V SD so predsedniku vlade Janezu Janši danes posredovali predlog sporazuma o partnerstvu, ki ga je kolegij predsednika Socialnih demokratov oblikoval minuli petek. Slednji pa je danes članom predsedstva stranke poslal tudi vabilo na sestanek 25. marca, na katerem naj bi oblikovali vsebinske pripombe in dopolnitve k besedilu, ki ga je predsednikom strank pred časom posredoval Janša, so sporočili iz SD.
Janša in Pahor sta se na njunem pogovoru minuli četrtek strinjala, da bi moral imeti morebitni sporazum parlamentarnih strank dva dela, vsebinskega in proceduralnega.
Koncept proceduralnega dela sporazuma, za katerega so se zavzeli Socialni demokrati, tako med drugim določa, da podpis sporazuma o partnerstvu nobene od strank podpisnic ne zavezuje k vnaprejšnjemu soglasju k predlaganim reformam, kakor bi jih sprejela vlada. V skladu s predlogom SD bi moral predsednik vlade vsem podpisnicam sporazuma predložil konkreten, terminsko določen zakonodajni program aktivnosti vlade za uresničevanje gospodarskih in socialnih reform, v katerem naj bi bili opredeljeni vsaj temeljni cilji vsakega od predlaganih zakonov, po možnosti pa tudi njegova celovitejša vsebina.
Koncept tudi predvideva, da bodo podpisnice sporazuma razpravljale o vsakem predlogu zakona posebej. Poleg tega v skladu s predlogom dokumenta vlada v zakonodajni postopek ne bo predlagala nobenega predloga zakona, za katerega bi katera koli podpisnica menila, da spada v zakonodajni program gospodarskih in socialnih reform, če ga ne bodo predhodno dobile v oceno ostale podpisnice sporazuma, in če o njem, ne prej kot v 15 dneh po predložitvi, ne bo opravljen skupen razgovor predstavnikov podpisnic sporazuma.
V zvezi s tem predlog dalje predvideva, da v primeru, če dogovor po usklajevanju predstavnikov podpisnic sporazuma ni dosežen, možnost ocenijo predsedniki strank podpisnic sporazuma v nadaljnjih osmih dneh. V primeru, da sporazum ni dosežen in predsednik vlade sklene, da bo neusklajeni zakon kljub temu vložil v parlamentarno proceduro, pa imajo stranke podpisnice, ki so temu nasprotovale, pravico do javnega pojasnila svojih stališč glede vsebine zakona in zanj ne prevzemajo odgovornosti.
Dokument, ki ga predlagajo Socialni demokrati, predvideva tudi vključitev socialnih partnerjev v nastajanje vsakega od predlogov zakonov in projekta gospodarskih in socialnih reform kot celote, stalno obveščanje državnega zbora in javnosti o vseh gradivih, stališčih in dogovorih strank podpisnic v zvezi s sporazumom, pa tudi ustanovitev Partnerskega sveta, v katerem bi sodelovali predsedniki strank podpisnic in podpisniki predstavnikov narodnosti.
Po predlogu SD bi lahko vsaka od strank podpisnic kadar koli izstopila iz sporazuma.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.