Državna revizijska komisija je zavrnila zahtevek družb SCT in Primorje za revizijo postopka oddaje javnega naročila za gradnjo predora Markovec. Komisija je zavrnila tudi zahtevo za povrnitev stroškov, nastalih z revizijo. Vlagatelj, v tem primeru SCT in Primorje, pa mora za postopek revizije plačati še 10.000 evrov stroškov.
Dars lahko zavrne vse ponudbe
Kot v danes posredovanem sklepu ugotavlja komisija, ima naročnik, v tem primeru Dars, vsekakor možnost sprejeti odločitev, da zavrne vse ponudbe in javnega naročila ne odda. Je pa v primeru, da ne odda naročila edinemu ustreznemu ponudniku, dolžan opraviti nekatera formalna ravnanja.
Tako mora svojo odločitev o zavrnitvi ponudb pisno utemeljiti, še posebej natančno mora navesti razloge za zavrnitev, hkrati pa zagotoviti, da s sprejemom takšne odločitve ne ustvarja okoliščin, ki bi pomenile neupravičeno diskriminacijo oz. neenakopravno obravnavo ponudnikov, navaja komisija v odločbi.
Razloge za odločitev o zavrnitvi vseh ponudb in začetku novega postopka oddaje javnega naročila je Dars po ocenah Državne revizijske komisije navedel v predpisanem obsegu, ki ga predvideva v času objave javnega naročila — torej leta 2006 — veljaven zakon o javnih naročilih. Dars se v utemeljitvi razlogov sklicuje na to, da nadzorni svet ni dal soglasja k izboru ponudnika, obenem pa izpostavlja uveljavitev novega zakona o javnih naročilih ter posledično potrebno uskladitev razpisne dokumentacije.
Sprememba razpisne dokumentacije
Ob tem je Dars izpostavil, da želi spremeniti razpisno dokumentacijo tako, da bi povečal možnost pridobitve ponudb in med njimi zbral tisto, ki bo zaradi konkurenčnih prednosti ugodnejša. "Takšno naročnikovo ravnanje lahko kvečjemu širi konkurenco, ne pa jo oži, zato tudi domnevno favoriziranega ponudnika (konzorcij z Vidonijem na čelu, op. p.) še ne postavlja nujno v prednost, ampak ga spravi v položaj, ko se mora braniti nove konkurence," ugotavlja komisija.
Glede očitkov SCT in Primorja o pomanjkljivem obveščanju Državna revizijska komisija ugotavlja, da iz 77. člena zakona o javnih naročilih ne izhaja dolžnost pojasnjevanja časovnice formalnih ravnanj pri obveščanju.
Komisija: Ponudnik ni ravnal neenakopravno
Državna revizijska komisija še ugotavlja, da naročnik do ponudnikov ni ravnal neenakopravno ali diskriminatorno. Nesporno je, tako komisija, da je v postopku oddaje javnega naročila prejel le eno pravilno ponudbo. Vendar "zavzeti stališče, da bi bil naročnik zavezan oddati javno naročilo v primeru pridobitve edine pravilne ponudbe, bi po mnenju Državne revizijske komisije pomenilo izjemno grob poseg v (poslovno) avtonomijo naročnika".
Ozadje postopka revizije
SCT in Primorje sta z zahtevo za revizijo oporekala odločitvi Darsa o razveljavitvi razpisa za gradnjo predora Markovec na hitri cesti Koper — Izola. Kot je znano, je Dars v začetku marca med tremi prispelimi ponudbami na razpis izbral skupino italijanskih podjetij v skupnem nastopu (Vidoni, Oberosler cav. Pietro in Intercantieri Vittadello). Poleg Italijanov sta se za gradnjo potegovala tudi konzorcij, ki ga sestavljata SCT in Primorje, ter avstrijski Strabag.
Na Darsovo odločitev sta se z zahtevo po reviziji pritožila SCT in Primorje, nakar je odločitev o oddaji javnega naročila Državna revizijska komisija razveljavila. Ugotovila je namreč, da italijanski ponudniki niso izkazali potrebnih referenc. Uprava Darsa je nato nadzornemu svetu Darsa predlagala novo izbiro, vendar so se nadzorniki po proučitvi dokumentacije odločili za nov razpis, ki naj bi bil pripravljen v skladu z noveliranim zakonom o javnih naročilih. Nadzorni svet Darsa se je tudi sredi julija odločil, da bo razpis ponovil. Predvidoma naj bi razpis objavili v mesecu septembru.
Družbi SCT in Primorje — ki ju je po neuradnih informacijah uprava Darsa izbrala kot izvajalca, nato pa se je nadzorni svet Darsa odločil razpis ponoviti — menita, da je razveljavitev razpisa "napačna in nezakonita odločitev".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.