Predsednik republike Janez Drnovšek je državnemu zboru tudi uradno predlagal, da za guvernerja Banke Slovenije imenuje Marka Kranjca. Kot je Drnovšek pojasnil v dopisu državnemu zboru, je Kranjec, profesor na fakulteti za upravo, vrhunski strokovnjak in izjemno dober poznavalec razmer na področju financ in bančništva. 'Kandidat ima dolgoletne izkušnje ter osebnostne lastnosti, potrebne za uspešno vodenje Banke Slovenije ter njeno predstavljanje v Evropski centralni banki,'' pojasnjuje predsednik.
Drnovšek poslancem ne bo ničesar pojasneval
Ob današnjem obisku Maribora pa je predsednik dejal, da poslancem ne bo pojasnjeval zapletov v zvezi z imenovanjem novega guvernerja. "Pisni odgovor so že dobili, zato se mi ne zdi smiselno, da bi pošiljal novega," je dejal Drnovšek in dodal, da je bistveno, da državni zbor čim prej potrdi novega guvernerja.
Kot je dejal slovenski predsednik, se morajo nekateri sami vprašati, zakaj bo do imenovanja novega guvernerja najverjetneje prišlo šele zdaj in zakaj tega niso storili že prej, saj je sam svoj predlog dal že dvakrat, poslanci vladajoče koalicije pa so ga obakrat zavrnili.
Medtem so iz poslanske skupine SNS sporočili, da se bodo o podpori Kranjcu izrekli prihodnji teden. V vseh ostalih parlamentarnih strankah so Kranjca že ocenili za primernega kandidata za guvernerja.
Sklep je treba spoštovati
V SD in SDS menijo, da bi predsednik Drnovšek v skladu s sklepom DZ, moral poslancem pojasniti zaplete v zvezi z imenovanjem novega guvernerja Banke Slovenije. V pa LDS menijo, da to ni potrebno.
Po besedah vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka je sklep državnega zbora potrebno spoštovati. Ob tem pričakuje, da se bo predsednik odzval in odgovoril na vprašanje, ki mu jih je DZ postavil na podlagi sprejetega sklepa. V stranki pričakujejo, "da se bo razvila vsebinsko bogata in konstruktivna razprava.“
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč meni, da je v formalnem smislu Drnovškov odgovor nesprejemljiv in nespameten. "Gre za formalen sklep DZ, ki ga je sprejela koalicija, vendar je vseeno sklep in ustavna obveznost predsednika je, da poda odgovor," je povedal Potrč. Predsedniku kljub temu, da so v SD nasprotovali omenjenemu sklepu, Potrč svetuje, da odgovor poda vsaj pisno.
Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč meni, da ni potrebe, da bi predsednik poslancem pojasnjeval zadeve v zvezi imenovanjem guvernerja.
Šušteršič: Odličen kandidat
Direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič meni, da je Kranjec odličen kandidat za guvernerja. "Gre za osebnost, ki izrazito zna misliti s svojo glavo in iz tega stališča bo ustrezen tudi za pričakovanja neodvisnosti guvernerja," je dejal Šušteršič.
"Gre za osebo, ki je po svojih ekonomskih prepričanjih bližje bolj liberalnemu pogledu na ekonomijo od tistih pogledov, ki so doslej morda prevladovali v centralni banki," je še povedal Šušteršič in dodal, da bi lahko bile to dobrodošle spremembe, predvsem z vidika usklajenosti z razumevanjem ekonomije, ki prevladuje v Evropski centralni banki.
Z bogatimi mednarodnimi izkušnjami nazaj v Slovenijo
Kranjec je bil rojen 12. aprila 1940 v Novem mestu. Po diplomi na Ekonomski fakulteti v Ljubljani se je leta 1965 na tej fakulteti zaposlil kot asistent pri predmetu javne finance. Leta 1968 je prevzel vodenje oddelka za analize pri Ljubljanski banki, v letih od 1970 do 1976 pa je bil raziskovalni sodelavec na Inštitutu za ekonomska raziskovanja. Leta 1975 je pridobil naziv doktorja ekonomskih znanosti in odšel v tujino. Kot makroekonomist je najprej služboval v OECD s sedežem v Parizu, nato pa v letih od 1984 do 1986 še v Svetovni banki v Washingtonu.
Z izjemno bogatimi mednarodnimi izkušnjami je po vrnitvi v Slovenijo nadaljeval delo na Inštitutu za ekonomska raziskovanja v Ljubljani kot raziskovalni svetnik, še pojasnjuje Drnovšek v dopisu državnemu zboru. Leta 1990 je postal minister za finance v prvi vladi samostojne Slovenije in veliko prispeval k finančnemu in gospodarskemu osamosvajanju Slovenije ter k uvedbi prve slovenske valute tolarja, dodaja.
Kranjec je bil v obdobju med letoma 1991 in 1997 viceguverner in član sveta Banke Slovenije, leta 1998 pa je bil s štiriletnim mandatom imenovan za slovenskega veleposlanika pri EU v Bruslju. Leta 2001 je prejel srebrni znak svobode Republike Slovenije za prispevek k finančnemu in gospodarskemu osamosvajanju Slovenije. V obdobju med letoma 2002 in 2006 je bil profesor za področje javnih financ na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani.
Kranjčevo strokovno znanje so po Drnovškovih besedah znale uspešno izkoristiti tudi nekatere mednarodne organizacije, med katerimi predsednik našteva OECD, Svetovno banko, Mednarodni denarni sklad in FAO, za katere je dolga leta opravljal svetovalno dejavnost. Kranjec je bil tudi predstavnik Slovenije v administrativnem svetu Banke za socialni razvoj pri Svetu Evrope.
V Sloveniji je član vladnega strateškega sveta za gospodarski razvoj, v letu 2005 pa je aktivno sodeloval pri pripravi predlogov sprememb davčne zakonodaje. V tem času je bil tudi član nadzornega sveta novomeške Krke.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.