Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič je z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana (OI) pregledala, ali je SCT odpravil napake na novi zgradbi OI, da bi se lahko stavba z vsemi garancijami končno predala. "Napake so po večini odpravljene, z izjemo klimatskih naprav," je ob današnjem pregledu dejala ministrica.
Klimatska naprava na onkologiji je po besedah ministrice "dandanes tehnološko vprašljiva", kljub temu pa bodo pri SCT poskušali narediti, kar se da. Tako bodo v ponedeljek na ministrstvu dobili v podpis končne akte o objektu in opravili končno primopredajo, je pojasnila ministrica.
Ministrica je opozorila, da je pomembnejše vprašanje od odprave napak vzdrževanje objekta: "Vzdrževanje bo zelo veliko stalo. Glede na to bomo morali znotraj zavarovalnice in celotnega sistema poiskati vire, kako to sploh obvladovati," meni Mazej Kukovičeva.
V.d. generalne direktorice OI Ana Žličar je po sestanku z ministrico in njeno ekipo izrazila zadovoljstvo, da "so izkazali interes za naše težave in za to, kako se te odpravljajo. Večina težav je odpravljenih, šele danes pa smo dobili poročilo SCT, ki ga morajo naši vzdrževalci še pregledati, da ugotovimo, v kakem obsegu to drži. Imamo zagotovilo ministrice, da bodo v primeru neodprave napak in večjih okvar uporabili bančne garancije in tako zagotovili, da se bodo odpravljale", je dejala Žličarjeva. Opozorila pa je, da se bodo okvare še dogajale. "Krog je zelo hitro sklenjen, nekaj popravimo in se nekaj drugega pokvari. S tem bomo imeli še zelo veliko dela, a bomo zmogli. Zdaj čakamo le še na končne rezultate meritev delovanja klime, kar je najbolj sporno," je še dodala Žličarjeva.
Direktor projekta OI na SCT Damir Mesarič je pojasnil, da so skupaj z uporabniki pregledali vse pripombe in odpravili vse upravičene reklamacije z izjemo prezračevalnega sistema. Ta bo po besedah Mesariča pripravljen in izmerjen do konca avgusta, v septembru pa bodo predali svoje končno poročilo s predlogi, kako bi ga bilo mogoče nadgraditi.
Zdaj so na vrsti še druge klinike
Ob tem je ministrica spomnila, da OI "ni edina taka klinika. Pred nami so še nevrološka klinika, pediatrična in nekatere druge. Te stavbe bodo v primerjavi stroškov obratovanja starih stavb mnogo bolj zahtevne". Kot pravi ministrica, je ravno v sredo ob obisku v bolnišnici v Trbovljah vodstvo "rotila, naj ne podirajo starih stavb. Te stene so nek naravni izolator, samo na novo jih je treba obdelati. Te steklene stavbe namreč niso najboljše za zdravje bolnikov", je pojasnila Mazej Kukovičeva.
"Tema, ki smo ji posvetili mnogo več časa, pa je obvladovanje raka na nacionalni ravni. Moj osnovni cilj je, da vsi skupaj preusmerimo našo pozornost z napak v tej hiši na to, kako široko znotraj nacionalnega programa skrbeti za obvladovanje raka," je pojasnila ministrica. To je namreč "ključno poslanstvo OI in tudi politike".
"Osnutek nacionalnega programa raka je v javni razpravi, ki jo bomo podaljšali še za tri mesece. Posebej sem pozvala vse predstojnike na OI, da res temeljito proučijo ta nacionalni program. Z njim bomo namreč definirali, kako bi enostavnejše posege pri raku opravljali v drugih bolnišnicah," je dodala ministrica.
Strokovni direktor OI Janez Žgajnar je po sestanku dejal, da je zadovoljen. "Imeli smo končno priložnost se pogovoriti tudi vsebini, o vprašanjih onkologije širše v Sloveniji. Predstavili smo tako težave kot tudi naše dosežke in nekatere rešitve ter našo vizijo," je dejal Žgajnar.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.