Socialni demokrati so na kongresu v Mariboru volili novo vodstvo stranke. Premier Borut Pahor, ki je bil edini kandidat za predsednika, ostaja na čelu stranke tudi v naslednjem mandatu.

Pahor je v nagovoru po izvolitvi poudaril, da so Socialni demokrati pred zgodovinsko priložnostjo, da prihajajočim spremembam vtisnejo socialnodemokratski pečat.
Pahor, ki stranko vodi od leta 1997, je bil edini kandidat za predsedniško funkcijo. Med 378 delegati, ki so oddali glasovnice, jih je 338 glasovalo za njegovo izvolitev, 35 jih je bilo proti, pet glasovnic pa je bilo neveljavnih.
Pahor se je delegatom zahvalil za veliko podporo, ki je, kot je dejal, ni pričakoval. "Hvaležen sem kongresu, tudi tistim, ki se s tako politiko ne strinjajo in dvomijo v njen uspeh, da razumejo mojo naravnanost, da vodim konsenzualno politiko," je delegate po izvolitvi nagovoril Pahor.
Poudaril je, da imajo Socialni demokrati zgodovinsko priložnost, da vtisnejo spremembam, skozi katere bodo šli, "socialnodemokratski pečat". Spremembe bodo težke, a Pahor napoveduje, da bodo nalogo uspešno opravili. V letih 2009 in 2010 bo njihova pozornost usmerjena v premagovanje krize, a bistveno je, pravi Pahor, da krize ne vidimo le kot prehodno obdobje, ampak kot znak, da je treba zasnovati nov družbeni razvoj.
"Skoraj zgodovinske reforme"
Socialni demokrati bodo kljub kritikam uspešno izpeljali nalogo, ki so jim jo zaupali volivci, je že v uvodnem nagovoru poudaril Pahor. Opozoril je, da ima v času krize politika konsenza večjo moč kot avtoritarni vzorci, ter napovedal, da bo še v letošnjem letu predlagal nekatere večje, "skoraj zgodovinske" reforme.
Ker so soočeni s krizo, ki ni samo gospodarska in socialna, morajo videti celoto procesa njenega premagovanja, pravi Pahor, ki se mu zdi to bistveno sporočilo kongresa. Najsi bodo politični in drugi konflikti še tako močni, je odprt demokratični dialog edini način reševanja političnih in drugih vprašanj, je prepričan. "Zlasti v takih razmerah, s katerimi smo soočeni danes, je stremljenje k neki politični enotnosti utemeljeno in koristno."
SD: Uspešno bomo izpeljali naloge
Pri tem Pahor opozarja, da politika konsenza ni cilj sam zase, temveč način strpne razprave, preseganja različnih pogledov in poskus iskanja pametnih in potrebnih kompromisov. "Politične in druge razlike bodo ostale, ne govorim o tem, da Slovenija potrebuje slogaštvo, potrebuje pa dovolj politične zrelosti za iskanje konsenza tam, kjer je to skoraj neizogibno."

