SD vladi predlaga, da v luči četrtkove seje, na kateri naj bi sprejela predlog zakona, slednjega pripravi kot dopolnilo pomorskega zakonika, je dejal predsednik SD Borut Pahor. Kot je pojasnil, pomorski zakonik celovito ureja vsa vprašanja, povezana z dejstvom, da je Slovenija pomorska država, zato bi bilo ustrezneje, da se vprašanje razglasitve cone uredi kot dopolnilo zakonika. Če se bodo s tem strinjale tudi ostale stranke, je SD pripravljena pripraviti dopolnilo k zakoniku, je dejal Pahor .
Pahor je sicer ocenil, da je odločitev vlade o razglasitvi zaščitne ekološke cone legitimna in upravičena v luči tega, da se Hrvaška in Italija o razglasitvi con na Jadranu dogovarjata mimo Slovenije, čeprav bi morali v duhu konvencije ZN o mednarodnem pomorskem pravu to vprašanje rešiti z dogovorom vseh strani.
SD po Pahorjevih besedah tudi meni, da bi se morala Ljubljana odzvati na to, "da predvsem Zagreb v pogovorih z Rimom ravna tako, kot da je meja na morju med Slovenijo in Hrvaško že določena, kar pa ni". Na drugi strani pa bi morala Italija kot partnerka Slovenije v Evropski uniji spoštovati in slišati interese Slovenije glede tega vprašanja. Zato je potrebna tudi ustrezna diplomatska aktivnost s strani Slovenije, kar pomeni, da bi morala čimprej imenovati veleposlanika v Rimu, ki ga sedaj nima, je opozoril Pahor.
Pahorjev svetovalec Patrick Vlačič je ob tem izpostavil dejstvo, da v nekdanji SFRJ na morju ni bilo meja, Hrvaška pa se obnaša obratno in "bere samo tiste dele konvencije ZN, ki ji ustrezajo". Hrvaška se tudi obnaša, kot da Slovenija nima dostopa do odprtega morja. "Epikontinentalni pas se nadaljuje tam, kjer se teritorialno morje neke obalne države konča in odpira proti odprtemu morju," je poudaril.
Kot je dodal, je tudi zaradi tega dejstva pomembno, da bo razglasitev zaščitne cone "pomenila pravno relevantno dejstvo, ki bi v morebitnem sporu ali arbitraži pokazalo na voljo naše države, da takšen pas tudi ima".