V tekmo za predsednika druge največje koalicijske stranke so vstopili Jani Prednik, Tadej Beočanin in Milan Brglez. A so odzivi s terena kazali na veliko razdrobljenost glasov. Tako se je na prigovarjanje članstva za kandidaturo tik pred zdajci odločil še Matjaž Han in dodobra premešal karte.
S prvim krogom glasovanja so začeli okoli 16.30, nekaj pred 18. uro pa so začeli s štetjem glasov. Hana je v prvem krogu podprlo 115 delegatov, Brgleza pa 104 delegati. Šef poslancev Prednik je v prvem krogu prejel glasove 96 delegatov, ajdovskega župana Beočanina pa je podprlo 69 delegatov.
Izid med kandidati je bil torej tesen. Tako Han kot Brglez sta v izjavi pred drugim krogom glasovanja dejala, da ne glede na to, kdo prevzame stranko, mora ta po kongresu ostati enotna in povezana. V nasprotnem primeru kongres, ki so se ga odločili izpeljati predčasno, ne bo imel smisla, je dodal Brglez. Han je obenem še ocenil, da jim je uspelo v zadnjih tednih stranko nekoliko konsolidirati.
V drugem krogu glasovanja je nato Han premagal Brgleza. Mandat za vodenje stranke so mu delegati podelili s 182 glasovi, medtem ko jih je Brglez prejel 172.
In kaj so kandidati pred glasovanjem povedali članom?
Gospodarski minister in dolgoletni član SD Han se je v uvodu nagovora zahvalil vsem 157 delegatom, ki so prispevali podpis za njegovo kandidaturo. V stranki je potreben preporod, meni. "Na nas je, da vzpostavimo novo kulturo političnega delovanja, da ostanemo to, kar smo vedno bili – varuhi demokracije, človekovih pravic in tudi poštenosti," je dejal. To jim lahko uspe, če ne bodo gojili zamer, je izpostavil.
V vladi morajo igrati še pomembnejšo vlogo, meni. To, da se zna pogovarjati z vsemi, je njegova prednost, SD pa vidi "absolutno v levosredinskih vladah", le da je SD vodilna stranka, kar po njegovi oceni lahko dosežejo v petih letih.
Brglez je poudaril vrnitev h koreninam socialne demokracije, kar po njegovih besedah med drugim pomeni zagotavljanje enakih možnosti in priložnosti za vse. Izpostavil je solidarnost, ki mora biti po njegovem prepričanju del sleherne politike, med drugim davčne in stanovanjske.
Kot je še ocenil, je stranka na prelomni točki. "Odločiti se moramo, ali želimo naš korak usmeriti naprej in postati vodilna politična sila v Sloveniji ali se sprijazniti s tem, kako iz nekoč vodilne sile postajamo vse bolj stranka, ki se pred vsakimi volitvami krčevito bori za preživetje," je opozoril Brglez.
Ajdovski župan Beočanin je v svoji predstavitvi izpostavil predvsem program SD, ki ga je stranka doslej po njegovi oceni izvajala premalo, prepočasi in prešibko. Prepričan pa je, da je nedavno dogajanje v stranki, povezano z afero ob nakupu prostorov za potrebe sodišča, še dodatno spodbudilo člane, da stopijo v bran "največji ideji, ki jo svet premore – ideji socialne demokracije".
Slovenija in Evropa za soočanje z družbenimi izzivi nujno potrebujeta močno, enotno in odločno socialno demokracijo, pa je v svoji predstavitvi poudaril Prednik. Prepričan je, da je SD stranka z najboljšim programom ter ljudmi z izjemnim znanjem ter izkušnjami. Od stranke se tako upravičeno pričakujejo odločna socialdemokratska drža, odgovorno delovanje in rezultati, je navedel.
Stranka je volilni kongres sklicala po zapletih, ki jih je na dan naplavila afera okrog nakupa stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani. Ta je s čela ministrstva za pravosodje odnesla ministrico iz njihove kvote Dominiko Švarc Pipan. Očitki o korupciji in vpletenosti v sporni posel pa so se zgrnili tudi nad stranko, ki je močno nazadovala tudi v javnomnenjski podpori. Aktualna predsednica SD Tanja Fajon je tako napovedala najprej volilni kongres, nato pa tudi, da se na njem ne bo potegovala za nov mandat.
Stoječe ovacije za Tanjo Fajon
Na kongresu je spregovorila tudi Tanja Fajon, ki se je poslovila z vrha stranke. Pospremili so jo s stoječimi ovacijami, v slovo pa je dobila tudi šopek rož.
"Mislim, da bo en zelo dober dan, je tudi prelomen dan za stranko in priložnost za en nov začetek," je dejala ob prihodu na kongres.
V uvodnem nagovoru zbranim na kongresu se je med drugim ozrla na štiriletno obdobje predsedovanja stranki. Po pretresih v luči afere ob nakupu prostorov za potrebe sodišč na Litijski cesti, ki je stranko tudi pripeljala do izrednega volilnega kongresa, pa je prepričana, da je SD v bistveno boljši kondiciji kot pred nekaj meseci.
Po njenih besedah so dokazali, da je ideja socialne demokracije še kako živa, članstvo pa izjemno aktivno. Želi si, da vodstvo stranko postavi tja, kjer ji je mesto. "V politiki ni zmagovalcev, smo samo ljudje, ki delamo tisto, kar verjamemo, da je najboljše za ljudi," je dejala.
Pred odločitvijo o novem vodstvu stranke je izrazila željo, da bo nov predsednik srčen, iskren, pošten, povezovalen in vključujoč. Obenem je izpostavila, da so v stranki vedno znali biti samokritični in redkeje izraziti pohvalo. Delegatom je zaželela dober izplen kongresa ter jih pozvala, naj novega predsednika ne začnejo rušiti že dan po kongresu.
KOMENTARJI (773)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.