Socialni demokrati bodo po njegovih besedah kljub kritikam uspešno izpeljali nalogo, ki so jim jo zaupali volivci na zadnjih volitvah. Pahor bo stranki in vladi predlagal nekaj novosti, ki bodo zbudile veliko razprav.
Slovenija mora po besedah predsednika vlade okrepiti tudi vse instrumente pravne države. Država je dolžna vzpostaviti pogoje za uspešno delo vseh ustanov pravne države, njihova politična neodvisnost pa je samo eden od teh pogojev, pravi Pahor.Ob tem je predsednik SD poudaril tudi pomen svobode medijev. "Zdaj je to važno bolj kot kadar koli prej," je dejal. Pritiski na medije bi po njegovih besedah lahko pomenili "nevarno vrenje v zaprtem loncu, ki bi ga na koncu razneslo".
Pahor je še spomnil, da so Socialni demokrati v izhodiščih njihove politike pravilno razumeli pomen preseganja delitve na "naše in vaše". "Glede tega moramo trdno vztrajati naprej, čeprav je premagovanje starih praks dostikrat pospremljeno z dvomi v iskrenost in uspešnost." V prvih stotih dneh vlade so Socialni demokrati na tem področju pokazali napredek, ki utegne postati standard za prihodnost, meni Pahor.
"Popolnoma razumem, da se kdo sprašuje, ali smo sposobni za to izjemno težko politično poslanstvo," je v nagovoru delegatom dejal Pahor. "Ta dvom vame popolnoma razumem, vendar pa ga zase nimam," je poudaril. Socialni demokrati bodo po njegovih besedah kljub kritikam uspešno izpeljali nalogo, ki so jim jo zaupali volivci na zadnjih volitvah.
Za več svobode in strpnosti
Kot pravi, si bo prizadeval za spremembe, ki bodo prinesle na eni strani več svobode, odprtosti in strpnosti, na drugi strani pa potrebno regulacijo, jasna pravila in njihov nadzor ter dosledno sankcioniranje tistih, ki jih bodo kršili.

Pahor bo stranki in vladi predlagal nekaj novosti, ki bodo zbudile veliko razprav. "Čeprav bo letošnje leto v ekonomskem in socialnem smislu izjemno zahtevno, bomo sprožili nekaj reform, ki so bistvenega pomena za usodo naše skupnosti," je napovedal. Po njegovih besedah gre sicer za politično tvegano ravnanje, a je to tvegano razumno in potrebno. "Gre za izjemen čas, ki terja tudi izjemen pogum za velikopotezna ravnanja," je podaril Pahor.
Aurelio Juri za zdaj ostaja v SD
Mandat evropskega poslanca "bom najprej opravil do konca, nato bom pa videl, kako se bom postavil do stranke", je ob robu današnjega kongresa SD v Mariboru glede namigovanj, da naj bi izstopil iz stranke, dejal evropski poslanec iz vrst SD Aurelio Juri. Napovedal pa je, da se po koncu mandata umika iz aktivne politike.
Juri je, kot je ponovil danes, kritičen zlasti do zunanje politike, ki jo vodi predsednik SD Borut Pahor. To mu je, kot je dejal, danes jasno povedal, enako pa bo povedal tudi kongresu.
Iz stranke pa za zdaj ne bo izstopil, saj je prepričan, da mora v njej ostati neka kritična masa. "Če bi odšli vsi tisti, ki se ne strinjamo s takšno politiko, bi naredili prostor enoumju, kar ni dobro," je dejal.
"Tudi če zgrešimo, bomo končali med zvezdami ..."

V razpravi o poročilu o delu stranke, ki je namenjena tudi predstavitvi kandidatov za funkcije v ožjem vodstvu stranke, je kandidat za podpredsednika Miran Potrč sebi in stranki čestital za uspeh, ki ga je dosegla na volitvah. Ocenil je, da so bili zanj odločilni predvsem delo članov in članic stranke, delo vodstvo stranke ter obljuba, da stranka po volitvah ne bo sodelovala s SDS.
Po oceni kandidata za podpredsednika Igorja Lukšiča je svet v zadnjem času iztiril, zato ga je treba znova utiriti. To lahko po njegovem storijo le socialni demokrati, ki po njegovem znajo stopiti skupaj in združiti najboljše v posamezniku. Pri tem, kot je dejal, morajo meriti na luno, "kajti tudi če zgrešimo, bomo končali med zvezdami".
Prometni minister Patrik Vlačič, ki se skupaj z Lukšičem in Potrčem poteguje za enega od dveh podpredsedniških mest, ki pripadajo moškemu delu članstva, pa je ocenil, da so vodenje stranke prevzeli v času, ki je razgalil zmote desnice in neoliberalizma. Odgovornost za te zmote so po njegovem namesto tistih, ki so zanje odgovorni, najbolj plačale žrtve krize, zato jim je treba pomagati, je dejal in dodal: "Volivci so želeli, da državo vodimo socialni demokrati, zato jo dajmo vodit."
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.