. Ob tem pa Nemec opozarja, da je lahko gospodarska škoda precejšnja. Zato pravi, da je pomembno, da se za zaprtimi vrati pogovorijo, ali je prišlo do spremembe strateških ciljev RS.
Ob tem je Nemec spomnil, da je imela Slovenija s Kitajsko ob pojavu pandemije covida-19 vzpostavljene kanale solidarnosti in je bila prav Kitajska ena od prvih držav, ki je Sloveniji pomagala v času, ko si v Evropi ni bilo moč zagotoviti zaščitnih sredstev za spopadanje s pandemijo.
Opozoril je tudi, da Slovenija kandidira za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov, za kar je pomembna tudi podpora afriških in azijskih držav, kjer ima Kitajska svoj vpliv, "tudi pri glasovih, ki jih Slovenija potrebuje v VS, da se kandidatura izkaže uspešna". Dejal je še, da gre na eni strani za nekonsistentnost, ko Slovenija išče podporo za nestalno članico VS ZN, na drugi strani pa iskanje konflikta in odpiranja novih vprašanj s še eno od globalnih velesil in drugo gospodarsko velesilo sveta.
Andrej Rajh (SAB) je dejal, da gre "za nedopustno in samovoljno soliranje partikularnih interesov Janševe stranke na škodo Slovenije". "Kitajska je pomembna partnerica, zato je taka politika lahko škodljiva in zaprta seja je več kot na mestu," je poudaril. Slovenija pod sedanjo vlado po njegovih besedah postaja "pobalinski otrok, ki solira in se opredeljuje do tem, o katerih je nihče ni povprašal za mnenje. Taka politika je škodljiva in predstavlja nadaljevanje škodljive politike, ki smo jo zasledili s strani sedanjega predsednika vlade že v času ameriške predvolilne kampanje".
Svoj podpis pod sklic nujne seje so dali tudi v LMŠ. Nik Prebil je poudaril, da gre za zaostrovanje odnosov s svetovno velesilo po nepotrebnem in da je šla izjava mimo državnega zbora. Dodal je, da je državni zbor tisti, ki kroji, spreminja in sprejema celotno zunanjo politiko Slovenije in opozoril, da so nedavne premierjeve izjave o vzpostavitvi predstavništev s Tajvanom šle mimo državnega zbora. Dodal je, da je bilo danes opaziti tudi neskladnost med predsednikom vlade in ministrstvom za zunanje zadeve, saj slednje javnosti sporoča, da naj bi šlo za gospodarsko ali kulturno predstavništvo.
Spomnimo, slovenski premier Janez Janša je v pogovoru za indijsko televizijo Doordarshan med drugim razkril, da s Tajvanom potekajo pogovori o izmenjavi predstavništev. Hkrati je bil zelo kritičen do Kitajske, ker se je ostro odzvala na odločitev Litve, da odpre svoje diplomatsko predstavništvo v Tajpeju in dopusti tajvansko v Vilni.
Na njegove izjave se je ostro odzval tudi uradni Peking. Janševe izjave o Tajvanu so označili za nevarne. "Tajvan je nedeljiv del kitajskega ozemlja. Vlada Ljudske republike Kitajske je edina legitimna vlada, ki predstavlja celotno Kitajsko. Načelo ene Kitajske je splošno priznano pravilo mednarodnih odnosov in univerzalen konsenz mednarodne skupnosti," je na novinarski konferenci v Pekingu povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Džao Lidžjan.
KOMENTARJI (582)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.